Bērni ir īstā svētbilde. (Juris Rubenis, Māris Subačs)
Topošā māmiņa
Noslēpt vēderiņu 18.grūtniecības nedēļā ir praktiski neiespējami, jo tas ir visai uzkrītoši paaudzies un pacēlies uz augšu. Sievietei mainās smaguma centrs, kas liek viņai mazliet izvirzīt plecus uz priekšu. Parādās savdabīga gaita, kas raksturīga visām grūtniecēm. Palielinās slodze uz mugurkaulu, un, lai izvairītos no sāpēm muguras rajonā, ļoti atbildīgi jāizturas pret piemērota apģērba izvēli. Sievietei būtu jāiegādājas arī speciāla apakšveļa, kas palīdzētu viņai atbalstīt vēderu.
Nekādu nopietnu izmaiņu sievietes organismā nav, bet nepārtrauktās dzemdes augšanas dēļ sajutīsi dzemdi paceļamies vēl augstāk. Tevi var piemeklēt diskomforta sajūta miegā, tāpēc centies izvēlēties ērtu pozu, kurā tev būs visvieglāk iemigt. Iegādājies mīkstu, lielu spilvenu, atslābinies tajā jau pirms miega.
Uzturs
Vai drīkst ēst sieru grūtniecības laikā?
Siers ir svarīgs olbaltumvielu un kalcija avots, kas tik ļoti nepieciešams topošajām māmiņām. Un tomēr, no vairākiem sieru veidiem būtu jāatsakās, jo tie var saturēt baktērijas, kas var nodarīt kaitējumu mazulim.
Grūtniecēm būtu jāatsakās no šādu siera veidu lietošanas:
- Mīkstie sieri ar pelējumu, tādi kā bri un kamambera siers,
- Sieri ar zilo pelējumu, tādi kā dorblu un Rokforas siers.
Šie sieri satur vairāk ūdens un mazāk skābes salīdzinājumā ar citiem sieru veidiem, un tas rada labvēlīgu vidi baktērijām. Termiskā apstrāde iznīcina listerozes izraisītājus, tāpēc gatavie ēdieni ar augstākminētajiem sieriem neko ļaunu tev nevar nodarīt. Vienkārši pārliecinies par to, ka ēdiens ir pagatavots piemērotā veidā un pasniegts karsts. Veselam cilvēkam listeroze norit līdzīgi kā ātri pārejošās elpceļu saslimšanas, bet grūtnieces imunitāte ir novājināta un konkrētā saslimšana var noritēt ļoti smagā formā.
Gaidāmais mazulis
Brīvi kustēties mazulim puncī pagaidām nekas netraucē, viņš var droši pārvietoties, kustināt rokas, kājas. Ir pieņemts uzskatīt, ka šādas kustības nāk par labu mazulim, jo tās pozitīvi ietekmē viņa smadzeņu darbību un muskuļu sistēmu. Viņš var sakrustot kājiņas, un, lai cik smieklīgi neliktos, pat apmest salto.
Bērniņš tevi dzird, jo ausu caurulītes, pa kurām skaņa nonāk vidusausī, ir jau izveidojušās. Smadzeņu daļa, kas atbild par dzirdes signālu uztveri, strādā ļoti labi. Bērniņu nebiedē skaņa, ko izraisa asinsrite nabassaitē, tāpat viņu nebiedē arī tavu sirdspukstu izraisītais troksnis. Bet skaļi trokšņi, kas nāk no ārpuses, viņu biedē. Turpini mīļi sarunāties ar bērniņu, padziedi viņam šūpuļdziesmas, viņš ieklausīsies tevī.
Mazuļa garums ir apmēram 12,5 - 14cm. Viņš ir kā mazs kabacītis. Viņa svars sasniedz jau 150 gramus.
Analīzes un izmeklējumi
USG
USG ir ļoti labi saskatāms gaidāmā mazulīša dzimums. Bet nosūtījums uz šo izmeklējumu tiek dots, pirmkārt, lai pārliecinātos, vai bērniņa attīstībā nav kādu defektu: Dauna sindroms, kāda sirdskaite vai iedzimtas attīstības problēmas tieši sirds un asinsvadu sistēmā. Tāpat ļoti svarīgi ir noskaidrot, kur piestiprinājusies placenta, lai novērtētu visus riskus un novirzes no normas, ar mērķi savlaicīgi tās koriģēt, ja radīsies tāda nepieciešamība. Ar USG palīdzību notiek bērniņa vēderiņa un galvas mērīšana, tiek izskaitļots viņa aptuvenais garums. Tiek mērīti plecu kauli, gurni, galvas apkārtmērs.
Padomi
Sāpes mugurā
Ar sāpēm jostasvietā nākas saskarties gandrīz pusei sieviešu grūtniecības laikā. Visbiežāk šīs sāpes ir saistītas ar paaugstināto slodzi uz mugurkaulu un vēdera muskuļu atslābinājumu, ko rada to izstiepšanās.
Tikt galā ar muguras sāpēm var ar uztura palīdzību - jālieto daudz kalcijs, kas sastopams piena produktos, riekstos, zivīs, gaļā un zaļumos. Grūtniecēm būtu jāizvairās no kustībām, kas palielina slodzi uz muguru. Paceļot kaut ko no grīdas, ir jāpietupjas un jāsasprindzina pleci un kājas, nevis mugura. Sēdēt vajadzētu, atspiežoties pret krēsla atzveltni, nevajadzētu sakrustot kājas, pārliekot vienu kāju pāri otrai. Izmanto krēslu ar stingru atzveltni un iesēdies tajā pēc iespējas dziļāk. Vietā, kur tavai mugurai ir jostasvietas izliekums, vari likt spilventiņu, kas nodrošinās labāku tava mugurkaula atbalstu.
Kad sēdi, izmanto krēslu vai paliktnīti kājām, lai ceļgali būtu mazliet augstāk par gurniem. Izvēlies gulēšanai ortopēdisko matraci, kas ir vienlaikus gan stingrs, gan elastīgs. Spilvenam vajadzētu būt anatomiskas formas, kura ražošanā ir ņemti vērā dabīgie mugurkaula ieliekumi. Pamēģini gulēt uz kreisā sāna, ieliekot spilvenu starp ceļgaliem. Tāds stāvoklis uzlabos dzemdes asinsriti un samazinās spiedienu uz muguras nerviem.
Vingrinājumi, kas liek mugurai būt taisnākai, palīdz izvairīties no sāpēm mugurā. Ja dienas gaitā jūti, ka mugura ir nogurusi, mēģini nostāties četrāpus un izstiep muguru kā kaķis, pēc tam – atslābinies.
Dažkārt speciālā josta, kas paredzēta grūtnieces vēderam, palīdz vienmērīgi izvietot papildsvaru. Josta jāuzvelk guļus pozīcijā un pastāvīgai lietošanai tā tomēr nav ieteicama.
Nēsā apavus ar ērtu, ne pārāk augstu, stabilu papēdi. Un, protams, atceries par vingrošanu, kas stiprina vēdera un muguras muskuļus, kā arī gurnus. Dodies uz grūtnieču vingrošanu, ūdens aerobiku vai jogu!