Grūtniecības kalendārs

4.
nedēļa

"Neviena valoda nespēj izteikt to spēku, skaistumu un varonību, kas piemīt mātes mīlestībai." (Edvīns H. Čepins)

Ceturtā grūtniecības nedēļa medicīniskā izpratnē ir faktiski divas nedēļas no ieņemšanas brīža. Ceturtajā grūtniecības nedēļā simptomi jau var parādīties, bet tā kā tie ir līdzīgi pazīmēm, kādas sieviete izjūt tuvojoties mēnešreizēm, tad viņa tās var neuztvert kā grūtniecības pazīmes.

Topošā māmiņa

Visas sievietes ir unikālas un neatkārtojamas. Universālā “sliktā dūša” un “kārojas ko sāļu” ir rādītāji, ko nevar attiecināt uz visām sievietēm. Dzeltenais olnīcas ķermenis ir tas, kas atbild par noteiktiem simptomiem, kas var norādīt uz grūtniecības esamību. Tas var būt gan pārgurums, gan pietūkuši piena dziedzeri un garastāvokļa svārstības bez redzama iemesla. To visu var izskaidrot vai nu ar mēnešreižu tuvošanos, vai arī ar jaunas dzīvības pulsēšanu tavā organismā. Kā atšķirt, kas ir kas? Ļoti vienkārši – tuvākajā aptiekā jāiegādājas grūtniecības tests! Bet vēl labāk - nodot HCG asins analīzes un rezultātus parādi savam ginekologam.

Uzturs

Pareizs uzturs grūtniecības laikā ir ne tikai noteiktu, veselīgu produtu lietošana, bet arī atteikšanās no visa kaitīgā. Piemēram, ceturtā grūtniecības nedēļa ir laiks, kad būtu ieteicams atteikties no pārmērīgas kafijas lietošanas uzturā.

Kafiju grūtniecības laikā lieto daudzas topošās māmiņas, pat nenojaušot, kādu kaitējumu tā nodara viņām un gaidāmajam bērniņam. Ko par to stāsta mums zinātne un kas būtu salīdzinoši drošais kafijas lietošanas veids, un kādas būtu iespējamās negatīvās, kofeīna izraisītās sekas?

Par sekām joprojām zinātnieki strīdas. Kāds apgalvo, ka, ja grūtniecības laikā dzer kafiju, var zaudēt bērniņu vai arī – pastāv priekšlaicīgu dzemdību risks. Kāds cits apgalvo, ka var priekšlaicīgi atslāņoties placenta. Vēl kāds tēmē uz paaugstinātu arteriālo spiedienu. Un tās ne tuvu nav visas iespējamās sekas. Protams, tās neskar tās dāmas, kas lieto šo dzērienu laiku pa laiku, pie tam – ne pārāk stiprā veidā, bet par sekām būtu jāsatraucas sievietēm, kas kafiju lieto ikdienā, pie tam – bieži un stipru.

Kā zināms, kofeīns ir tā viela, kas izdara vislielāko ietekmi uz nervu sistēmu. Ir pierādīts, ka kofeīns, ja to lieto lielās devās, var izraisīt atkarību un pat letālu iznākumu. Dzer šo dzērienu, lai uzlabotu darbspējīgumu, noskaņojumu. Un tas notiek apmēram 20-40 minūtes pēc kafijas izdzeršanas. Bet kopā ar noskaņojumu paaugstinās arī arteriālais spiediens, kas ir īpaši bīstami topošajām māmiņām. Nelielās devās kofeīns var būt noderīgs tiem, kas sirgst ar pazemināta asinsspiediena problēmām. Starp citu, kofeīns ir ne tikai šajā dzērienā, bet arī tējā, šokolādē, kolā, kakao, enerģijas dzērienos.

Cita veida negatīvā iedarbība tiek izdarīta uz urīnizvadsistēmu. Grūtniecēm, kuras jau tā bieži dodas uz tualeti, vēl biežāka urinēšana nav nekas patīkams. Starp citu, šāda biežāka staigāšana uz tualeti var būt pat bīstama, ja sieviete maz lieto cita veida šķidrumu, un tas var izraisīt pat organisma atūdeņošanos un organismam nepieciešamo mikroelementu un vitamīnu izdalīšanos.

Bez tam kafija nav sevišķi laba kuņģim. Daudziem tā izraisa dedzināšanas sajūtu kuņģī, jo kafija satur vielas, kas kairina zarnu trakta gļotādu. Te runa ir ne tikai par visiem zināmo kofeīnu, bet arī par N-alkol5-hidroksitriptamīdu un N-metilpiridīnu, otrais no tiem visvairāk atrodams tumšas krāsas maltajā kafijā. Īpaši bīstama skaitās visu triju vielu klātbūtne kafijā.

Un cik kaitīgi ir dzert kafiju bez kofeīna grūtniecības laikā? Patiesībā, formulējums “bez kofeīna” pats par sevi ir jau nepareizs, jo kofeīns vienalga šādā kafijā ir atrodams, tikai mazākās devās. Bez tam, tāda veida dzērieni var izraisīt aterosklerozes attīstību. Tātad arī šo dzērienu lietošana būtu jāierobežo, un tāpat kā kafija, jādzer ne vairāk kā 1-2 tasītes dienā, turklāt ar noteikumu, ka dzēriens nav stiprs. Un – jo retāk, jo labāk!

Vislabāk kafiju aizvietot ar veselīgākiem, drošākiem dzērieniem, piemēram, ar morsiem, kompotiem, dabīgām dārzeņu un augļu sulām, dzeramo ūdeni. 

Gaidāmais mazulis 

Ceturtajā grūtniecības nedēlā augli ir pieņemts saukt jau par embriju. Pēc izskata viņš līdzinās plakanas formas diskam, kas sastāv no trīs slāņiem. Šie slāņi ir materiāls bērniņu audu un orgānu veidošanās procesam. No iekšējā materiāla veidosies plaušas, aizkuņģa dziedzeris, gremošanas sistēmas orgāni, aknas. Vidējais slānis atbild par skeleta veidošanos un muskuļu sistēmas attīstību, tāpat arī par nieru, sirds un asinsvadu sistēmas izveidi. Ārējais slānis piedalās zobu, nervu sistēmas, galvas un ādas veidošanas procesos. Embrija lielums ceturtajā grūtniecības nedēļā ir 2mm, un tā garums ir aptuveni 5mm. Pagaidām mazais organisms aug un attīstas visai strauji. Paralēli šajā laikā attīstas arī citi ne mazāk svarīgi orgāni, kas nepieciešami grūtniecības pilnvērtīgai funkcionēšanai. Piemēram, horizons ir orgāns, kas kļūst drīzumā par placentu, un amnions drīz pārvērtīsies augļa olā. Šie orgāni ir ļoti svarīgi, jo nodrošina elpošanu, uzturu un gaidāmā mazuļa aizsardzību.

Padomi

Grūtniecības tests

Grūtniecības pirmās pazīmes parasti mums liek steigā doties uz aptieku pēc grūtniecības testa. Kā tests nosaka grūtniecības esamību? Tests paredzēts, lai noteiktu, vai sievietes organismā ir HCG hormons, kurš parasti atrodams vien grūtnieces organismā. Šis hormons ir atrodams sievietes urīnā pat tad, ja viņa stāvoklī ir tikai divas nedēļas!

Vislabāk veikt eksprestestu no rīta, uzreiz pēc pamošanās.

Grūtniecības testi ir dažādi, un to lietošana attiecīgi ir nedaudz atšķirīga. Piemēram:

STRIP tests

Šis ir pats vienkāršākais, lētākais un visbiežāk sastopamais tests. Strīpiņas tests jāiegremdē uz 10-20 sekundēm līdz noteiktam līmenim trauciņā ar rīta urīnu. Pēc tam testu jānoliek uz horizontālas virsmas un pēc dažām minūtēm jau var novērtēt rezultātu. Viena svītriņa – grūtniecības nav, divas – grūtniecība ir iestājusies.

Kasetes veida tests

Uzbūve tāda pati kā strīpiņas testiem. Tikai papīra strīpiņa te ir ievietota kasetes korpusā, kas izgatavots no plastmasas. Un urīns te ir jāiepilina speciālā caurumiņā testā. Par rezultātu pavēstīs attiecīgais strīpiņu skaits.

Strūklas tests

Ērtība ir tajā, ka urīns nav speciāli jāsavāc. Tests ir vienkārši jāpaliek zem urīna strūklas. Pie tam, urīnam nav obligāti jābūt rīta urīnam. Šāda veida testi parasti ir jutīgāki. Un atkal par rezultātu var pārliecināties, vērojot strīpiņu skaitu testā.

Elektriskais tests

Šāda veida testiem ir speciāla josliņa, kas ir jāiemērc urīnā vai jāpaliek zem strūklas urinēšanas laikā. Rezultāts redzams pēc 3 minūtēm. Ja parādās “+” vai uzraksts “pregnant” – tu esi gaidībās, attiecīgi, ja redzi “-“  vai “not pregnant” – neesi stāvoklī.

Kāpēc otrā strīpiņa dažkārt ir blāva?

Pat ja tests parāda vāju otro strīpiņu, tas tik un tā nozīmē, ka esi stāvoklī, vienkārši HCG līmenis asinīs vēl nav tik augsts, cik augsts tas ir lielākā grūtniecības termiņā. Ja šaubies par rezultātu, veic atkārtotu testu pēc 3-4 dienām. HCG līmenis būs jau augstāks, un strīpiņa būs izteiktāka.

ONLINE-grūtniecības tests. Kas tas tāds?

Jebkurā gadījumā – tā ir vienkārša krāpniecība. Sliktākajā gadījumā tas ir veids, kā krāpnieki vēlas nopelnīt, piemēram, lūdzot nosūtīt tev kādu sms uz noteiktu numuru. Par šiem testiem ir daudz dzirdēts. Tie piedāvā pielikt pirkstu pie zila kvadrātiņa ekrānā, un, ja vairāku minūšu laikā tas paliek sarkans, tad tas it kā nozīmē, ka tev gaidāms bērniņš. Principā ir tā, ka pat, ja nepieliksi pirkstu pie ekrāna, kvadrāts paliks sarkans tik un tā. Citi testi ir tādi, kuru ietvaros tev jāatbild uz dažādiem jautājumiem par pēdējo dzimumaktu, par piena dziedzeru pietūkumu utt.

Ja gribi uzzināt vairāk par grūtniecības testa rezultātu, dodies uz laboratoriju, kurā vari veikt asins analīzes, lai pārliecinātos par HCG līmeni tajās.

Un tad atliek vien gaidīt analīžu rezultātus un domāt par to, kā pasniegt ziņas savai otrajai pusītei!

Tas ir ļoti satraucošs un neatkārtojams brīdis jebkuras sievietes dzīvē!