Grūtniecības kalendārs

29.
nedēļa

„Strīdīgs ir jautājums par to, kurš kuram dzīvību dāvā: mēs, laižot pasaulē bērnus, vai bērni, piešķirot mūsu dzīvei jēgu.” (Autors nezināms)

Topošā māmiņa

Sieviete sāk izjust spēcīgu spiediena sajūtu vēderā. Visi iekšējie orgāni tiek saspiesti, jo dzemde ir aizpildīta. Parādās aizcietējumi un pastāvīga vēlme skriet uz tualeti. Ir apgrūtināta elpošana. Uzlabot savu stāvokli var ar pareizas stājas un pilnvērtīgas atpūtas palīdzību. Tāpat 29.nedēļā vari sajust dīvainas sāpes krūšu galos, ko rada hormons prolaktīns, kas palīdz piena dziedzeriem izstrādāt pienu. Bērniņš pats kontrolē tieši piena ražošanās procesu, kad ir jau klāt.

Līdz dzemdībām vēl tālu – 3 mēneši jeb veselas 12 nedēļas. Bet dažkārt dažādu iemeslu dēļ var sākties arī priekšlaicīgas dzemdības. Diemžēl no tām neviens nav pasargāts. Dažos gadījumos tādām dzemdībām par labu izšķiras tieši ārsts, baidoties par bērniņa dzīvību.

Protams, ilgais laiks, ko mazulis pavada mammas puncī, sagatavo viņu apkārtējās pasaules vides nosacījumiem. Bet jāatceras, ka neiznēsāti bērniņi ir īpaši jāaprūpē, viņiem vajadzīgs speciāls aprīkojums un kvalificēti ārsti, lai mazulis varētu izdzīvot un adaptēties jaunajos nosacījumos. Pats galvenais ir tas, ka mazulis 29.nedēļā var jau izdzīvot. Tas ir reāli, jo mazuļa imūnsistēma pilnībā funkcionē. Zinot to, ka ir izredzes izdzīvot, nav jābaidās no tā, ka var nākties dzemdēt 29.grūtniecības nedēļā. Galu galā – tu būsi māmiņa. Un kas sievietei pilnai laimei vēl ir vajadzīgs?

Uzturs

Nedēļas produkts – ķirbju sēklu eļļa

Šīs eļļas ārstnieciskā iedarbība uz cilvēka organismu zināma jau kopš seniem laikiem. Viduslaikos maza šīs eļļas pudelīte maksāja tikpat, cik zelta gredzens. Ķirbju sēklu eļļu varēja iegādāties tikai aptiekās. Joprojām Eiropā ķirbju sēklas sauc par „melno zeltu”. Melna krāsa tiek piedēvēta tumši brūnās vai tumši zaļās krāsas dēļ, kādā ir nerafinētā ķirbju sēklu eļļa.

Eļļa ir antioksidants, tā ir atjaunojoša, reģenerē audus, tai ir pretiekaisuma iedarbība, mitrinoša iedarbība, kā arī – tā tonizē ādu. Pateicoties vitamīnam E, kas ir tās sastāvā, eļļa samazina ādas kairinājumu, šķelšanos, lobīšanos un plaisāšanu. Tā uzlabo ādas stāvokli, kā arī tā ir attīroša un ļauj ādai izskatīties veselai un svaigai.

Bez tam, ķirbju sēklu eļļa ir ļoti ieteicama sievietēm grūtniecības un zīdīšanas, jo tā uzlabo laktāciju.

Ķirbju sēklu eļļa ir lieliska piedeva salātiem, kas sniedz salātiem izsmalcinātu, neatkārtojamu garšu. Izmēģini vienkārši apslacīt ar ķirbju sēklu eļļu jebkurus gaļas vai zivs ēdienus un izmēģini jaunas garšas!

Gaidāmais mazulis

Bērniņš sāk gatavoties savai dzimšanai. Imunitāte ir izveidojusies un termoregulācija ir darba procesā. Stabilitāte ir jūtama arī bērniņa asins sastāvā. Kaula smadzenes aktīvi funkcionē.

Mazuļa gremošanas sistēma ir gatava pārstrādāt pirmo pārtiku. Bērna gļotu korķi, kas atrodas viņa deguna ejās, pamazām izzūd. Nieres pārstrādā apmēram puslitru šķidrumu katru dienu un izvada urīnu augļūdeņos. Tas, protams, izklausās neticami, bet bērniņš spēj jau fokusēt skatienu, dzirdēt skaņas, redzēt gaismu un sajust smaržu.

Mazuļa āriene jau atgādina jaundzimušā izskatu, māmiņas puncī viņa āda izlīdzinās, pazūd arī lanugo pūciņas, mazāk kļūst arī ādu pasargājošās ziedes, toties zemādas tauku slānis aktīvi pieaug un uz grūtniecības beigām mazulītis jau būs apaļīgāks. Dzimumorgāni turpina veidoties, bet ļoti skaidri ir nosakāms jau gaidāmā mazuļa dzimums.

Pilnībā iekšējās sistēmas un orgāni apvienosies un sāks strādāt roku rokā pavisam drīz.

Mazuļa augšana paātrinās, un viņš ir jau 38cm garš, viņa svars sasniedz jau aptuveni 1200g, iespējams pat vairāk. Muskuļu audi, kas ir jau izveidojušies, dod par sevi ziņu katru dienu, jo mazuļa kustības, spērieni kļūst aktīvāki. Mazuļa telpa sašaurinās, un kūleņiem vietas kļūst mazāk.

Padomi

Fotosesija grūtniecības laikā

Otrajā grūtniecības trimestrī vēderiņš ir jau apaļīgs, bet tas vēl neierobežo topošās māmiņas kustības, tāpēc ir īstais laiks priecāties par dzīvi!

Dodies uz grūtniecības laika fotosesiju, lai iemūžinātu šo neaizmirstamo mirkli!

Galvenais – ņem līdzi uz fotosesiju labu garastāvokli, bet atceries, noderēs arī praktiski padomi, kas būtu vērā ņemami.

Izvēlies pārdomātu garderobi – ko vilksi tu un tava otrā pusīte? Apspried ar fotogrāfu uzņēmumu stilizāciju, uzzini, vai studijā ir pieejami papildus atribūti interesantas noskaņas radīšanai bildēs.

Obligāti atceries par vieglu make-up, uzkrāsojies pati vai izmanto profesionāla vizāžista palīdzību!

Un smaidi, smaidi, smaidi fotokameras objektīvā – smaids ir lieliska piemiņa visai atlikušajai dzīvei!

Būs ko bērniņam parādīt, kad viņš paaugsies!

Paskaties, kāda māmiņa bija skaista, kad tevi gaidīja!