“Kāda dīvaina burvība – apzināties, ka tur, iekšā, aug un attīstās Pilnība, mans Enģelis, manas mīlestības auglis.” (Autors nezināms)
Topošā māmiņa
24.grūtniecības nedēļa ir otrā grūtniecības trimestra sastāvdaļa, sestā grūtniecības mēneša beigas. Daudzas sievietes raksturo šo periodu kā pašu patīkamāko, jo augošais vēderiņš vēl nesagādā nekādu diskomfortu. Šajā laikā var jau sākt sarunāties ar bērniņu un gatavoties viņa ienākšanai pasaulē.
Viss sajūtu spektrs, kam sieviete iet cauri, saistīts ar mazuļa augšanu un kustīgumu, un, dabīgi, ka arī ar dzemdes izmēra palielināšanos. Tā atrodas jau nabas līmenī. Dzemdes kakls piepildās ar gļotu korķi. Augļūdens daudzums ir aptuveni 400ml. Šajā grūtniecības posmā vari sākt sajust jau viltus kontrakcijas. Ar to palīdzību dzemde gatavojas dzemdībām. Tās ir periodiskas un praktiski nesāpīgas.
Un tomēr, būtu jāseko līdzi arī viltus kontrakciju regularitātei un sajūtām, kas tās pavada. Ja kontrakcijas ir sāpīgas, regulāras un ir arī izdalījumi, jāvēršas pie ārsta nekavējoties, jo tas var liecināt arī par priekšlaicīgu dzemdību sākšanos.
Proporcionāli dzemdes augšanai aug arī vēderiņš. Uz 24.grūtniecības nedēļu tas ir jau manāmi apaļīgs. Uz vēdera var būt redzamas arī strijas, kas rodas, jo vēdera āda stiepjas.
24.grūtniecības nedēļā tavu pašsajūtu sāk ietekmēt arī svara pieaugums, jo tavs svars tagad palielinās par apmēram 0,5kg nedēļā. Iespējams, jūti arī galvassāpes, vai arī var būt problēmas ar urīnpūsli. Var būt smaguma sajūta kājās un vispārējs nogurums. Laiks atvieglot savu stāvokli! Iegādājies ērtus apavus, izmanto katru iespēju, lai atpūtinātu kājas. Atceries, ka kājas vislabāk atpūtināt piepaceltas. Atpūties guļus, uzliec kājas uz spilventiņa.
Dzemde jau paceļas virs nabas līmeņa. Tā aug un spiež kuņģi uz leju, tieši tāpēc barības vadā var rasties vairāk kuņģa skābes, kas dedzina tavu kuņģi.
Uzturs
Tagad mazulim sāk attīstīties dzirde, redze un citas maņas. Pareizs uzturs grūtniecības laikā nozīmē sekot līdzi ne tikai mazuļa attīstībai, bet, atkarībā no grūtniecības laika, uzturā iekļaut konkrētajam periodam svarīgus produktus. Šajā periodā tie ir kāposti, burkāni, dzeltenie pipari un citi A vitamīna avoti un produkti, kas satur Beta karotīnu.
Gaidāmais mazulis
Mazulis uz šo laiku ir jau gandrīz izveidojies un ieguvis cilvēciskas aprises.
Mazulis sver aptuveni 600 gramus un ir aptuveni 30cm garš. Kopš šī brīža bērniņš veido tauku rezerves jeb tauku slānīti. Šie tauki ir ar augstu enerģētisko vērtību, to sadegšanas rezultātā organisms iegūst vairāk siltuma, un tas būs ļoti svarīgi, kad mazulis piedzims, jo jaundzimušie slikti notur vienmērīgu ķermeņa temperatūru. Mazulis turpinās augt un pieņemties svarā, jo viņa organisms nu jau pats izstrādās augšanas hormonus.
Ap šo laiku savu veidošanās procesu pabeidz visi orgāni un visas mazuļa organisma sistēmas. Turpmāk viss tikai augs un attīstīsies. Elpošanas sistēma ir jau izveidojusies. Mazuļa plaušas ir klātas ar vielu, kas neļauj izžūt kapilārajiem maisiņiem elpošanas laikā. Izveidojušies ir arī sviedru dziedzeri un sāk savu darbu. Varētu teikt, ka šī nedēļa ir bērniņa dzīvotspējīguma nedēļa.
Analīzes un izmeklējumi
Sākot no šīs nedēļas tev visdrīzāk būs biežāk jādodas pie ginekologa, iespējams, reizi divās nedēļās. Katrā apskatē ārsts kontrolēs tavu svaru, mērīs vēdera apkārtmēru, pētīs maksts novietojumu, stāvokli, kā arī – klausīsies mazuļa sirds tonīšus un mērīs arteriālo spiedienu. Būs jāveic arī asins un urīna analīzes.
Padomi
Kas ir USG? Vai tā nav kaitīga?
Ultraskaņas izmeklējumi mūsdienās ir visbiežāk izmantotie saistībā ar grūtniecību, jo ar to palīdzību iespējams konstatēt gan grūtniecību, gan arī vērot augļa attīstību. Pēc savas būtības USG ir vienkārši augstas kvalitātes skaņas viļņi, kas atspīd no audiem un citām struktūrām, sūta attiecīgus impulsus uz raidītāju. Pēc tam šie impulsi, pateicoties datoram, pārveidojas par bildi, to ārsts tad arī redz savā monitorā un, balstoties uz redzēto, izdara secinājumus. Tāds informācijas iegūšanas veids par grūtniecības gaitu un augļa stāvokli ir pietiekoši informatīvs un drošs.
Šaubas par USG procedūras negatīvo ietekmi uz cilvēka organismu atspēkotas jau tālajā 1979.gadā, pateicoties Bioefektu komitejas zinātniekiem. Ultraskaņa, kas ir skaņas vilnis, ir absolūti droša gan sievietei, gan gaidāmajam bērniņam.
Jāsaprot, ka USG grūtniecības laikā jāveic pēc ārsta ieteikuma noteiktos laikos, jo iegūtie USG rezultāti var palīdzēt savlaicīgi atklāt kādas novirzes augļa attīstībā.
Dažas topošās māmiņas, uztraucoties par sava mazuļa attīstību, veic USG pēc pašu iniciatīvas. Lai arī nekādu kaitējumu USG grūtniecības laikā neizdara, pārspīlēt ar to arī nevajadzētu. Nereti gadās, ka bieža diagnostika izraisa apjukumu, jo var tikt izdarīti nepareizi secinājumi. Augļa USG labāk veikt tikai tad, kad to darīt iesaka ārsts.
Svarīgi ir saprast, ka neviens tevi nevar piespiest veikt USG pret tavu gribu. Ārsts var tikai piedāvāt veikt skrīninga vai diagnosticējošo augļa USG, paskaidrojot tev šīs apskates mērķi, tās iespējas un ierobežojumus. Apzinoties visa sekas, esi tiesīga piekrist šādai apskatei vai arī atteikties no tās.