Grūtniecības kalendārs

16.
nedēļa

Līdz ar bērnu mājā jūtams Dieva tuvums. (Pāvils Rozītis)

Topošā māmiņa

Ap sešpadsmito grūtniecības nedēļu sajūtas ir jau stabilākas un patīkamākas: toksikoze jau sen aiz muguras un biežā urinēšana arī, pazūd sāpju sajūta krūtīs, lai gan krūtis turpina palielināties, gatavojoties laktācijai, nepatīkamās sajūtas un diskomforts – tomēr ir prom! Tagad sieviete jūtas skaista: parādās spēks, miers, viņu vairāk nesatrauc garastāvokļa maiņas, kas bija regulārs viesis viņas dzīvē hormonu svārstību dēļ. Tām, kas pirmajās grūtniecības nedēļās cīnījās ar sliktu dūšu un vemšanu, tagad beidzot sācies viens brīnišķīgs periods – mostas spēcīga apetīte un topošā māmiņa sāk ēst pastiprināti un pilnvērtīgi, atgūstot to, kas pirms vairākiem mēnešiem bijis viņai liegts, turklāt, viņa vairs nedomā par figūras uzturēšanu formā, jo tam visam laika pēc dzemdībām būs diezgan.

Izmēru ziņā joprojām palielinās dzemde un placenta. Pirms sešām nedēļām dzemde svēra apmēram 140 gramus, tagad tās svars ir jau apmēram 250 gramu. Augļūdeņu apjoms, kurā peldas mazulis, palielinājies par apmēram 250ml.

Tieši tagad topošā māmiņa var sākt sajust pirmās bērniņa kustības. Dažkārt ir tik grūti tās atpazīt, jo tās ir pavisam vieglas. Bet atšķirīgām mammām aug atšķirīgi bērniņi, tāpēc nevajag satraukties, ja vēl neko nejūti. Pat tad, ja gaidi divus bērniņus, katrs no tiem savas kustības var sākt pastiprinātāk izrādīt citā laikā. Un tomēr ap šo laiku aizvien biežāk jaunu dzīvību sevī sāks sajust sievietes, kas nav stāvoklī pirmo reizi.

Uzturs 

Ja tu vēl strādā, tev noteikti arī aktuāls ir jautājums – ko tad uzkost darbā?

Paņem uz darbu līdzi:

  • Stienīšos sagrieztu sarkano papriku, burkānus vai saldo kukurūzu. To visu vari uzglabāt hermētiskā trauciņā visas dienas garumā.
  • Nopērc dažāda veida augļus, labāk dažādus nevis visus vienādus.
  • Magnija pilnus riekstiņus, piemēram, mandeles.
  • Žāvētos augļus: plūmes, rozīnes, aprikozes.
  • Pilngraudu pārslas, sausiņus, musli batoniņus.

Gaidāmais mazulis

Lai arī kura dzimuma pārstāvi tu gaidītu, viņš jau ir samērā liels, viņa svars nu jau ir apmēram 100-200 gramu, un viņa garums – aptuveni 11cm.

Aktīvi turpinās mazuļa attīstība. Nostiprinās kauli, bērniņš ir jau spējīgs noturēt kaklu un pagriezt galviņu. Viņam praktiski viss ir savās vietās: actiņas un austiņas, un arī nadziņi ir pilnībā izveidojušies.

Sāk funkcionēt iekšējie orgāni: sirds pārsūknē nu jau 25 litrus asiņu diennaktī, aknas pilda gremošanas funkcijas. Pagaidām tikai treniņrežīmā, bet strādā arī kuņģītis, žultspūslis, zarnu trakts. Zarnu trakts vispār jau pilda savas funkcijas, tajā atrodas pirmā bērniņa vēdera izeja, kas sastāv no žults. Neatpaliek arī urīnpūslis, kas ik pēc 45 minūtēm iztukšojas.

Tāpat arī asins sastāvs ir pilnībā izveidojies un ir precīzi nosakāma asinsgrupa un rēzus faktors. Asinīs ir visas šūnas, kas atbilst pieauguša cilvēka asinīm, bet tāpat ir viens personīgais elements – jaundzimušā hemoglobīns. Pēc kāda laika parādīsies parastais hemoglobīns, bet esošais tiks nomainīts uz to tikai apmēram sešas nedēļas pēc dzimšanas.

Analīzes un izmeklējumi

Ja pirmā trimestra skrīnings ir sniedzis neapmierinošus rezultātus, grūtniecību novērojošais ārsts var nosūtīt topošo māmiņu uz atkārtotu skrīningu un nepieciešamības gadījumā var tikt veikta speciāla procedūra, lai atklātu apslēptās mazuļa kaites. Procedūru sauc par amniocentēzi.

Amniocentēze – Tas ir izmeklējums, kas ļauj diagnosticēt līdz pat 40 iedzimtajām kaitēm. To veic ar speciālas adatas ievadīšanu dzemdē, lai paņemtu augļūdens paraugu. Šī ir informatīva procedūra, kas palīdz ne tikai uzzināt vairāk par iespējamām iedzimtajām kaitēm, bet arī noskaidrot gaidāmā mazuļa dzimumu.

Padomi

Mazuļa kustības mammas puncī

Mazulis sāk kustēties mammas puncītī jau laikā, kad viņš ir vēl tikai embrijs, būtībā viss notiek jau no ieņemšanas brīža. Viņš griežas un kustas gandrīz nepārtraukti, bet topošā māmiņa var nejust kustības līdz pat šim brīdim, jo mazuļa muskulīši ir plāni un vāji. Kad mazulis pieņemsies apmēros un spēkā, sieviete sāks just jau maigus pieskārienus sevī. Pirmo reizi auglis par sevi dod zināt kā nu kurai topošajai māmiņai. Viss atkarīgs arī no māmiņas fizioloģiskajām īpatnībām. Sievietes, kas gaida pirmo bērniņu, pirmās kustības var sajust arī ap 18 - 22. grūtniecības nedēļu. Tās, kas jau dzemdējušas, var tās sajust agrāk, jau no 16.grūtniecības nedēļas. Viņām dzemdes muskuļi ir spēcīgāk izstiepušies, un mazuļa kustības ir jūtamākas, gandrīz šķiet, ka pat dzirdamākas.

Kā uzskata vairums grūtnieču, tas ir viens no satraucošākajiem brīžiem sievietes dzīvē, jo no šī brīža māmiņa nekļūdīgi kļūst par tādu kā jaudīgu raidītāju, kas reģistrē sava mazuļa stāvokli nepārtraukti. Daudzas sievietes tieši kopš pirmajām sajustajām mazuļa kustībām mazuli sāk izjust kā reālu bērniņu.

Mazuļa kustību skaits attīstoties grūtniecībai pieaug. Ritmiski sitieni vienās situācijās kļūst regulārāki, atkārtojas teju ar noteiktu intervālu, bet citās situācijās kustības ir spontānas un daudzveidīgas. Liela aktivitāte parasti nenozīmē, ka mazulis pēc dzimšanas būs nemierīgāks par mazuļiem, kuru kustības nav bijušas tik intensīvas grūtniecības laikā.

  • Ja grūtniecei ir kustīgs dzīvesveids, bērniņš nomierinās viņas kustību ritmā, un viņa var nejust viņa kustības. Atliek viņai tikai apgulties, lai atpūstos, kā mazulis sāk kustēties. Tāpēc daudzas topošās māmiņas atzīst, ka visbiežāk sava mazuļa kustības sajūt tieši naktī.
  • Dažkārt kustību spēks palielinās pēc tam, kad mamma paēdusi. Viņas apēstā pārtika sniedz auglim enerģiju.
  • Kustību intensitāte paaugstinās arī hormonu dēļ, kas palielinās, kad topošā māmiņa nervozē.

Līdz brīdim, kamēr mazulim dzemdē ir pietiekoši daudz vietas, viņš aktīvi grozīsies un kustēsies. Dažkārt tas var izraisīt pat sāpes topošajai māmiņai. Lai bērniņš nomierinātos, mammai vienkārši jāpamaina ķermeņa poza un vairākas reizes dziļi jāievelk elpa.

Visas topošās māmiņas sajūtas, kas attiecas uz ieklausīšanos bērniņā, ir ļoti subjektīvas, un nav vērts piešķirt lielu nozīmi citu grūtnieču novērojumiem, tāpat arī nevajadzētu sajūtas salīdzināt ar savām. Katrs bērniņš mammas puncītī, tāpat kā katrs cilvēks ārpus tā, ir individualitāte ar savu temperamantu un katrs attīstās citādāk. Ja tevi kas uztrauc, konsultējies ar ārstu, kas novēro tavu grūtniecību!