Grūtniecības kalendārs

22.
nedēļa

Ļaujiet bērniem būt laimīgiem tā, kā viņi paši to vēlas. Ko gan vēl labāku viņi spēs atrast? (Semjuels Džonsons)

Topošā māmiņa

Izmaiņas sievietes organismā ir neizbēgamas. Palielinās asins daudzums, paaugstinās plazmas daudzums, kas kalpo kā veselīgo vielu saņēmējs un novadītājs. Nereti tieši tāpēc rodas anēmija – pazemināts dzelzs līmenis asinīs. Tas izraisa daudz neērtību, tāpēc gadījumā, ja tev ir aizdomas par dzelzs trūkumu organismā, ir jādodas pie ārsta uz konsultāciju. Ar šādām problēmām pārsvarā sievietes saskaras tieši pēc 22.grūtniecības nedēļas.

Dzimumattiecības 22.grūtniecības nedēļā ne tikai netiek aizliegtas, bet tās ir pat ieteicamas, jo sekss grūtniecei nāks tikai par labu. Protams, ar nosacījumu, ka nav nekādu ierobežojumu no ārsta puses. Tavam gaidāmajam bērniņam fiziska tuvība šajā laikā nekādā ziņā kaitēt nevar, viņu pasargā augļa apvalks un augļūdeņi.

Vēl viens pozitīvais aspekts ir tāds, ka tieši grūtniecības laikā sieviete izjūt īpašu jutīgumu un vēlmi pēc fiziskas tuvības, tātad – tuvību nevajadzētu ierobežot. Viss tāpēc, ka šajā laikā asinsrite topošās māmiņas organismā 22.grūtniecības nedēļā pilnveidojas. Un nav nekas neparasts, ka tieši šajā laikā sievietes izjūt orgasmu pirmo reizi.

Šajā grūtniecības nedēļā tev var sāpēt apakšējās ribas, jo tās ir nobīdījušās lielo mazulīša un dzemdes izmēru dēļ. Krūškurvis ir mazliet piepacelts, jo auglis to no apakšas stumj uz augšu. Dzemde ir pacēlusies par 2 cm virs nabas. 

Uzturs anēmijas gadījumā

Dzelzs deficīta profilaksei ik dienas jāēd liellopa gaļa un cūkgaļa vai arī putna gaļa, zivis vai aknas. Dzelzs atrodama arī griķos, augļos, dārzeņos un ogās, bet no augu valsts izcelsmes produktiem uzsūcas tikai 5-7% dzelzs.

Neskaitot dzelzi saturošus produktus, kas palīdzētu organismam iegūt tik ļoti nepieciešamās vielas, jānodrošina organisms arī ar vielām, kas palīdzētu dzelzij uzsūkties. Labākais dzelzs “draugs” ir C vitamīns, kas palīdz uzsūkties arī folskābei. Lai dzelzs normāli uzsūktos, ik dienas nepieciešami 75mg C vitamīna. C vitamīnu meklē Briseles kāpostos, kāpostos, dzērvenēs, apelsīnos, greipfrūtos vai ananasu sulā, kā arī papaijas gabaliņos, svaigās zemenēs.

Nereti anēmijas iemesls ir arī vitamīna B12 trūkums. Profilaksei uzturā jāiekļauj augu valsts izcelsmes produkti: piena produkti, olas, gaļa.

Folskābe nepieciešama, lai veidotos hemoglobīns. Tā galvenokārt atrodama svaigos augļos un dārzeņos, kam obligāti būtu jābūt jebkuras grūtnieces ikdienas ēdienkartē.

Gaidāmais mazulis

Augļa svars 22.grūtniecības nedēļā ir ap 430-500 gramiem, viņa garums ir aptuveni 28 centimetri.

Mazuļa smadzenes šajā attīstības posmā ir gandrīz izveidojušās, to augšana apstājas, un smadzeņu šūnas kļūst pilnvērtīgākas, to svars sasniedz aptuveni 100g. Saistībā ar smadzeņu veidošanos, refleksi pilnveidojas un kļūst sarežģītāki: mazulis ne tikai vienkārši zīž pirkstiņu, bet viņa spēkos tagad ir arī saliekties, kustēties uz priekšu.

Attīstās arī mazuļa sviedru dziedzeri, sirsniņas izmērs palielinās. Kaulu audos turpina krāties kalcijs, vienlaikus pilnveidojas arī mugurkauls, tas sevī ietvers arī starpskriemeļu diskus.

Kad līdz dzemdībām atlicis vēl šķietami daudz laika, mazulis ar īpašu aktivitāti kustas tavā puncītī, un tas jebkurai māmiņai sagādā patiesu prieku!

Analīzes un izmeklējumi

Ja šajā laikā ārsts, kas novēro tavu grūtniecību, uzskata par vajadzīgu tevi nosūtīt uz USG, tad izmeklējuma laikā speciālists izanalizēs arī augļūdens caurspīdīgumu, kam pateicoties būs skaidrs, vai tā līmenis ir pietiekams. Tiks pētīts arī nabassaites un placentas stāvoklis.

Padomi

Anēmija grūtniecības laikā

Grūtniecības laikā ārsti rūpīgi seko līdzi hemoglobīna rādītājiem topošās māmiņas asinīs, jo tā trūkums var nozīmēt, ka sievietei un viņas mazulim trūkst skābekļa.

Hemoglobīns ir atrodams sarkano asinsķermenīšu jeb eritrocītu sastāvā, un to pamata funkcija ir skābekļa nogādāšana no plaušām uz visiem orgāniem un audiem. Skābeklis nepieciešams visiem vielmaiņas procesiem, jo tur, kur ir elpošana, tur ir dzīvība. Normāls hemoglobīna līmenis sievietei ir 120-140g/l, grūtniecības laikā zemākā pieļaujamā normas robeža ir 110g/l. Hemoglobīna līmeni nosaka ar vispārējo asins analīžu palīdzību, un to dara katrā grūtniecības trimestrī. Pazemināts hemoglobīna līmenis ir anēmija. Grūtniecības laikā tā ir īpaši bīstama, jo skābekļa deficīts nav nekas labs nedz māmiņai, nedz gaidāmajam bērniņam.

Hemoglobīna līmeņa pazemināšanos asinīs var izraisīt daudz kas, bet analīžu rezultāti ne vienmēr ir tie, kuru dēļ būtu jāuztraucas un jālieto kādi preparāti. Situācijā ieviest skaidrību vislabāk palīdzēs tavs ārsts.

Protams, anēmijas ārstēšanā lielākā loma ir uzturam, bet plaši izplatītā tradīcija lietot augļus un dārzeņus, (piemēram, ābolus, burkānus, granātābolus) ne vienmēr ir pamatota. No augļiem un dārzeņiem dzelzs uzsūcas vissliktāk, tāpēc labāk būtu pievērsties gaļas izstrādājumiem.

Svarīgi ir atcerēties, ka ar vienu produktu iekļaušanu uzturā dzelzs deficītu anēmijas gadījumā likvidēt neizdosies, tāpēc būtu jālieto ārsta ieteikti preparāti. Mūsdienās ir daudz preparātu, kas nekādi nekaitē nedz mammai, nedz gaidāmajam mazulim.

Nav vērts pārtraukt ārsta nozīmēto preparātu lietošanu uzreiz pēc pašsajūtas uzlabošanās: grūtniecības laikā sievietes organismam ir liela slodze, tam priekšā ir liels notikums – dzemdības, kurās asins zudums ir neizbēgams, un tāpat priekšā ir arī krūts ēdināšanas periods, tas viss var izraisīt anēmijas uzliesmojumus, tāpēc speciālisti parasti iesaka lietot dzelzi saturošus preparātus ilgāku laiku.