Grūtniecības kalendārs

9.
nedēļa

"Cerības un sapņi nedrīkst mirt. Mēs redzējām, kā tie atdzimst un nosauc mūs par mammu un tēti." (Ketrīna Leija)

Jau deviņas nedēļas tevī dzīvo un attīstās tavs mazulis – jums abiem kopā vēl daudz kas jāpiedzīvo līdz mazulītis nāks pasaulē!

Topošā māmiņa

Grūtniecības laikā hormoni var dažādi ietekmēt tavu organismu. Ir sievietes, kurām bieži sāp galva, citām ļoti sāp mugura. Un vēl – pastāv lielas iespējas, ka hormonu ietekmē attīstīsies arī vaginālā sēnīte jeb piena sēne.

Pēc tavas figūras vēl nevar pateikt, ka gaidi bērniņu. Bet tu pati noteikti jau jūti pārmaiņas – āda kļuvusi gludāka un maigāka, iespējams, ka mati kļuvuši sausāki, bet tas ir labi, jo retāk tie būs jāmazgā. Krūtis kļūst aizvien lielākas un jutīgākas, dažkārt var izdalīties pat pirmpiens, bet no maksts - dzeltenīgi izdalījumi. Bet neuztraucies, tas ir dabīgi un normāli.

Jau no grūtniecības paša sākuma jāseko līdzi savai stājai, īpaši tad, kad sēdi. Jāsēž ar taisnu muguru, un te tev var palīdzēt optimālais vingrojumu komplekss. Vēlāk tas palīdzēs arī mazulim ieņemt pareizo pozīciju pirms dzemdībām. Pati tādā veidā tu sagatavosies dzemdībām.

Uzturs

Maize, makaroni un baltie rīsi būtu jāaizvieto ar rupjā maluma miltu maizi, makaroniem un neattīrītajiem rīsiem. Kā arī lieto pēc iespējas mazāk cukura!

Gaidāmais mazulis

Devītajā nedēļā embrija muguriņa sāk iztaisnoties un astīte sāk pazust pavisam. Galviņa joprojām ir neproporcionāli liela. Actiņas jau ir pietiekoši izveidojušās, bet tām pāri vēl ir membrāna. Labi redzamas ir arī austiņu gliemežnīcas, tāpat labi attīstītas ir lūpiņas, plaši atvērtas ir nāsis. Attīstījies ir kakliņš, bet zodiņš vēl ir ļoti cieši piespiedies pie krūtīm. Norit intensīva galvas smadzeņu attīstība. Šajā nedēļā sāk attīstīties tā galvas smadzeņu daļa, kas atbild par kustību koordināciju. Sākusies virsnieru smadzeņu attīstība, kas atbild par adrenalīna izstrādi. Plaušās parādās bronhu aizmetņi, kas izskatās kā īsas caurulītes.

Ekstremitātes turpina attīstīties, pie tam, rokas attīstās ātrāk kā kājas. Plaukstiņās vēl ir tādas kā plēvītes starp pirkstiņiem, kas pakāpeniski sāk izzust. Embrijam ir muskuļi un viņš turpina kustēties. Viņa kustības var ieraudzīt tikai USG. Placenta piegādā bērniņam uzturu no tavām rezervēm un atgriež tev pārstrādātos produktus. Bērniņa garums ir jau aptuveni 22-30mm. Svars apmēram 4g.

Padomi

Apģērbs, apakšveļa un apavi grūtniecības laikā

Ir laiks uzdāvināt sev jaunu garderobi un speciālo grūtnieču veļu, ja neesi to vēl izdarījusi! Velc to, kas darināts no dabīgiem materiāliem – šādā apģērbā āda labāk elpo, kā arī tu izvairīsies no intensīvas svīšanas, kas ir ierasta parādība, ja nēsā sintētiku! Pievērs uzmanību apakšveļas izvēlei, visdrīzāk esi jau sapratusi, ka jauns krūšturis tagad ir nepieciešamība, jo krūtis ir palielinājušas diezgan jūtami! Un, pirmkārt, atkal atceries pievērst uzmanību materiāla kvalitātei, kā arī – izvēlies piemērotu izmēru!

Daudzas topošās māmiņas jūtas ļoti sievišķīgas un pievilcīgas grūtniecības laikā! Un kāpēc gan ne? Uzvelc skaistu kleitu ar paaugstinātu vidukļa daļu, zeķubikses vai legingus un priecē apkārtējo acis! Pats galvenais gan ir patikt sev un savai otrajai pusītei, to atceries vienmēr! Vienīgais, no kā vajadzētu atteikties, – augstpapēžu kurpes. Smaguma centrs grūtniecības laikā mainās, jo puncītis tevi nesīs uz priekšu.

Lai arī ko mēs darītu bērniņa gaidībās, tam jāsagādā prieku un pozitīvas emocijas! Mazulītis tavā puncītī iegūs tavu pozitīvo lādiņu, jo viņš atrodas uz viena viļņa ar tevi!

Pasmaidi!