„Ja tu esi māmiņa, tas ir ideāls stimuls pašattīstībai. Doma par to, ka tu esi paraugs saviem bērniem, disciplinē labāk par jebkuriem citiem secinājumiem.” (Autors nezināms)
Topošā māmiņa
Arvien grūtāk un grūtāk sievietei ir nest zem savas sirds ilgi gaidīto bērniņu. Un lai arī grūtniecība ir normāls fizioloģiskais stāvoklis sievietes organismam, slodze uz trauslo sievietes organismu ir liela. Sieviete ātrāk nogurst un aizvien biežāk vēlas, kaut ātrāk dzemdības būtu klāt, un kaut ātrāk pazustu pastāvīgā smaguma sajūta. Jaunu, kaut arī īslaicīgu, veselības problēmu klātbūtne, sliktā pašsajūta neļauj pilnvērtīgi atpūsties. Un tomēr jācenšas uzkrāt enerģiju un spēkus pirms pēdējā, svarīgākā grūtniecības posma – dzemdībām. Tālāk rūpju nekļūs mazāk, lai gan, pazudīs aizdusa, dedzināšanas sajūta kuņģī, problēmas ar gremošanas traktu, nepieciešamība pastāvīgi kontrolēt uzturu, šķidruma un sāls uzņemšanu. Kļūs vieglāk gulēt, varēsi gulēt uz vēdera. Bet pašas dzemdības prasa lielu fizisko piepūli, un arī bērniņš jau no pirmās dienas prasīs uzmanību.
Trīsdesmit trešajā grūtniecības nedēļā nākas biežāk doties uz tualeti, jāceļas ir pat naktī, jo dzemde, kas ir krietni lielākā izmērā kā pirms grūtniecības, spiež uz urīnpūsli. Ņemot to vērā, jāatceras, ka uz nakti būtu jālieto uzturā mazāk šķidruma.
Var paaugstināties spiediens, tas var liecināt arī par gestozes attīstību vai arī par to, ka ir kādas problēmas ar gaidāmo bērniņu, par tām māmiņas organisms var signalizēt arī šādā veidā. Tātad – nepieciešama ārsta konsultācija.
Tev var asiņot smaganas, rokas un kājas var tirpt, var būt krampju spazmas kāju ikros, kas ir normāla parādība grūtniecības trešajā trimestrī.
Uzturs
Topošās māmiņas uzturs un viņas psihe
«Mūžīgā panikas cēlāja»
Grūtniecība viņu satrauc un satraucošs ir arī dvēseles stāvoklis. Viņa ēd bez apetītes, gandrīz vienu un to pašu, un pastāvīgi baidās izdarīt kaut ko ne tā. „Vai var ēst gaļu, sieru, olas? Vai šajos dārzeņos nav nitrātu? Un kā ir ar krāna ūdeni? Vai es būšu laba māte?” – tādās pārdomās viņa pavada lielāko sava brīvā laika daļu.
Ārsta ieteikums grūtniecei: Padari daudzveidīgu savu ēdienkarti, kā arī izmanto grūtniecību, lai sāktu nodarboties ar jogu.
«Rīma»
Viņa „spekulē” ar savu stāvokli un ēd visu, ko viņai gribas. Viņas devīze: „Vismaz reizi dzīvē es varu atļauties sagādāt sev baudu!”. Apkārtējie bieži viņu lutina un visādi aptekalē, izdabājot viņas iegribām.
Ārsta ieteikums grūtniecei: Ja gribi sevi iepriecināt, pacienā sevi ar ko diētisku, centies vairāk domāt par gaidāmo mazuli.
«Bioekologs»
Ekoloģijas jautājumi viņu uztrauc tik ļoti, ka viņa ēd tikai bioproduktus. Veģetārais uzturs viņai ļoti patīk, viņa varētu braukt atvaļinājumā uz Nepālu, un slēpot ar kalnu slēpēm atrodoties pat septītajā grūtniecības mēnesī.
Ārsta ieteikums grūtniecei: Ja tev negaršo gaļa, ēd vismaz piena produktus, zivis, olas un riekstus. Piespied sevi un ievēro ārsta rekomendācijas, jo 9 mēneši nav nemaz tik garš periods.
«Biznesa lēdija»
Viņa vienmēr ir aizņemta ar darbu, un pat ēšanas laikā turpina darīt darba lietas. Viņas ledusskapis vienmēr ir tukšs, viņa reti ir mājās un vakaros viņai ir žēl, ka nevar vairāk nodarboties ar sportu.
Ārsta ieteikums grūtniecei: Esi paķērusi pārāk sarežģītu uzdevumu izpildei! Laiks samazināt dzīves tempu un darīt to pakāpeniski. Atrodi laiku, lai paēstu pat, ja ēd darbā, un dodies mājās no darba agrāk. Gatavo pati kaut vienkārši pagatavojamus ēdienus.
Gaidāmais mazulis
Mazulis aug, viņa garums ir aptuveni 44 cm un viņš sver apmēram 2kg.
Sākot no 33.grūtniecības nedēļas ticamība, ka auglis apgriezīsies ar galviņu uz leju, ir ļoti zema. Dzemdes apmēri pieaug, un tas aiztur mazuļa kustības, viņš kustina rociņas un kājiņas, bet apgriezties īsti vairs nevar, jo viņam mammas puncītī nav sevišķi daudz vietas. Viņa kustības kļūst spēcīgākas un izteiktākas, jo viņš ne tikai aug, bet kļūst arī stiprāks. Smadzenes ir jau izveidojušās, mazulis kopā ar mammu izjūt emocijas, ieslēdzas viņa jūtu orgāni: viņš redz, dzird, sajūt garšas un smaržas. Ja viņam nepatīk māmiņas smaržas vai kādi citi spēcīgi aromāti, mamma var sajust bērniņa neapmierinātību caur viņa pēkšņi aktīvajām kustībām.
Protams, nervu sistēmas darbs vēl ir nepilnīgs, bet nervu saites aktīvi turpina veidoties. Bērniņš jūt arī savas personīgās emocijas, ir aizņemts ar rotaļām un redz pat sapņus. Viņa ķermenītis kļūst aizvien proporcionālāks. Ķermeņa virsmu atstāj mazie, plānie lanugo matiņi. Strādā termoregulācijas sistēma. Funkcionē endokrīnā, sirds un asinsvadu, gremošanas sistēmas, veidojas imunitāte. Bērniņa izvadsistēma arī jau darbojas. Plaušas vēl nobriest, un pilnībā tās varēs funkcionēt tikai no bērniņa dzimšanas brīža.
Analīzes un izmeklējumi
USG šajā grūtniecības posmā ir svarīga, jo ārsts var noteikt, vai ir kādas grūtniecības gaitas pataloģijas vai anomālijas augļa attīstībā. Tas ļauj savlaicīgi pieņemt lēmumu par pirmslaicīgu dzemdību procesa uzsākšanu.
Pēc USG atkal tiks noteikts gaidāmo dzemdību datums. Ārsts pieņem lēmumu par dzemdībām, pastāsta māmiņai, vai viņa varēs dzemdēt pati vai tomēr būs veicams ķeizargrieziens. Tāpat ārsts pārliecinās par to, vai grūtniecība norit normāli.
Padomi
Dzemdības ar dūlu
Ir īstais laiks, lai padomātu un izlemtu, kurp doties dzemdēt.
Jāatceras, ka dzemdību pakalpojumi mūsu valstī ir bezmaksas un par pāra kopīgām jeb ģimenes dzemdībām jāmaksā nav.
Un tomēr ir arī maksas pakalpojumi, ko dzemdību iestādes piedāvā, piemēram, paaugstinātas maksas pēcdzemdību palāta, kurā ir augstāks komforta līmenis, vannas izmantošana dzemdību procesā, anestēzija utt.
Svarīgi ir saprast, vai slēgsiet dzemdību līgumu ar noteiktu vecmāti vai dosieties kopā ar dūlu uz dzemdībām.
Pēdējā laikā aizvien biežāk māmiņas vēršas pēc palīdzības pie dūlām saistībā ar gaidību laiku, dzemdībām.
Dūla ir profesionāls palīgs, kas ar tevi kopā ir grūtniecības laikā, dzemdību laikā un pēc tām.
Dūla ir zinošs speciālists un pieredzējusi māmiņa. Tas ir cilvēks, kuram blakus jutīsies viegli un mierīgi, tā ir sieviete, kas spējīga padalīties ar savu pozitīvo dzemdību pieredzi, kā arī viņa spēj līdzpārdzīvot un no viņas, pavisam noteikti, sajutīsi lielas rūpes un gādīgumu. Tieši šīs dūlu vērtības palīdz grūtniecēm atslābināties, nomierināties un uzticēties dzemdību procesam.
Dūlas loma – veltīt nemitīgu uzmanību sievietei, palīdzēt katrai sevī atrast sievišķo spēku un gudrību.
Viena no lietām, kas dūlām ir svarīga, ir prasme cienīt un saglabāt katru dzemdību individualitāti. Dūlas un vecmātes darbs, savā ziņā, ir līdzīgs, un tomēr ir atšķirības. Dūla neveic medicīniskas manipulācijas, viņa rūpējas par emocionālo, garīgo un sievietes fizisko komfortu. Tāpēc dūlas darbs harmoniski papildina medicīnas personāla darbu.
Dūla parasti tiekas ar sievieti jau grūtniecības laikā, dodas pie viņas, tiklīdz dzemdības sākušās, atbalsta viņu dzemdībās un palīdz pēcdzemdību periodā.