Grūtniecības kalendārs

32.
nedēļa

„Ja esi māmiņa, tev ir vairāk iespēju redzēt saullēktu, kā tavām draudzenēm, kam bērnu nav. Katrs saullēkts ir tikai reizi dzīvē, un, ja mēs to neredzēsim, varam nokavēt visu dzīvi!” (autors nezināms)

Topošā māmiņa

Šajā nedēļā jāaizdomājas par to, kā noritēs dzemdības un kā tiksi līdz dzemdību iestādei. Pakonsultējies ar ārstu vai ienirsti kādā no tematiskajiem forumiem, jo tev pavisam noteikti ir jāzina, kādi dokumenti un kādas lietas jāņem līdzi uz dzemdību iestādi. Savlaicīgi uzzini arī visu par hospitalizāciju, lai nerastos nekādu problēmu ar iestāšanos.

Ja grūtniecība norit normāli, sieviete parasti tiek nogādāta dzemdību iestādē ar ātro palīdzību, vai arī – viņu atved kāds no tuviniekiem. Par iestāšanos slimnīcā pirms dzemdību sākšanās lemj ārsts, kas novēro grūtniecību.

Sajūtas 32. grūtniecības nedēļā ir dažādas, dzemde spiež uz kuņģi, sievietei kuņģī ir dedzināšanas sajūta un bieži var nākt atraugas. Dzemde spiež arī uz diafragmu un plaušu darbība var tikt apgrūtināta, tātad – tev var būt grūti elpot. Var nākties cīnīties arī ar aizcietējumiem. Delikāta problēma, ar ko var nākties saskarties pēdējos grūtniecības mēnešos, ir hemoroīdi. Gadījumā, ja tādi ir, pēc vēdera izejas nelieto tualetes papīru, bet gan noskalojies ar vēsu ūdeni. Traucēts tiek arī grūtnieces miegs un biežāka kļūst vajadzība urinēt.

Arī viltus kontrakcijas jeb dzemdes saraušanās, ko sauc par Brekstona-Hiksa kontrakcijām, var kļūt biežākas.

Patīkamākais ir tas, ka jūti mazuļa kustības, spērienus. To var just izteiktāk tieši tāpēc, ka mazulim dzemdē ir mazāk vietas, un viņš turpina augt. 32. grūtniecības nedēļā ārsti iesaka kontrolēt mazuļa kustības, jo gan kustību skaita samazināšanās, gan pēkšņa to skaita palielināšanās var nelabvēlīgi ietekmēt mazuļa attīstību. Mazulis jau redz un dzird, reaģē uz māmiņas garastāvokļa maiņām. Mazulis var būt aktīvs spilgtas gaismas ietekmē, tāpat viņš var arī aktivizēties, dzirdot skaļus trokšņus vai jūtot, ka tev ir slikts noskaņojums.

Uzturs

Mazulis no tevis gūst aizvien vairāk kalcija, kas palīdz attīstīties viņa kauliem un zobiem, kā arī viņam tiek vairāk taukskābju, bez kurām smadzeņu attīstība nav iedomājama, tāpat viņš saņem arī dzelzi, kas pasargā bērniņu no anēmijas pēc dzemdībām. Ja tevi uztrauc pareizs uzturs grūtniecības laikā, pievieno ēdienkartei riekstus, treknākas zivis, sarkano gaļu, saulespuķu sēklas, jogurtus un tumši zaļas krāsas dārzeņus. Neaizraujies ar pīrādziņiem, kūkām un citiem trekniem kārumiem, lai nesagādātu mazulim tālākā nākotnē aptaukošanās problēmas. Ja tev gribas uzkost, dod priekšroku biezputrai, riekstiem vai svaigiem augļiem.

Gaidāmais mazulis

32.grūtniecības nedēļā mazulis ir jau 43 cm garš, un viņš sver aptuveni 1700-1800 gramus, dažkārt pat vairāk. Bērniņš aktīvi aug, un attiecīgi, arī grūtniece pieņemas vairāk svarā.

Visas sistēmas un orgāni jau pilnvērtīgi darbojas. Ārēji bērniņš mainās: āda nogludinās un kļūst gaišāka, parādās vaidziņi, kājiņas un rociņas kļūst apaļākas. Pūciņas jeb lanugo izzūd, matiņi kļūst biezāki, lai gan joprojām ir reti un maigi.

Šajā grūtniecības nedēļā bērniņš ieņem nepieciešamo stāvokli  - nolaižoties ar galviņu uz leju. Kaulu audi vēl attīstās, kauliņi kļūst stiprāki, bet galvaskauss joprojām ir maigs, lai atvieglotu mazuļa galviņas izkļūšanu cauri dzemdību ceļiem.

Analīzes un izmeklējumi

Ar USG 32. grūtniecības nedēļā ārsts nosaka bērniņa guļu. Ja bērniņš vēl nav apgriezies ar galviņu uz leju, tad topošajai māmiņai iesaka veikt vingrinājumus, kas palīdzētu mazulim ieņemt vajadzīgo stāvokli.

Pastāv iespēja prognozēt mazuļa aptuvenos izmērus uz dzimšanas brīdi. Ja mazulis būs ļoti liels, sievietei var tikt nozīmēts ķeizargrieziens.

Padomi

Varikoze

Grūtniecības laikā sievietes organismā notiek hormonālās pārmaiņas. Organisms gatavojas dzemdībām – stiepjas saites, palielinās gūžu kustīgums un reizē mainās arī vēnu sieniņu stāvoklis. Tādā gadījumā tās viegli var tikt pakļautas varikozām izmaiņām. Augošā dzemde var spiest vēnas un neļaut asinīm normāli cirkulēt apakšējās ekstremitātēs. Pieaugošais topošās māmiņas svars palielina slodzi uz vēnām.

Varikozu vēnu paplašināšanos var izraisīt:

  • iedzimtība;
  • varikozas vēnas un/vai kapilārie tīkli pirms grūtniecības;
  • strauja ķermeņa masas palielināšanās vai liekais svars;
  • mazkustīgs dzīvesveids;
  • ilgstoša uzturēšanās saulē;
  • atkārtota grūtniecība.

Profilakse

Grūtniecības laikā ir ieteicama speciālu kompresijas zeķu un zeķbikšu valkāšana. Tās jāvelk atrodoties guļus stāvoklī, mazliet paceļot kāju uz augšu. Ir 4 veidu kompresijas jeb spiediena pakāpes.

Grūtniecības laikā būtu ieteicams izmantot 1.-2.klases kompresiju. Trešā kompresijas klase izmantojama vien vēlākās varikozu vēnu paplašināšanās stadijās, ceturtā klase tikai smagu, iedzimtu anomāliju gadījumā, kas skar venozās sistēmas.

Zeķbiksēm jābūt radītām tieši grūtniecēm, lai tās nespiestu augošo vēderiņu un atbalstītu to.

Pēc 20.grūtniecības nedēļas būtu ieteicams nēsāt bandāžu. Tā atbalsta dzemdi un samazina spiedienu uz jostasvietu, pateicoties tam, uzlabojas asinsrite ķermeņa lejasdaļā.

Kompresijas veļa un bandāža jāiegādājas aptiekās, svarīgi ir izvēlēties pareizo izmēru.

Būtu ieteicams apmeklēt arī grūtnieču vingrošanu vai vingrot mājās. Īpaši laba varikozes profilakse ir peldēšanas nodarbības baseinā. Sporta nodarbības nostiprina asinsvadu sieniņas, uzlabo asinsriti. Bez tam, vingrošana ir viens no profilakses veidiem cīņā ar lieko svaru.

Vēl ļoti laba kāju ikriem ir kontrastduša.

Ja uzskati, ka tev ir nosliece uz varikozu vēnu paplašināšanos, izvairies no saunas un citām sildošajām procedūrām.

Pēc iespējas biežāk kājas pacel uz augšu, nesēdi ilgstoši sakrustotām kājām.

Nēsā ērtus apavus ar nelielu papēdi.

Vari izmantot grūtniecēm paredzētus krēmus, lai cīnītos ar noguruma sajūtu kājās, tādi krēmi parasti satur augu valsts izcelsmes vielas, kas regulāras lietošanas gadījumā stiprina vēnu sieniņu virsmu.