Grūtniecības kalendārs

17.
nedēļa

Man šķiet, ja pēc bērniņa dzimšanas mamma varētu palūgt debesīm apveltīt viņu ar visnepieciešamāko talantu, šī Dieva dāvana būtu ziņkārība.” (Eleonora Rūzvelte)

Topošā māmiņa

Tava dzemde nepārtraukti aug, un šajā grūtniecības nedēļā ne tikai uz sāniem, bet arī uz augšu. Tāpēc laiku pa laikam tu vari sajust pat sāpes. Saistībā ar to var rasties zināmas neērtības. Tev var parādīties aizdusa, dedzināšana kuņģī un biežāka urinēšana. Dzemde sāk aizņemt aizvien vairāk un vairāk vietas, un daudzi iekšējie orgāni ir spiesti nedaudz atkāpties maliņā. Septiņpadsmitajā grūtniecības nedēļā dzemdi var sataustīt 3,8 - 5 cm zem nabas līmeņa. Šajā laikā dzemdes apmēri var sasniegt apmēram 17cm. Tā kā dzemde ir paaugusies, tev būs grūtāk ieņemt gulēšanas pozu. Uz vēdera gulēt nedrīkst, lai nespiestu uz dzemdi, uz muguras nevar gulēt, jo tā spiedīs uz vēnām un tiks traucēta asinsrite bērniņam.

Tavs vēderiņš aug un kļūst aizvien apaļāks. Tas notiek tāpēc, ka dzemde un mazulis ap septiņpadsmito grūtniecības nedēļu ir nozīmīgi paaugušies apmēros. Un tomēr, ja mazulis novietojies zemu vai piestiprinājies pie dzemdes aizmugurējās sieniņas, tad tavs vēderiņš var nebūt nemaz tik pamanāms. Bet neuztraucies, tavā vēderā patlaban norisinās ļoti svarīgas lietas, un tieši tāpēc tu vari saskarties ar dažādām sajūtām. Var parādīties smaguma sajūta vai pat sāpes, kas saistītas ar dzemdes lielajiem apmēriem, bet var gadīties, ka sāc just pirmās bērniņa kustības. Jebkurā gadījumā, tev jāzina, ka pats vēders sāpēt nedrīkst, tas ir ļoti svarīgi.

Ja vien ārsts tev to neliedz, būtu jāuzsāk vingrojumu komplekss, kas piemērots grūtniecēm ar mērķi nostiprināt starpenes muskuļus. Tāpat būtu jāiemācās atslābināt šos muskuļus un vēderpresi, un šis ir labs laiks, lai sāktu mācīties elpošanas vingrinājumus. Tici, dzemdību laikā tu novērtēsi iegūtās prasmes un ieguldīto darbu.

Uzturs- Vieglas vakariņas

Var gadīties, ka no darba atgriezies nogurusi, un tev nav ne spēka, ne vēlēšanās gatavot ēst. Lai vakariņas nesastāvētu no cepumiņiem vien un lai tu nepaliktu pavisam bez tām, te būs daži padomi, kas tev var noderēt:

  • Pasta – variants, kas noderēs vienmēr. Brīvdienās pagatavo dažādas mērcītes un ieliec tās saldētavā, lai izmantotu darba dienās.
  • Izcep gabaliņu vistas vai laša un pasniedz to ar lielu salātu porciju vai tvaicētiem briseles kāpostiem. Tikpat labi var noderēt klāt piekošanai arī kraukšķīga maizīte vai bulciņa.
  • Ja tev darbā ir laba ēstuve, apēd tur pagatavoto vakariņās, bet mājās uzēd ko vieglāku.
  • Centies gatavot divreiz vairāk ēdiena un sasaldē to pa daļām gadījumiem, kad būsi pārāk nogurusi ēst gatavošanai.

Gaidāmais mazulis

Grūtniecības 17.nedēļā auglis pāriet jaunā attīstības līmenī, viņam sāk strādāt pašam sava imūnsistēm, un tas nozīmē, ka tava bērniņa organisms izstrādā pats savu imunoglobulīnu. Tagad viņam pašam ir iespēja pasargāt sevi no infekcijām, ja nu gadījumā tev gadās saslimt. Bet, protams, tev jāatceras, ka sevi ir jāsaudzē, un tu nedrīksti pakļaut riskam ne sevi, ne bērniņu.

Mazulim sāk veidoties tauku slānītis zem ādas, un nākotnē tas palīdzēs viņa organisma termoregulācijas procesos. Uz ādas parādās balta krēmkrāsas ziede, kas pilda aizsargfunkcijas. Mazuļa āda kļūst vēl jutīgāka, īpaši vēdera rajonā.

Mazuļa sirds ir praktiski pabeigusi savu attīstības posmu un ļoti labi tiek galā ar savām funkcijām, tā veiksmīgi pārsūknē asinis. Virsnieres izstrādā vajadzīgos hormonus, hipofīze sāk savu darbu. Ja tev gaidāma meitiņa, tad viņai sāk veidoties dzemde. Šajā nedēļā veidojas arī nākotnes patstāvīgie zobiņi, tie parādīsies uzreiz pēc piena zobu izkrišanas.

Mazuļa garums ir aptuveni 13 cm, un viņa svars sasniedz apmēram 140 gramus. Bērniņš jau ir tik liels kā tava atvērtā plauksta. Viņš turpina aktīvi augt un attīstīties, viņš sāk dzirdēt balsis no ārpuses, viņš tās spēj jau atšķirt, un ļoti labi jūt tavas emocijas un noskaņojumu.

Analīzes un izmeklējumi

USG

Grūtniecības septiņpadsmitajā nedēļā tu vari jau uzzināt sava mazuļa dzimumu ar nosacījumu, ka viņš USG apmeklējuma laikā ekrānā skatīsies uz tevi un būs pagriezis vajadzīgo vietu. Ārstu šajā laikā interesē citi rādītāji: vai bērniņa un dzemdes izmēri atbilst grūtniecības laikam, kāds ir mazuļa sirds ritms, cik aktīvi viņš kustas, kādā stāvoklī ir dzemdes miometrijs un augļūdeņi, jāpārliecinās arī par attīstības anomāliju neesamību un citiem svarīgiem rādītājiem.

Padomi

Dedzināšanas sajūta kuņģī

Dedzināšanas sajūta kuņģī grūtniecības laikā nav nekas neparasts!

Tautā jau izsenis tiek runāts, ka dedzināšanas sajūta topošo māmiņu apciemo, kad mazulim aug matiņi, bet patiesībā tā nav nekāda pataloģija vai novirze, tas ir dabīgs grūtniecības process, ar kuru jāsamierinās. Tādas izjūtas ir gandrīz visām grūtniecēm, un ar to var nākties saskarties pat visas grūtniecības garumā.

Ko darīt, lai tiktu galā ar šīm nepatīkamajām sajūtām?

Nebadojies un nepārēdies! Vislabāk ir ēst bieži un nelielās devās. Ēd lēnām un rūpīgi sakošļā ēdienu. Jau nokļūstot mutē, pārtika sāk saplūst fermentiem, kas sastopami siekalās. Labi un rūpīgi sakošļāts ēdiens pārstrādāsies ātrāk, tātad, kuņģī tas būs īsāku laiku, ļaujot izvairīties no dedzināšanas sajūtas tajā. Nedzer gāzētos dzērienus! Gāzes var pacelties no kuņģa uz augšu, paķerot līdzi uz barības vadu arī visu pārējo. Zināms, ka dedzināšanu var izraisīt arī kafija un smēķēšana. Ja vēl neesi no tā visa atvadījusies, ir pēdējais laiks to izdarīt! Nevajadzētu aizrauties arī ar vēlām vakariņām, jo tad var nākties visu nakti mocīties no dedzināšanas sajūtas kuņģī. Vēlams izslēgt no sava uztura treknus, ceptus ēdienus un šokolādi, jo šie produkti provocē barības vada sfinktera atslābināšanos. 

Talkā var nākt arī kumelīšu novārījums un kartupeļu ciete, tāpēc izvāri ķīseli. Parasti dedzināšanas sajūta ir pirmajās divās stundās pēc pārtikas uzņemšanas, tāpēc centies nedoties gulēt uzreiz pēc ēdienreizes.

Gultā guli ar mazliet piepaceltu galvgali, vari izmantot vēl vienu spilvenu, vai, ja iespējams, palikt kādu spilvenu zem palaga vai matrača.

Ja tomēr nekas no tā visa tev nepalīdz, pastāsti par to savam ārstu, jo var izrādīties, ka tev var palīdzēt vien kāds ārsta ieteikts preparāts. Pati gan aptiekā neko par preparātiem nejautā un neko neiegādājies bez konsultācijas ar ārstu.