Grūtniecības kalendārs

34.
nedēļa

„Ja tu esi mamma, tu vienmēr kaut ko kavēsi, toties tavā dzīvē vienmēr būs pirmās neaizmirstulītes un dzelteno pieneņu pūkas, jo bērni tādiem brīnumiem nespēj paiet garām." (Autors nezināms)

Topošā māmiņa

34.grūtniecības nedēļā sievieti bieži var apciemot sāpes jostasvietā, vēderā, mugurā, un tas viss tāpēc, ka aug ne tikai puncītis, bet turpina augt arī dzemde. Jo vairāk grūtniecības nedēļas esi izbaudījusi, jo vairāk tavs organisms izstrādā hormonus, kas mīkstina saites un locītavas, lai atvieglotu bērniņa izkļūšanu caur dzemdību ceļiem. Bet nav vērts norakstīt vienmēr sāpes vēderā uz organisma papildus gatavošanos dzemdībām.

Sāpes jostasvietā un vēdera lejasdaļā var liecināt arī par priekšlaicīgu dzemdību sākšanos. Ja sāpes jūti bieži, vērsies pie ārsta. Tāpat vari sajust arī dzemdes saraušanos jeb tā saucamās treniņkontrakcijas. Tās var būt sāpīgas un tai pat laikā neregulāras. Ja sāpes ir regulāras un noiet ūdeņi, nekavējoties jāizsauc ātrā palīdzība un jāstājas dzemdību nodaļā.

Uzturs

Pākšaugi grūtniecības laikā

Pupiņas, cūku pupas, zirņi... Izvēle ir visai liela! No visiem dārzeņiem tieši pākšaugos ir ļoti daudz pārtikas šķiedrvielu un olbaltumvielu.

Tu jau noteikti zini, cik svarīga ir olbaltumvielu uzņemšana grūtniecības laikā. Un tieši pārtikas šķiedrvielas ir tas vārdu salikums, ko, iespējams, dzirdi pirmo reizi, bet galvenais, kas tev jāzina – tām jākļūst par labāko draugu visu mazulīša gaidību laika ietvaros. Grūtniecības laikā palēninās zarnu trakta darbība un tā rezultātā var rasties aizcietējumi un hemaroīdi. Pārtikas šķiedrvielas var palīdzēt tikt galā ar šīm problēmām.

Papildus visam, produkti, kas satur pārtikas šķiedrvielas, ir barojoši. Tas attiecas arī uz pākšaugiem, kas ir lielisks dzelzs, folskābes, kalcija un cinka avots.

Gaidāmais mazulis

34. grūtniecības nedēļā mazuļa pirmsdzemdību pūciņas turpina izzust, un kopā ar tām samazinās arī pirmsdzemdību ziedes daudzums uz viņa ādas. Mazuļa āda kļūst gludāka un bālāka, uzlabojas nieru darbība, jo viņa gremošanas traktā iekļūst augļūdeņi. Šajā periodā mazulis maina savu stāvokli, un šī var būt tā nedēļa, kad viņš tomēr apgriežas ar galviņu uz leju, lai atvieglotu savu ienākšanu jaunā pasaulē.

Mazuļa garums ir 32 cm, bet viņa svars sasniedz jau 2,25kg. Tie ir vidējie rādītāji, kas var mainīties atkarībā no topošās māmiņas ķermeņa uzbūves un mazuļa attīstības īpatnībām.

Kustību kontrole

Mazulis 34. nedēļā ir jau samērā liels, tāpēc viņa kustības vairs nav tik aktīvas, bet viņa spērieni kļūst spēcīgāki. Nereti mazulis mammai sagādā nelielas neērtības, piemēram, atsperoties ar kājiņām ribu rajonā. Bet pašas kustības vairs nav iespējams nepamanīt, pat ja tās vairs nav tik biežas.

Šajā periodā ir svarīgi fiksēt kustību skaitu: 12 stundās būtu jābūt vismaz 10 kustībām. Topošajai māmiņa būtu jāieklausās katrā lietā, kas liecinātu par bērniņa stāvokļa izmaiņām, jo tikai tā viņš māmiņai dod ziņu par savu prieku vai neapmierinātību, tāpat arī par savu pašsajūtu. Spēcīgas kustības parasti mazulis izdara, ja nobīstas no kāda skaļa trokšņa vai spilgtas gaismas. Šajā periodā būtu jāizvairās no situācijām, kas mazuli var nobiedēt, strauja augļa stāvokļa maiņa var izraisīt mazuļa apgriešanos ar kājiņām uz leju, un tādā gadījumā par dabīgām dzemdībām var aizmirst.

Padomi

Dzemdību soma

Klāt ir satraucošais dzemdību somas kārtošanas brīdis, jāsaliek tajā viss nepieciešamais, kas var noderēt dzemdību iestādē!

Pats svarīgākais – neaizmirst paņemt līdzi mātes pasi un visus nepieciešamos dokumentus, kuros ir informācija par tavas grūtniecības norisi, tāpat jāatceras paņemt līdzi pasi vai eID, apdrošināšanas polisi, ja tāda ir.

Ja plāno dzemdēt kopā ar bērniņa tēti, viņam arī būs jāņem līdzi pase un nesen uzņemts krūšu kurvja rentgena uzņēmums.

Apģērbs topošajai māmiņai:

  • Dzemdību brīdim var noderēt garš kokvilnas krekliņš, zeķītes, halāts un čībiņas;
  • Pēc dzemdībām – barošanas krūšturis un ērts apģērbs, kurā viegli pabarot mazuli ar krūti, čībiņas dušai;
  • Maiņas apģērbs un apavi cilvēkam, kas piedalīsies mazuļa dzemdībās;

Jaundzimušajam:

  • drēbītes 3 līdz 4 komplekti
  • vairākas kokvilnas autiņbiksītes;
  • 2 plānas cepurītes, divi pāri rāpulīšu un siltās zeķītes

Visam apģērbam, arī, ja tas ir jauns, jābūt pārmazgātam un izgludinātam!

Liekam somā arī vairākus litrus negāzēta ūdens un vieglas uzkodas: musli batoniņus, riekstus un kādu jogurtu.

Personīgās higiēnas piederumi māmiņai, dvieļi, higiēniskās paketes pēcdzemdību periodam, dzemdību komplekts.

Mazulim: bērnu ziepītes, dvielītis, mitrās salvetes, autiņbiksītes un vienreizlietojamie paladziņi;

Pašas piemērotākās autiņbiksītes mazulim ir maigas, elpojošas, un ideālā gadījumā tās darinātas no kokvilnai līdzīga materiāla, tām jābūt maksimāli dabīgām, lai netraumētu jutīgo vietu mazuļa vēderiņa rajonā. Kā arī – šīm autiņbiksītēm ir indikators, pateicoties kuram jaunā māmiņa nekļūdīgi zinātu, kad mazulītim jāmaina autiņbiksītes!