Grūtniecības kalendārs

8.
nedēļa

"Mātes mīlestība ir kā aplis, kam nav ne sākuma, ne beigu. Tā apļo un apļo aizvien plašāk, skarot ikvienu, kas ir tai pietuvojies. Aptver tuvākos kā rīta dūmaka, sasilda kā pusdienslaika saulīte un apsedz ar tik skaistu seģeni kā vakara zvaigžņotā debess. Mātes mīlestība ir kā loks, kuram nav ne sākuma, ne beigu." (Erts Erbens)

Topošā māmiņa

Toksikoze nav vienīgais grūtnieces sabiedrotais. Īstākais pārbaudījums grūtniecības laikā ir pastāvīgā vēlme pagulēt, iestājas vājums, emocionāla nenoturība un biežas garastāvokļa maiņas. Bez tam, diskomfortu sagādāt var arī pietūkušās, palielinājušās krūtis. Ar to vislabāk būtu samierināties, jo gaidāms vēl ilgs grūtniecības un laktācijas laiks.

Topošās māmiņas ķermeņa masa astotajā grūtniecības nedēļā ir praktiski nemainīga, jo mazulis ir vēl pavisam mazītiņš. Daudzas sievietes, īpaši tās, kuras saskaras ar toksikozi, pat nedaudz krītas svarā.

Maksts ir palielinājusies un tas var izraisīt sāpes vēdera lejasdaļā un gurnu rajonā. Cīnīties ar to var vienkārši apguļoties uz tā sāna, kurš nesāp.

Saistībā ar gremošanas sistēmas traucējumiem šajā grūtniecības nedēļā var parādīties dedzināšana kuņģī, arī tas izraisa ne pārāk patīkamas sajūtas. 

Uzturs 

Ja toksikoze turpinās, dzer tēju ar ingveru un no rīta uzēd riekstus.

Gaidāmais mazulis

Mazā astīte izzūd. Pēdējā laikā ar bērniņu notiek tik daudz pārmaiņu, un viņš vairs nav embrijs, bet gan droši var saukties par augli. Šis ir kritiskais periods tava mazuļa orgānu veidošanās procesā. Mazuļa garums ir 8mm un svars – apmēram 0,8g. Tavs mazulis visu laiku kustas, bet tu to vēl nejūti. Rociņas ir paaugušās, tās ir saliektas. Arī kājiņas ir izaugušas, tāpat parādījušās arī pēdiņas, kuras USG var jau saskatīt. Pagaidām bērniņa dzimumu nav iespējams ieraudzīt, lai arī kā tev to gribētos. 

Analīzes un izmeklējumi

Ja neesi vēl vērsusies pie ārsta, ir pats labākais laiks to izdarīt. Šajā grūtniecības posmā dodoties pie ginekologa, uzzināsi vairāk par individuālo grūtniecības novērošanas plānu. Laboratoriskie izmeklējumi ietvers urīna un asins analīzes. Tiks mērīts arī arteriālais spiediens, būs svēršanās, vēdera apkārtmēra mērīšana, tiks veiktas asins analīzes un daudz kas cits. Tālākie ginekologa apmeklējumi būs atkarīgi no tavas grūtniecības norises īpatnībām.

Padomi

Kā tikt galā ar toksikozi

Grūtniecība ir satraucošs periods jebkuras sievietes dzīvē, un, diemžēl, dažkārt no toksikozes nav iespējams izvairīties, ir sliktas dūšas sajūta un pat vemšana. Neskatoties uz to, toksikoze liecina par to, ka viss norit pēc plāna, tā pasargā bērniņu. Sievietes organisms ir pilns ar sīkām viltībām. Grūtniecības laikā sievietei var rasties toksikoze no jebkura produkta, kas ir kaitīgs mazuļa veselībai. Protams, saraksta augšgalā ir alkohols, nikotīns un kafija. Daudz sieviešu atsakās pat no gaļas, olām un zivīm. Šie produkti var saturēt baktērijas, pret kurām organisma imūnsistēma nespēj cīnīties.

Toksikozes lēkmes grūtniecības laikā parasti ir no rītiem, jo tad glikozes līmenis asinīs ir pazemināts. Pirms celies no gultas, apēd kādu gabaliņu maizes, kādu sausiņu vai cepumiņu. Izdzer piparmētru tēju ar nelielu cukura daudzumu. Tas labvēlīgi ietekmēs tavu glikozes līmeni asinīs, jo līmenis paaugstināsies.

Dzer to, kas tev garšo vislabāk: ūdeni, vēsus dzērienus, tēju, dārzeņu buljonu.

Alternatīva dzērieniem ir augļi ar augstu ūdens saturu, piemēram, arbūzi, melones vai vīnogas. Laiku pa laikam var uzēst saldējumu.

Izvairies no treknas un asas pārtikas. Svaigi vai pašas pagatavoti augļi un dārzeņi, piena produkti vismazāk noslogo kuņģi un ir ļoti veselīgi.

Uzkod pēc iespējas biežāk pa dienu: sausiņus vai banānu, lai tavs kuņģis nebūtu tukšs. Vislabāk būtu darīt visu, lai grūtnieču toksikoze nepārvērstos tavam organismam par ieradumu.

Neguli uzreiz pēc ēšanas, labāk nogaidi dažas stundas pirms ej gulēt. Centies pēc iespējas vairāk laika pavadīt svaigā gaisā, dodies bieži pastaigās. Vēdini virtuvi un katru dienu izstaipies, tas nepieciešams, lai smakas tevi lieku reizi nekairinātu.

Mūsdienu zinātne pierādījusi, ka B6 vitamīns spēj samazināt jebkuru toksikozi, tāpēc iekļauj savā uzturā produktus, kuros šis vitamīns atrodams visvairāk - zivis, olas, kūpinātu vistas gaļu bez ādiņas. Lieliski derēs arī rieksti un pākšaugi – zirņi, pupiņas. Milzīgs B6 vitamīna daudzums atrodams arī avokado.

Nekad nekrīti izmisumā un vienmēr tici tam labākajam iznākumam. Pavisam drīz šis periods, tāpat kā daudzi citi mūsu dzīvē, beigsies!