"Dievieti var veidot pēc sievietes, kas divas reizes dzemdējusi. Pēc meitenes var veidot tikai nimfu." (Seno skulptoru sakāmvārds)
Topošā māmiņa
Sieviete sāk vēl labāk just savu bērniņu, mierīgos apstākļos viņa var pat sadzirdēt mazuļa sirsniņas sišanos. Ja gribi dzirdēt sava mazuļa sirdspukstus, jādodas pie ginekologa, kurš tev ļaus tajos paklausīties ar stetoskopa palīdzību. Tāpat vari jau nojaust, kad mazulis guļ, un kad ir nomodā. Viņam izstrādājas savs režīms, kas nav atkarīgs no tavas dienas kārtības.
Pasliktinās sievietes vispārējais stāvoklis: dedzināšanas sajūta kuņģī, spēcīgais spiediens uz diafragmu, sāpes ribās. Tas viss saistīts ar to, ka mazuļa svars palielinās, un nu jau sasniedzis aptuveni 700 gramus, viņa izmērs ir jau futbolbumbas apmēros. Pastāsti ārstam, ja nespēj pašas spēkiem atbrīvoties no dedzināšanas sajūtas kuņģī, citādi vari iedzīvoties hroniskā gastrītā.
Kā sieviete jūtas 25.grūtniecības nedēļā? Neskaitot sāpes jostasvietā un paribē, sieviete var just arī sāpes kājās. Tam būtu jāpievērš īpaša uzmanība, ja sievietei ir nosliece uz varikozu vēnu paplašināšanos. Ārsts var ieteikt nēsāt speciālas zeķes. Lai izvairītos no vēnu paplašināšanās, grūtniecēm tiek ieteikts vairāk atrasties guļus stāvoklī. Par labu nākt var arī ārsta izrakstīti preparāti.
Sievietei katru dienu jādodas pastaigās. Pārāk daudz staigāt gan nevajadzētu, jo kājām ir jāatpūšas. Ja jūti, ka kājas piekusušas, naktī tām ļauj atpūsties uz kāda paaugstinājuma. Te var palīdzēt sarullēta sega vai kāds spilvens. Galvenais, lai kājas būtu augstākā līmenī kā ķermenis. Tā kājas labāk atpūtīsies un grūtniece atslābināsies un nomierināsies.
Ārsts, kas novēro grūtnieci, vienmēr aprēķina grūtniecības laiku nedēļās. Topošajām māmiņām vienmēr ir interesanti zināt: cik mēnešiem atbilst 25 nedēļas? Ņemot vērā faktu, ka ginekoloģijā viens mēnesis ilgst 28 dienas (4 nedēļas), tad 25.nedēļa ir sestais grūtniecības mēnesis jeb – sākas septītais mēnesis. Līdz dzemdībām palikušas vien 15 nedēļas un topošajai māmiņai jāapbruņojas ar pacietību, jādara viss, ko iesaka ārsts. Pareizi jāēd, jādodas pastaigās un savlaicīgi jāierodas uz plānveida apskatēm pie ārsta.
Uzturs
Gadījumos, ja ir nosliece uz varikozi paplašinātām vēnām
Pirmkārt, uzturam jābūt piesātinām ar bioloģiski aktīvu vielu bagātiem produktiem, kas ietekmē arī asins sastāvu. Otrkārt, produktiem jāsatur C vitamīns. Tas ir vitamīns, kas mums pazīstams jau no bērnības, kad tikām pie šie vitamīna gripas un saaukstēšanās laikā imunitātes uzturēšanai formā. Bet šim vitamīnam ir arī citas noderīgas funkcijas – tas mazina tūsku un stiprina asinsvadu sieniņas. Gadījumā, ja ir nosliece uz varikozi paplašinātām vēnām, uzturā jāiekļauj kivi, mellenes un citrusaugļi.
Neskaitot C vitamīnu, uzturam būtu jāsatur arī jūras izcelsmes produkti. Mīdijas, krevetes un citas jūras veltes satur vielas, kas neļauj asinsvadu sieniņām izplesties. Šīs vielas labvēlīgi ietekmē arī cilvēka ādas stāvokli, padarot ādu gludāku un tvirtāku. Ja tev ir varikozi paplašinātas vēnas, uzturā būtu jāiekļauj arī jūras kāposti.
Īpaša vieta uzturā jāatvēl arī šķiedrvielām, tātad, jāēd lapu dārzeņi, auzu pārslas, āboli, selerija. Tieši augu valsts izcelsmes šķiedrvielas nodrošina vislabāko kuņģa darbību, palīdz tikt galā ar daudzām gremošanas trakta problēmām, piemēram, ar hroniskiem aizcietējumiem. Jebkurš, pat nenozīmīgs, aizsprostojums gremošanas trakta sistēmā rada tūlītēju papildus spiedienu kājās, tātad – lieka slodze vēnām, bet no tā būtu jāizvairās.
Gaidāmais mazulis
Mazulis ir jau krietni paaudzies un viņa garums sasniedz jau 34,5cm. Viņa svars ir 700 grami. Gaidāmais bērniņš intensīvi attīstās un viņa izskats aizvien vairāk atgādina jaundzimušo. Bet līdz dzimšanas brīdim viņam vēl jāpagaida, jo plaušas vēl nav gatavas pirmajai elpai šajā pasaulē. Bērniņam alveolas nobriest, tās pasargās surfaktants, kas neļaus plaušām salipt elpošanas procesā.
Septītajā grūtniecības mēnesī turpinās ausu gliemežnīcu attīstības process. Ja kādu iemeslu dēļ sievietei sākas priekšlaicīgas dzemdības, tad tieši pēc jaundzimušā auss gliemežnīcām nosaka viņa iznēsātības pakāpi. Ja līdz 25.grūtniecības nedēļai asinsrades funkcijas pildīja gaidāmā bērniņa aknas, tad tagad šo svarīgo funkciju pilnībā pārņem mazuļa kaulu smadzenes.
Mazulim jau ir savs šarms, viņš reaģē uz mātes noskaņojumu, ir spējīgs pasmaidīt, rāda grimases un jūt sāpes. Turpinās kaulu un muskuļu audu attīstība. Bērniņš jūt vajadzību kustēties, viņa pēdiņas kļūst aktīvākas un tās aizvien labāk jūt arī sieviete. 25.grūtniecības nedēļā mazulim ir jau labi koordinētas kustības. Viņš var paslēpt sejiņu aiz rokām, var zīst rokas pirkstiņu, var satvert savu kāju. Uz šo laiku ārējie dzimumorgāni bērniņam ir jau attīstījušies, un ar USG palīdzību pavisam viegli ir nosakāms mazuļa dzimums.
Analīzes un izmeklējumi
Ko parādīs USG?
Šajā grūtniecības nedēļā USG var tikt veikts ar mērķi salīdzināt jaunos rādītājus ar iepriekšējiem. Mazuļa stāvoklim un attīstībai jāsakrīt ar grūtniecības laiku. Gadījumā, ja ir atpalicība augļa attīstībā, ārsts, kas novēro grūtniecību, var nozīmēt papildus izmeklējumus. Pamata uzmanība tiek pievērsta gaidāmā mazuļa parametriem, kam būtu jābūt šādiem:
- galviņas diametrs: 62,3 mm;
- krūškurvja diametrs: 63,1 mm;
- vēdera diametrs: 64,2 mm;
- placentas sieniņu biezums: 26,22 mm.
Izmeklējuma laikā ārsts pievērš uzmanību arī mazuļa dzīvotspējai, ieklausās viņa sirds toņos. Mazā mazuļa sirsniņa veic 140-160 sitienus minūtē. Sirds toņus nu jau var dzirdēt ne tikai ārsts ar stetoskopa palīdzību, bet arī bērniņa tētis, ja pieliek ausi klāt pie savas bērniņu gaidošās sievietes vēderiņa.
Padomi
Peldēšana grūtniecības laikā
Kāpēc ir veselīgi peldēt grūtniecības laikā?
Šis aktivitātes veids paaugstina imunitāti un attīsta izturību, sniedz labu slodzi visam ķermenim un palīdz sekot līdzi svaram. Nodarbības baseinā, tāpat kā jebkuri fiziskie treniņi, uzlabo arī noskaņojumu.
Bez tam, peldēšana attīsta un nostiprina daudzas muskuļu grupas. Piemēram, muguras muskulatūrai būs vieglāk izturēt grūtniecību un tikt galā ar slodzi, ko rada mammas puncītī augošais bērniņš. Gurnu, vēdera apakšdaļas, starpenes muskuļu nostiprināšana palīdzēs dzemdībām kļūt vieglākām.
Vēl viens pluss – peldēšana labi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu, un grūtniecības laikā tieši tā izjūt samērā lielu slodzi. Būtiski uzlabojas asinsrite, asinis sāk ātrāk cirkulēt pa ķermeni un iekšējiem orgāniem. Tas viss palīdz tikt galā ar asins neriņķošanu apakšējās ekstremitātēs, tāpat tā ir arī iespēja tikt gala ar varikozi, un vēl – tiek mazināta tūska.
Ūdenī ir iespējams tikt vaļā no liekās slodzes uz mugurkulu un visu grupu muskuļiem, topošā māmiņa atslābinās, un viņu pārstāj satraukt sāpes mugurā un jostasvietā. Peldēšana lieliski trenē elpošanas sistēmu, un tas topošajai māmiņai ļauj lieliski sagatavoties dzemdībām. Pareiza elpošana un pilnīga plaušu ventilācija uzlabo arī asinsriti un asins apgādi ar skābekli, tātad ar to apgādāts pietiekošā daudzumā tiek arī bērniņš.
Vēl peldēšana var palīdzēt bērniņam ieņemt pareizo stāvokli māmiņas puncītī. Gadījumā, kad mazulis mammas puncī guļ nepareizi, pat ārsti iesaka grūtniecēm apmeklēt peldēšanas nodarbības baseinā, lai mazulim būtu vieglāk apgriezties ar galviņu uz leju. Bet, neskatoties uz visiem labumiem un treniņu priekšrocībām, ir gadījumi, kuros peldēšana nav ieteicama.
Kādos gadījumos no peldēšanas būtu jāatsakās?
Pamatā no tādām nodarbībām ir jāatsakās, ja pastāv kādi grūtniecības pārtraukšanās draudi, tāpēc, ja tev ir jautājumi par peldēšanas nodarbībām grūtniecības laikā, droši dodies ar tiem pie sava ginekologa.