Grūtniecības kalendārs

12.
nedēļa

"Dod saviem bērniem saknes un spārnus - saknes, lai zinātu, kur ir mājas, un spārnus, lai lidotu projām un praksē pārbaudītu to, kas viņiem mācīts." (Betija Janga)

Tuvojas beigām pirmais trimestris! Kā tu jūties? Vai ir mainījies tavs atspulgs, ko katru dienu aplūko spogulī?

Topošā māmiņa

Visdrīzāk tu jau esi atvadījusies no rīta toksikozes un jūties jau daudz labāk. Vari uzelpot, jo samazinājies arī spontānā aborta risks.

Sliktā dūša un vemšana, kas kopā ar tevi bijusi līdz pat vienpadsmitajai nedēļai, visdrīzāk tevi ir pametušas. Tas tāpēc, ka visas funkcijas, kas nodrošina mazuļa dzīvību, tagad uzņēmusies placenta. Diemžēl, tas attiecas uz grūtniecību, ko varētu nosaukt par tradicionālu. Daudzaugļu grūtniecībā toksikoze var topošo māmiņu vajāt vēl kādu laiku kopā ar nervozitāti, emocionālajiem uzliesmojumiem, ko izraisa organisma hormonālās pārmaiņas.

Uzturs

Ja tu joprojām cīnies ar toksikozi no rītiem, un tev ir grūti noticēt tam, ka drīz varēsi ēst tiešām visu, notici, jo tas tā patiešām būs! Vienīgais, no kā tev būs jāatsakās, ir neapstrādāta gaļa, tātad – jāpiebremē ar steiku un šašliku. Pastāv toksoplazmozes risks, ja lieto tieši šos produktus uzturā.

Pat ja sieviete pirmajās grūtniecības nedēļās toksikozes dēļ ir notievējusi, tad no divpadsmitās grūtniecības nedēļas viņa sāk pieņemties svarā. Normāls svara pieaugums ir 500 grami ik nedēļu.

Atšķirībā no grūtniecības sākuma, samazinās vēlme bieži iet uz tualeti, normalizējas tieši urīnizvades funkcija. Un tomēr, augošās dzemdes dēļ palēninās kuņģa darbība, tāpēc var parādīties aizcietējumi. Sabalansēts uzturs kopā ar svaigu augļu un dārzeņu lietošanu, kas satur šķiedrvielas, kā arī melnās plūmes, var palīdzēt cīnīties ar šo nepatīkamo grūtniecības sabiedroto.

Analīzes un izmeklējumi

Droši vien daudzas no jums ir dzirdējušas, ka grūtniecības laikā var izkrist mati un sākt bojāties zobi? Kāpēc tā notiek un kā no tā izvairīties?

Dodies pie stomatologa!  Kas ir kariess, ko pateicoties reklāmai zina pat bērni, tu noteikti arī zini. Un tomēr, ir māmiņas, kas nezina, kāpēc būtu noteikti jāsaved kārtībā visu zobu veselība līdz mazuļa dzimšanai. Mute ir visai labvēlīga vide mikroorganismu rezervēm, un infekcija var nokļūt asinīs un var kļūt par sarežģījumu iemeslu gan mammai, gan bērniņam.

Ja zobu ārstēšanā nepieciešama anestēzija, ārstam noteikti pastāsti, ka gaidi bērniņu. Ja kariess ir virspusējs, tad tā ārstēšana ir nesāpīga un ir iespējams iztikt bez anestēzijas. Nopietnākā gadījumā ārsts izvēlēsies piemērotu anestētiķi, kas nenodarīs nekādu kaitējumu gaidāmajam bērniņam.

Rentgenoloģiskie zobu izmeklējumi grūtniecības laikā nav ieteicami. Ja ir galēja nepieciešama, labāk veikt datortomogrāfiju. Tādā gadījumā starojuma deva būs jūtami mazāka. 

Plombas izvēli vienmēr izdara ārsts, nav vērts atteikties no fluoru saturoša plombas materiāla. Viss, kas izmantots tās radīšanā, ir nekaitīgs mazulim.

Iemācies tīrīt zobus pareizi. Nav noslēpums, ka grūtniecības laikā zobu jutīgums palielinās. Labāk lai aukstu un karstu jūt mūsu rokas, nevis zobi. Vari droši izmantot speciālu zobu pastu, kas paredzēta jutīgu zobu tīrīšanai.

Ja parādās krampji kājās, pastāsti par to ne tikai ginekologam, bet, lai arī cik dīvaini neliktos, stomatologam. Biežs kāju krampju iemesls ir kalcija deficīts. Ja to savlaicīgi nenovērš, sāk bojāties zobi, jo augošais bērniņš tik un tā paņem no taviem kauliem tik daudz kalcija, cik viņam nepieciešams normālai attīstībai. Vislabākie kalcija avoti ir piena produkti: piens, kefīrs, jogurts, biezpiens, siers un zivis.

Arī tavai otrajai pusītei būtu jādodas pie stomatologa. Lai arī cik daudz pūļu nepieliktu grūtniece, lai nodrošinātu sava mutes dobuma sterilitāti, viss būs bezjēdzīgi, sniedzot skūpstu vīram, kurš apdāvinās mīļoto ar savu kaitīgo mikrofloru.

Zobu tīrīšanai būtu jāaizņem 2-3 minūtes, jo šajā laikā iedarbojas antibakteriālie komponenti un minerālvielas, kas atrodamas zobu pastā. Mutes skalošanas līdzekļi derēs arī tev, lieto tos pēc katras ēdienreizes. Zobu birstīte jāmaina ik pēc 3 mēnešiem.

Galu galā, veseli zobi ir skaists smaids! Un topošajai māmiņai ir jāsmaida pēc iespējas biežāk! Pie tam, tev būs krietni retāk jādodas pie zobārsta pēc bērniņa dzimšanas, ja grūtniecības periodā veltīsi laiku mutes dobuma veselībai.

Gaidāmais mazulis

Mainās mazuļa sejiņa. Actiņas nu jau atrodas tuvāk viena otrai. Un austiņas ir jau savā vietā. Šajā nedēļā orgāni un audi, kas jau izveidojušies, sāk aktīvi augt un attīstīties. Mazuļa kuņģis, kas atrodas nabas rajonā, sāk ieņemt savu vietu.

Sirds sitas 110-160 reizes minūtē, krūšu kurvis paceļas un nolaižas gluži kā elpošanas laikā.

Mazuļa asinīs parādās leikocīti. Funkcionā asinsrite un urīnizvadsistēma, tāpēc auglis var jau pačurāt. Jau var atšķirt roku pirkstus no kāju pirkstiņiem, un redzami ir nadziņi. Parādās pēdu ādas jutīgums. Izveidojušies ir plakstiņi, kas tagad aizver actiņas. Parādījušās ir arī ausu ļipiņas. Bērniņš zīž savu īkšķīti, norij augļūdeni. Turpina attīstīties viņa nervu sistēma. Bērniņš joprojām kustas bieži, bet tu to sajutīsi pēc mēneša vai diviem.

Ja gaidāms puisītis, sieviešu reproduktīvie orgāni auglim jau pazuduši, atstājot vietu vīrišķīgajam sākumam. Placenta pilnībā pārņēmusi progesterona ražošanas funkciju.  USG ir skaidri redzams, kā bērniņš veic dažādus akrobāta cienīgus trikus. Bērniņš ar katru dienu kļūst aizvien līdzīgāks tev. Viņa garums ir apmēram 61 mm. Viņš izmēra ziņā ir kā vistas ola, un viņa svars ir 9-13 grami.

Padomi

Grūtnieču joga

Grūtniecība nav slimība, bet gan skaistākais laiks katras sievietes dzīvē!

Esot stāvoklī nevajadzētu atteikties no saprātīgas fiziskās slodzes. Pēc konsultācijas pie ārsta, kas novēro tavu grūtniecību, droši vari doties uz topošo māmiņu nodarbībām: izvēlies peldēšanu, dejas, vingrošanu vai jogu!

Joga ne tikai labvēlīgi ietekmē visas sievietes organisma sistēmas, bet arī nostiprina imunitāti, māca vadīt savu ķermeni, samazinot sāpes jostasdaļā, un atbrīvo arī no sliktas dūšas sajūtas. Turklāt, tā dāvā topošajai māmiņai labvēlīgu psihoemocionālo stāvokli.Un vēl – jogas nodarbības ir ideāls veids, kā mammai uzturēt komunikāciju ar gaidāmo bērniņu mentālā līmenī.

Jogā tiek pielietotas neskaitāmas elpošanas tehnikas. Daļa no tehnikām piemērota tieši grūtniecēm, jo tās palīdz atslābināties, elpot vienmērīgi, jo mammas elpošana ir bērniņa uzturs, tātad – tas ir svarīgi. Topošajai māmiņai joga ir iespēja būt harmonijā ar sevi, vadīt savas emocijas. Tehnikas, kas piemērotas sievietēm grūtniecības laikā, palīdzēs arī dzemdībās: topošā māmiņa iemācīsies atslābināties un palīdzēs sev un bērniņam. Bērniņam būs vienkāršāk tikt galā ar piedzimšanu.

Jogas nodarbības Māmiņu Klubā>>