Grūtniecības kalendārs

14.
nedēļa

"Prast paciest savu bērnu un vienlaikus viņu audzināt – tā arī ir mātes lomas māksla." (Alfrēds Tenisons) 

Topošā māmiņa 

Normālas grūtniecības norises gadījumā četrpadsmitajā grūtniecības nedēļā sieviete jau jūtas savādāk. Nav toksikozes, normāls ir arī topošās māmiņas emocionālais stāvoklis, mazulim nekas nedraud. Visas bīstamības, ar kurām grūtniecības laikā varēji saskarties, ir aiz muguras. Grūtniecei iestājas miera periods. Var mierīgi parūpēties par sevi un gaidāmo mazuli.

Un tomēr, var gadīties saskarties arī ar nepatīkamām izmaiņām fizioloģijā. Tās saistītas ar to, ka grūtniecei var trūkt viņas organismam nepieciešamo barības vielu. Var sākties smaganu asiņošana vai arī var nākties saskarties ar novājinātas imunitātes radītām sekām. To visu var izraisīt C vitamīna trūkums organismā. Tāpat var ciest arī mati – tie var kļūt sausāki un trauslāki. Lūst un šķelties var arī nagi, āda var kļūt sausāka. Tādas pazīmes parasti izraisa A vitamīna trūkums. Lai tādu problēmu nebūtu, jāatceras par veselīgu uzturu un jānodrošina organisms ar tam nepieciešamajām vielām.

Uzturs

Skeleta attīstības process un uzbūve, tāpat kā bērniņa audu uzbūves procesi, ir galā, tagad ir laiks mazuļa pastiprinātai augšanai! Tev jāpapildina savs ikdienas uzturs par apmēram 300 kcal, un tas nozīmē, ka papildus jāapēd kaut vai viens ābols, rupja maluma miltu maizīte un jāizdzer arī glāze piena. Ja tevi moka aizcietējumi, dzer kefīru, šķiedrvielām bagātu ēdienu.

Gaidāmais mazulis

Četrpadsmitā grūtniecības nedēļa pēc būtības ir otrā trimestra sākums. Šo periodu var saukt par pārejas periodu, jo kopš šī brīža pastāv mazāks risks, ka bērniņam attīstīsies kāda pataloģija vai anomālija. Auglis četrpadsmitajā grūtniecības nedēļā turpina aktīvi augt un attīstīties, viņš aizvien biežāk dod par sevi zināt. Ap šo laiku viņa garums ir jau 9 cm, un viņš sver aptuveni 35 gramus.

Četrpadsmitajā grūtniecības nedēļā auglis kļūst aizvien līdzīgāks cilvēkam jeb precīzāk būtu teikt – cilvēciņam –, jo viņš ir pavisam mazītiņš. Bērniņš ir aktīvs, izdara dažādas kustības, rāda dažādas grimases un savelk rociņas dūrītēs. Kad bērniņš pieskaras tava vēdera sieniņai, viņš atgrūžas no tās. Dabīgi, ka grūtniece pagaidām var to arī nesajust, lai gan dažas sievietes stāsta, ka jau četrpadsmitajā grūtniecības nedēļā sajutušas, kā viņu puncīšos kustas bērniņš.

Otrā trimestra laikā, precīzāk, četrpadsmitajā grūtniecības nedēļā, bērniņam turpina aktīvi augt skeleta kaulu audi, šajā laikā bērniņam parādās pirmās ribas. Mazulis prot jau izdarīt kustības ar diafragmas palīdzību, un šīs kustības atgādina elpošanas kustības. Tā mazulis gatavojas savai dzimšanai. Viņš prot atšķirt garšas un reaģēt uz tām. Piemēram, kad viņš dzer augļūdeņus, ja to garša ir salda, viņa rīšanas reflekss kļūst biežāks, bet, ja garša ir skābena vai rūgtena, reflekss ir vājāks.

Mazuļa ķermenīti vēl sedz bieza ziede, kas aizsargā viņu. Zem šīs ziedes ir plāna bērniņa ādas kārtiņa, un uz tās ir tādas kā pūciņas, ko sauc par lanugo. Šīs pūciņas, kas ir uz mazuļa ķermeņa un galviņas, pilda aizsargziedes noturēšanas funkciju. Ziede nākotnē mazulim palīdzēs vieglāk tikt cauri māmiņas dzemdību ceļiem. Bez lanugo mazulim vēl ir parādījušās skropstis un uzacis.

Visi mazuļa orgāni nu ir attīstījušies un pilnvērtīgi funkcionē; ar katru reizi tas notiek aizvien precīzāk un pārliecinošāk. Tāpat mazulim šajā laikā veidojas arī dzimumorgāni, lai gan USG izmeklējumā diez vai būs jau redzams mazuļa dzimums. Toties nu jau var uzzināt, kāda asins grupa un rēzus faktors būs mazulim, neatkarīgi no tā, ka asinis vēl pilnībā nav izveidojušās.

Analīzes un izmeklējumi

Ir gadījumi, kad nepieciešama augļūdens analīze. Tādas analīzes ņem tikai noteiktos gadījumos un tikai tad, ja sieviete tam piekrīt, jo viņai ir visas tiesības no tām atteikties. Bet ārstam ir uzdevums darīt zināmu grūtniecei visu, kas saistās ar viņas grūtniecības draudiem. Parasti risks pastāv apmēram 1 gadījumā no 200. Konkrētās analīzes tiek veiktas ar adatas palīdzību, kas tiek ievadīta dzemdē. Ar tās palīdzību tiek paņemts augļūdens tālākiem izmeklējumiem. Tas viss tiek darīts vienlaikus ar ultrasonogrāfijas izmeklējumu, lai zinātu, kur atrodas auglis. Tādu analīžu rezultāti atspoguļo pataloģiju vai anomāliju draudus, kā arī ļauj pārliecināties par to neesamību.

Mūsdienās ir iespējams iztikt bez amniocentēzes un ar asins analīžu palīdzību ir iespējams noteikt, vai ģenētiskās anomālijas bērniņam ir vai arī nav. Tās ir maksas analīzes, un tās ir absolūti drošas. Šīs analīzes var veikt jau no 10.grūtniecības nedēļas.

Padomi

Galvassāpes grūtniecības laikā

Nereti topošās māmiņas sūdzas par tādu nepatīkamu parādību kā galvassāpes, kas ir biežs viesis tieši grūtniecības laikā. Obligāti jāmēra arteriālais spiediens, un tas nedrīkst pārsniegt 120/80mm. Ja spiediens ir paaugstināts, jāvēršas pie sava ārsta, kas nozīmēs ārstēšanu un papildus izmeklējumus.

Lai izvairītos no galvassāpēm:

  • Jānormalizē dienas režīms: pilnvērtīgs miegs, pastaigas svaigā gaisā.
  • Dienas laikā jāizdzer pietiekošs šķidruma daudzums. Iespējams, toksikozes dēļ tavs organisms netiek pie pietiekoša šķidruma daudzuma, un tas izraisa daļēju atūdeņošanos un galvassāpes.
  • Izsalkums arī var provocēt galvassāpes, tāpēc nepieciešamas regulāras ēdienreizes.
  • Neiekļauj uzturā produktus, kas var izraisīt galvassāpes, piemēram, kafiju, šokolādi, konservus, cīsiņus, desas, alkoholu, riekstus, sieru.
  • Ja galvassāpes izraisa mugurkaula, kakla skriemeļu veselības problēmas, palīdzēs masāža.
  • Izvairies no nervu un emocionālās pārslodzes.
  • Centies izvairīties no piesmakušām, piesmēķētām, slikti vēdinātām telpām.

Medikamentoza galvassāpju ārstēšana grūtniecības laikā nebūtu vēlama, jo šis nav piemērotākais laiks, lai eksperimentētu ar tabletēm. Izņēmuma gadījumi ir tie, kuros tev ginekologs iesaka kādas noteiktas zāles pret galvassāpēm.

Pretsāpju medikamenti var negatīvi ietekmēt gan tavu, gan bērniņa veselības stāvokli un pašsajūtu.

Un neaizmirsti par brīnumlīdzekļiem, kas atrodami mājās: piparmētru, melisas, kumelīšu tējām, novārījumiem. Ja galvassāpes izraisījis pazemināts arteriālais spiediens, tad stipra, salda tēja tev palīdzēs vislabāk.