Grūtniecības kalendārs

30.
nedēļa

„Dzemdības sievietei ir kā pārpeldēt okeānu. Sākumā tev šķiet, ka to izdarīt ir vienkārši neiespējami, bet tu to izdarīsi, pat, ja līdz šim neesi pratusi peldēt. Un, iespējams, pēc kāda laika gribēsi šo okeānu pārpeldēt vēlreiz.” (Autors nezināms)

Topošā māmiņa

Nepatīkamu sajūtu šajā laikā ir daudz: aizcietējumi, bieža vajadzība urinēt, dedzināšanas sajūta kuņģī. Reibst galva, parādās sliktas dūšas sajūta, kā arī – bezmiegs. To visu rada dzemdes palielināšanās un tās spiediens uz iekšējiem orgāniem.

Bet prieka sajūta, ko rada apziņa, ka tevī aug dzīvība, aizgaiņā visas nebūšanas. Mazulis aug, viņam kļūst aizvien mazāk vietas, un viņš mammas puncītī tagad kustas citādāk. Viņš vairs nevar brīvi peldēties augļūdeņu plašumos, tagad viņš var vienīgi atsperties ar rociņām, kājiņām, grūstīties.

Visas mazuļa kustības vajadzētu kontrolēt. Stundas laikā aptuveni sešas. Trokšņi, spilgta gaisma, skābekļa trūkums – tas viss mazulim liek kustēties aktīvāk. Kustību skaita samazināšanās var likt tev satraukties.

Saistībā ar svara pieaugumu arī tavas kustības kļūst lēnākas, neveiklākas. Ķermeņa smaguma centrs turpina pārvietoties, tāpēc tev jāseko līdzi savai stājai. Atceries par pareizu stāju iešanas un sēdēšanas laikā. Pirms piecelies no gultas, apvelies uz sāna. Tas ir svarīgi, jo vēdera muskuļi ir ļoti izstiepušies un atslābināti dzemdes palielināšanās rezultātā.

Saistībā ar vielmaiņas noslogotību tev var būt karsti ne tikai siltā, bet arī vēsā laikā. Un, jā, attiecīgi arī svīdīsi vairāk.

No šīs grūtniecības nedēļas grūtnieces dodas pirmsdzemdību atvaļinājumā. Atceries, ka atvaļinājums paredzēts tieši atpūtai un tam, lai tu sagatavotos dzemdībām. Ja ir iespēja izgulēties, pastaigāties svaigā gaisā, izmanto to. Necenties apdarīt visus mājas darbus. Protams, tev gribēsies pēc iespējas labāk sagatavoties bērniņa ienākšanai mājās, bet jāatceras, ka nedrīksti pārstrādāties, jo tas tavu pašsajūtu var tikai pasliktināt.

Uzturs

Ieklausies sava organisma vajadzībās. Trešajā grūtniecības trimestrī tev var strauji mainīties uztura prioritātes. Piemēram, ja agrāk tev negaršoja kefīrs, tad tagad tas pēkšņi var šķist gards, tas nozīmē, ka tev trūkst kalcija. Mēģini nogaršot arī vājpiena biezpienu. Tev var pamosties arī apetīte uz āboliem. Tas ir lieliski! Tajos ir dzelzs un daudz vitamīnu.

Bieži grūtniecēm, īpaši grūtniecības pēdējos mēnešos, kārojas saldumus – saldējumu vai šokolādi. Uztver to kā organisma nepieciešamību. Nekā traka tur nav, vienkārši ēd ar mēru. Viens vai divi saldējumi dienā nekādu lielo kaitējumu nenodarīs. Iespējams, tev vienkārši trūkst laimes hormonu, un mazulim kļuvis mazliet skumji un garlaicīgi.

Ēd bieži, bet nelielās porcijās. Seko līdzi tam, kādi produkti ir uz tava šķīvja, lai būtu iespējams izvairīties no gāzēm un vēdera pūšanās. Kā arī, ēdienam jābūt tādam, kas viegli pārstrādājas.

Gaidāmais mazulis

Mazuļa svars ir aptuveni 1300-1500 gramu, viņa garums ir vairāk kā 40 cm. Bērniņš ir samērā liels, un viņam zem ādas jau  ir tauciņi. Elpošanas sistēma vēl nav līdz galam izveidojusies, bet patstāvīgi elpot viņš jau var droši, viņa plaušās veidojas speciāla viela, kas izelpas laikā neļauj plaušām salipt.

Pamazām mostas bērniņa nervu sistēma, aktīvi attīstās smadzenes, kuras kļūst aizvien reljefainākas.

Ziede, kas pasargā mazuļa ādiņu no izmirkšanas, nekur nav pazudusi, bet lanugo jeb pūciņas pamazām pazūd. Daži mazuļi gan tomēr dzimst ar nelielām pūciņām uz ķermeņa. Parasti pirmā dzīves mēneša laikā lanugo pazūd. Āda, lai gan joprojām ir krunkaina, kļuvusi jau gludāka.

Vienmērīga ir arī mazuļa sirdsdarbība. Ritmiskāk un mierīgāk tā sitas zēniem, straujāk – meitenēm. Ļoti aktīvi strādā aknas: tām jākrāj viss, kas mazulim nepieciešams pirmajā dzīves gadā, jo tām jāveido mazuļa asinsķermenīši.

Mazulim dzemdē kļūst aizvien šaurāk, pārvietoties praktiski nav iespējams, tāpēc praktiski visām sievietēm mazulis izvietojas ar galviņu uz leju, jo tieši tā lielākā daļa mazuļu nāk pasaulē. Aktīvi kustēties mammas puncī tagad ir grūti, parasti viņš guļ mierīgi. Droši var teikt, ka mazulis jau „redz”: viņa actiņas ir atvērtas un viņš reaģē uz gaismu. Pavērot tagad mazuli būtu interesanti: viņš zīž, smaida un mirkšķina actiņas.

Analīzes un izmeklējumi

No trīsdesmitās grūtniecības nedēļas mamma atrodas pastāvīgā ārsta kontrolē. Pie ārsta jādodas ik pēc divām nedēļām. Lai pārbaudītu nieru darbību, jānodod urīna analīzes, kas grūtniecei noteikti ir jau ierasta lieta. Ārsts tagad katrā apmeklējuma reizē var izmērīt topošās māmiņas asinsspiedienu, kā arī augošā puncīša apkārtmēru. Tāpat speciālisti šajā laikā regulāri klausās, kā sitas mazuļa sirsniņa.

Padomi

Pabalsti

Maternitātes pabalsts - pirms un pēc dzemdībām To var saņemt topošā māte, kas:

  • strādā algotu darbu;
  • ir pašnodarbinātā vai
  • ir pašnodarbinātā laulātā, kura brīvprātīgi pievienojusies sociālajai apdrošināšanai.

Kas vēl var saņemt šo pabalstu?

Par pēcdzemdību periodu maternitātes pabalstu var saņemt arī bērna tēvs vai cita persona, kas kopj jaundzimušo mājās, taču ne ilgāk kā līdz bērna 70. dzīves dienai. Tas ir gadījumos, ja :

  • bērna māte slimības dēļ nevar kopt mazuli līdz 42. pēcdzemdību dienai,
  • bērna māte ir atteikusies no bērna kopšanas,
  • bērna māte ir mirusi dzemdībās vai laika posmā līdz 42. pēcdzemdību dienai,
  • vai bērns ir atradenis.

Par kādu laika posmu tiek izmaksāts pabalsts?

Pabalstu izmaksā divās daļās – pirms un pēc dzemdībām.

Pirmā daļa tiek maksāta par grūtniecības atvaļinājuma 56 vai 70 dienām. Pabalstu par 70 kalendārajām dienām maksā topošajai mātei, kura līdz 12. grūtniecības nedēļai ir stājusies medicīniskajā uzskaitē.

Otro daļu – par 56 vai 70 kalendārajām dienām - maksā pēc bērna piedzimšanas. Pabalstu par 70 dienām var saņemt, ja:

  • grūtniecības, dzemdību vai pēcdzemdību laikā mātei ir bijušas veselības problēmas;
  • piedzimuši divi vai vairāki mazuļi.

Lielākais laika periods, par kuru var saņemt maternitātes pabalstu, ir 140 dienas.

Ja ir bijušas priekšlaicīgas dzemdības, t.i., pirms grūtniecības atvaļinājuma sākuma, maternitātes pabalstu piešķir pēc tādiem pašiem noteikumiem - ne mazāk kā par 112 kalendāra dienām.

Ja darba attiecības ir beigušās sakarā ar darba vietas likvidāciju, tad maternitātes pabalstu piešķir, ja grūtniecības atvaļinājums sācies ne vēlāk kā 210 dienu laikā pēc atlaišanas no darba.

Kāds būs pabalsta apmērs?

Pabalstu piešķir 80 % apmērā no pabalsta pieprasītājas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Kā un kur pieprasīt maternitātes pabalstu?

Mātei vai viņas pilnvarotajai personai jādodas uz jebkuru Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) nodaļu, un jāiesniedz:

  • darba nespējas lapa B, kurā ir jābūt visu darba devēju apstiprinājumam par neierašanos darbā darbnespējas periodā, kas saistīts ar grūtniecību un dzemdībām. Pašnodarbinātā pati apstiprina, ka negūst ienākumus šajā darba nespējas periodā;
  • iesniegums pabalsta piešķiršanai.

Pabalsts jāpieprasa gada laikā, skaitot no pirmās pirmsdzemdību atvaļinājuma dienas.

Vairāk par sociālajiem pabalstiem vecākiem lasi šeit!