Grūtniecības kalendārs

10.
nedēļa

“Vairums no mums kļūst par vecākiem, vēl nepārstājot būt par bērniem.” (Minjona Makloflina)

Desmitajā grūtniecības nedēļā mazulis jau līdzinās mazam cilvēciņam! Un tas ir tāds brīnums – tevī aug mazs cilvēciņš, un tavā puncītī attīstās vesela pasaule!

Topošā māmiņa

Lai gan pagājuši jau divi mēneši kopš bērniņa ieņemšanas brīža, un auglis aktīvi aug, tavs vēderiņš īsti apkārtējiem vēl nav pamanāms. Un tomēr, vēderiņš var palielināties arī no gāzēm tavā vēderā, kas raksturīgas tieši šajā grūtniecības nedēļā. Dažas topošās māmiņas var pamanīt uz sava vēdera pigmentācijas joslu – tā liecina par melamīna sintēzes pastiprināšanos tavā organismā. Šajā grūtniecības nedēļā pieņemsies svarā par aptuveni 2-3kg. Un viss tāpēc, ka tev palielināsies asins apjoms, dzemde turpina augt, un krūtis gatavojas laktācijai.

Uzturs

Daudzas topošās māmiņas jautā: vai grūtniecības laikā var ēst suši?

Suši grūtniecības laikā ēst var, ja to pagatavošanā izmantota jēla, saldēta zivs.

Jēlās, svaigās zivīs var būt parazīti, piemēram, cērmes. Un tās var negatīvi ietekmēt gan tavu pašsajūtu, gan arī atņemt tev un bērniņam barības vielas. Grūtniecības laikā tava imūnsistēma ir novājināta, tāpēc tu esi vairāk pakļauta saslimšanām, ko var izraisīt dažādi organismi, kas atrodami pārtikā. Parazitāra infekcija nevar iekļūt bērniņa organismā caur placentu, bet tie var provocēt tavu aknu un zarnu trakta veselības problēmu parādīšanos, un tas var ietekmēt arī bērniņa veselības stāvokli.  Dažas šāda veida infekcijas var izraisīt anēmiju, bet ir arī tādas, kas var kļūt par draudu pat grūtniecībai.

Sasaldēšanas procesā parazīti iet bojā, un tādas zivis drīksti ēst.

Suši, ko var iegādāties lielveikalos, visdrīzāk ir droši lietošanai, jo tos pārsvarā gatavo tieši no saldētām zivīm. Tas pats attiecas uz restorāniem, kas iepērk gatavus suši. Ja neesi pārliecināta par zivi, kas izmantota gatavošanas procesā, pajautā par to veikala vai restorāna darbiniekiem.

Tāpat ir arī ar kūpinājumiem. Arī tos grūtniecības laikā var lietot uzturā, jo kūpināšanas procesā parazīti iet bojā. Līdzīgi ir arī ar sālītām un marinētām zivīm.

Var ēst arī suši, kas pagatavots no termiski apstrādātiem jūras izcelsmes produktiem. Ja gatavo suši mājās pati, sasaldē zivi pirms pagatavošanas, ieliekot to saldētavā vismaz uz 24 stundām.  Atceries, ka tās pašas barības vielas, kas ir suši, vari iegūt arī no labi novārītām zivīm vai moluskiem, kas ir ar olbaltumvielām un citiem svarīgiem vitamīniem un minerālvielām bagāti. Treknas zivis, kā piemēram, lasis, skumbrija un tunics satur daudz polinepiesātinātās omega-3 taukskābes, kas svarīgas mazuļa smadzeņu attīstībai.

Gaidāmais mazulis

Tavs mazulis ir divreiz lielāks kā pirms trim nedēļām. Viņš jau prot norīt augļūdeni un turpina aktīvi kustēties. Pārsvarā visi orgāni ir jau izveidojušies. Parādās nadziņi. Ārējie dzimumorgāni ir jau redzami un pēc dažām nedēļām tu jau uzzināsi, gaidāms dēliņš vai meitiņa!

Desmitās nedēļas beigas ir embrionālā attīstības perioda beigas un augļa attīstības sākums. Tam raksturīga ir strauja augļa augšana. Embrionālā perioda laikā bērniņš bija uzņēmīgāks pret ārējiem faktoriem, kas varēja ietekmēt viņa attīstību. Vairums iedzimtu saslimšanu varēja izveidoties tikai līdz desmitajai grūtniecības nedēļai ieskaitot.

Analīzes un izmeklējumi

Ja kādu iemeslu dēļ ārsts tevi nosūtījis šonedēļ uz USG, labi varēsi saredzēt savu bērniņu. Viņš nu jau vairāk līdzinās mazam cilvēciņam. Tagad tavs mazulītis izmēra ziņā līdzinās plūmītei. Un viņam ir jau rociņas un kājiņas. USG vari pamanīt, kā mazulītis tās kustina, saliec vai zīž pat īkšķīti.

Padomi

Saaukstēšanās grūtniecības laikā

Imunitāte grūtniecības laikā pazeminās un tieši tāpēc tu tagad esi vairāk pakļauta dažādām vīrusu izraisītām saslimšanām.

Dzer vairāk siltus dzērienus, piemēram, ogu morsu, tēju vai kādu novārījumu. Nepārspīlē ar zālīšu novārījumiem, jo daudzi no tiem grūtniecības laikā nav ieteicami. Ja tev ir aizlikts deguns, līdzēt var deguna skalošana ar jūras ūdeni, bet derēs arī fizioloģiskais šķidums. Tu vari pagatavot to pati, sajaucot litru tīra ūdens ar tējkarotīti sāls, bet būtībā to vari iegādāties arī aptiekā. Ja sāp kakls, vari to paskalot ar sodas vai sāls ūdeni. Ja vien tev nav paaugstināta ķermeņa temperatūra, paīdzēt var inhalācijas.

Mitruma uzturēšanai telpās, kurās ik dienu atrodies, noderēs pati vienkāršākā telpu vēdināšana. Tā palīdzēs izvairīties no sausuma kaklā un degunā, kā arī – neļaus vīrusiem iekļūt tevī.

Ja tev nav paaugstinātas temperatūras, pastaigas nāks tikai par labu! Svaigs gaiss ne tikai palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem, bet uzlabo arī pašsajūtu. Tāpat tiek uzlabota arī elpošana iesnu un klepus gadījumā, jo tieši svaigā gaisā ir vieglāk atklepot.

Paaugstinātas ķermeņa temperatūras gadījumā noteikti vērsies pēc palīdzības pie ārsta! Atliec visas mājas rūpes, iekārtojies ērtāk un atpūties. Gultas režīms slimības sākumā ļaus tev atveseļoties ātrāk un izvairīties no sarežģījumiem.