Grūtniecības kalendārs

2.
nedēļa

Mums nav jācenšas būt pārākiem pār bērniem, mēs esam sliktāki par viņiem. Un, ja arī mēs viņiem ko mācam, lai padarītu tos labākus, tad viņi mūs dara labākus mums pieskaroties. (Fjodors Dostojevskis)

Šajā nedēļā tiek noteikta galvenā olšūna, kas tiks apaugļota. Organisms to izvēlas un glabā speciālā burbulītī. Ar laiku burbulītis palielinās un uz olšūnas fona izceļas. Tas nepieciešams tāpēc, lai sagatavotos ovulācijai: spermotozoīds savienosies ar olšūnu olvadā.

Topošā māmiņa

Visdrīzāk ovulācija tev būs nākošajā nedēļā, otrās – trešās nedēļas sākumā, skaitot no pirmās tavas pēdējo mēnešreižu dienas, un tieši tas arī ir labākais laiks bērniņa ieņemšanai.

Tagad vēlams dzimumdzīvē ieturēt 3-5 dienu pārtraukumu. Tas ļaus tavam partnerim “uzkrāt” pietiekošu spermatozoīdu daudzumu. Pirms tuvības nevajadzētu lietot intīmās higiēnas līdzekļus, kas varētu izmainīt tavas maksts vidi. Pilnībā pietiek ar parastām higiēnas procedūrām. Spermatozoīdi ir ļoti jutīgi pret šīs vides ķīmisko sastāvu.

Uzmanību mājdzīvnieku īpašniekiem!

Daudzi kaķi ir inficēti ar toksoplazmozi. Ja šis mikrobs grūtnieces organismā nonāk pirmoreiz, tas var izraisīt ne tikai kādu saslimšanu māmiņai, bet arī ģenētiskos defektus un citus bojājumus orgānos un audos tieši gaidāmajam bērniņam. Ja kaķis jūsu ģimenē ir jau ilgi, pilnīgi iespējams, ka jums ir jau dabīga aizsardzība pret toksoplazmozi. Pārliecināties par to var, pārbaudot speciālu aizsargantiķermenīšu līmeni tavās asinīs. Kur un kā to var izdarīt, tev pastāstīs ārsts.  Ja tev nav imunitātes pret toksoplazmozi, kaķa traukus un kastīti nevajadzētu mazgāt tev pašai, palūdz to izdarīt kādam citam mājiniekam. Nebaro kaķi ar jēlu gaļu un ierobežo viņa peļu ķeršanas iespējas. Nebūtu arī vēlams ļaut viņam biedroties ar citiem kaķiem, par kuru izcelsmi tu neko nezini. Mazgā rokas pirms katras ēdienreizes un nebučo savu mājdzīvnieku grūtniecības laikā.

Ja tev ir suns, pievērs uzmanību savlaicīgai viņa vakcinācijai pret trakumsērgu un leptospirozi. Ja runājam par ēdināšanu, pastaigām un komunikāciju – te strādā tie paši ieteikumi, kas attiecas uz kaķu īpašniekiem. Bet obligāti sunim būtu jādod attārpošanas tablete, par kuras precīzāku lietošanu pastāstīs tuvākajā veterinārajā aptiekā.

Uzturs 

100gr mandeļu palīdzēs tev tikt galā ar kalcija deficītu, tiksi arī pie papildu dzelzs, vara, cinka un folskābes devas!

Gaidāmais mazulis

Viņš gandrīz jau ir!

Pirmajās divās grūtniecības nedēļās ir tā, ka šajā laikā sieviete faktiski neskaitās stāvoklī, jo reālā olšūnas apaugļošanās notiek pēc ovulācijas. Pirmās divas grūtniecības nedēļas tiek sauktas par folikulāro fāzi, kurā sieviete skaitās tikai potenciālā grūtniece.

Analīzes un pārbaudes

Rūpīga tavas iedzimtības un ģimenes anamnēzes analīze var palīdzēt tikt pie prognozēm attiecībā uz augli un izstrādāt savlaicīgu iespējamo viņa attīstības problēmu diagnostiku. Bet došanos pie ģenētiķa vēlams ieplānot vēl pirms bērniņa ieņemšanas.

Ārsts – ģenētiķis pēc topošo vecāku novērtēšanas, kariotipa analīzēm (tiek pārbaudīts hromosomu skaits un kvalitāte), vecāku saslimšanu izpētīšanas un kaitīgo faktoru iedarbības novērtējuma veikšanas (ekoloģiskie apstākļi, darba kaitīgums utt.) izveidos gaidāmā bērniņa veselības prognozi. Nepieciešamības gadījumā ģenētiķis var nozīmēt papildu izmeklējumus: bioķīmiskās asins analīzes, endokrinologa konsultāciju, terapeita un neirologa konsultāciju.

Padomi

Smēķēšana grūtniecības laikā

Smēķēšanas kaitīgumu nav vērts apspriest, jo par to tiek daudz diskutēts un ir neskaitāmi pētījumi, kas apliecina tās negatīvo ietekmi uz gaidāmo mazuli un grūtniecības procesu. Tomēr daudzas topošās māmiņas meklē tam visam apstiprinājumu. Smēķēšanai grūtniecības laikā nav nekādas drošās smēķēšanas devas vai smēķēšanas veidu, kas mazulim nekaitētu!

Smēķēšana agrīnās grūtniecības stadijās var izraisīt pat grūtniecības pātraukšanos, un vēlāk – priekšlaicīgas dzemdības. Ir zināms, ka kopumā ar zīdaiņu pēkšņās nāves sindromu biežāk saskaras tieši smēķējošo māmiņu mazuļi. Turklāt varbūtība ir pat par 30% augstāka nekā gadījumā, ja māmiņa nesmēķē. Īpaši šis novērojums attiecas uz dvīņiem.

Tā kā smēķējošu sieviešu asinsrite ir traucēta, viņas mazulis cieš no skābekļa trūkuma. Tas var izraisīt viņa attīstības traucējumus, viņa attīstība tiek palēnināta, un viņš var piedzimt vājāks kā veselas, nesmēķējošas māmiņas mazulis.  

 Bez tam, smēķējošas topošās māmiņas grūtniecības laikā var saskarties arī ar gaidāmā bērniņa nervu sistēmas un psihes traucējumiem, un tas nelabvēlīgi ietekmē arī mazuļa iekšējo orgānu veidošanos. Pat tikai daži dūmi dienā pasliktina topošās māmiņas un mazuļa veselības stāvokli. 

• Atteikšanās no smēķēšanas grūtniecības laikā nav bīstama. Stress, ko rada smēķēšanas atmešana, ir krietni mazāks kā pats smēķēšanas procesa kaitīgums.

• Labāk atteikties no smēķēšanas jau pirms grūtniecības, bet, ja tas nav izdevies, no šī kaitīgā ieraduma atteikties var arī grūtniecības laikā, atceroties, ka tas jādara pēc iespējas ātrāk.

Ieskaties, kā atmest smēķēšanu->>