Grūtniecības kalendārs

6.
nedēļa

"Mīli visu pasauli tikpat ļoti, kā māte mīl savu vienīgo bērnu." (Buda)

Tieši šajā laikā daudzas sievietes ir nupat kā uzzinājušas par savu grūtniecību, sāk pamanīt šādas tādas izmaiņas savā organismā. Grūtniecība ir jau realitāte un tā topošajai māmiņai par sevi atgādina aizvien biežāk, sakot priekšā, ka tagad būs jārūpējas ne tikai par savu veselības stāvokli, bet arī par gaidāmo mazuli, kas aug un mainās katru dienu.

Topošā māmiņa

Apkārtējie vēl to, ka tevī aug jauna dzīvība, nemana. Bet nogurums un sliktā pašsajūta var radīt diskomfortu, īpaši, ja darbā vēl nevienam neko neesi teikusi par savu īpašo stāvokli. Mājās centies nenoslogot sevi ar darbiem. Parūpējieties abi ar savu otro pusīti par skaistām bērniņa gaidībām. Atpūtieties kopā!

Dodies pie ārsta, ja jūties slikti.

Pasapņo par tālāko grūtniecības gaitu, domā par dzemdībām pozitīvi! Līdz tam brīdim tev vēl ir daudz laika, lai izvēlētos sev tīkamāko dzemdību iestādi.

Sešas nedēļas – tas vēl ir bērniņa dzīvesvietas – placentas aktīvās attīstības sākums, kas nepieciešams augļa nodrošināšanai ar uzturu un skābekli. Šajā grūtniecības laikā tā piestiprinās pie dzemdes iekšējās sieniņas. Līdz pilnīgai placentas nobriešanai bērniņu ar uzturu nodrošina tāds kā žults maisiņš, kurš pēc tam izzūd. Augļa apvalks sāk veidoties, un tas pasargā mazuli ne tikai no ārējās mehāniskās iedarbības, bet arī no toksiskajām vielām, kas māmiņas organismā var nonākt, piemēram, ar medikamentu palīdzību. Sāk veidoties nabassaite.

Uzturs

Sāc pierast sākt savu dienu ar krekeriem vai sausiņiem, uzkožot tos vēl pirms piecelšanās no gultas. Pirms miega arī iestiprinies – uzēd kaut saujiņu rozīņu. Atsakies no treknas pārtikas un centies vairāk dzert – ne mazāk kā 8 glāzes ūdens diennaktī.

Gaidāmais mazulis

Šīs nedēļas beigās mazulis izstiepsies un būs kā maza pupiņa. Ja tu varētu ieskatīties sevī, tad ieraudzītu mazu, apaļu galviņu, uz kuras ir vairāki tumši laukumiņi, kas drīz pārvērtīsies par actiņām un deguntiņu. Veidojas ausu gliemežnīcas. Rociņas un kājiņas vēl nav izveidojušās, bet viss ir procesā.

Sirsniņā veidojas kreisais un labais kambaris, tā sitas apmēram 150 reizes minūtē. Un tā sitas apmēram 2 reizes ātrāk, kā pieauguša cilvēka sirds.

Analīzes un izmeklējumi

Šajā grūtniecības nedēļā tevi var nosūtīt uz ultrasonogrāfijas izmeklējumu, lai iegūtu noderīgu informāciju. Piemēram, ārsts var pamanīt daudzaugļu grūtniecību vai arī konstatēt, ka tādas nav, tāpat nosūtījums var tikt iedots, lai paklausītos, kā sitas embrija sirsniņa. Noteikt bērniņa dzimumu šajā laikā nav iespējams, jo ārējie dzimumorgāni vēl nav sākuši veidoties. Bet embriju skaita noteikšana, embrija izmērīšana, kā arī precīzāka grūtniecības laika uzstādīšana ir tas, ko šajā reizē var un vajag noskaidrot.

Padomi

Vitamīni grūtniecības laikā

Vai vajadzētu lietot grūtniecības laikā polivitamīnus? Uz šo jautājumu ne vienmēr ir iespējams atbildēt viennozīmīgi.

Tavs mazulis jebkurā gadījumā iegūst visu to labāko un nepieciešamāko savai attīstībai tieši no tevis. Jautājums, cik daudz no tā visa tev paliek pašai.

Papildināt topošās māmiņas uzturu var ar preparātiem vai polivitamīniem tikai nepieciešamības gadījumā. Pirmkārt, viss atkarīgs no tā, kāds uzturs ir topošajai māmiņai, otrkārt, tiek ņemta vērā viņas pašsajūta un veselības stāvoklis. Un pat ja kādu preparātu topošajai māmiņai iesaka lietot, vislabāk to lietot kursa veidā, nevis visu grūtniecības laiku.

Pareizu vitamīnu devu un komplektāciju izvēlēties arī nav viegli, tā ir vesela zinātne, un diemžēl liela daļa gatavo vitamīnu kompleksu satur vitamīnus un minerālvielas, kas neļauj cits citam uzsūkties, piemēram, kalcijs un cinks. Te jāatceras vienkāršs nosacījums: jo vairāk vienā tabletītē ir vitamīnu, jo mazāk no tās ir labuma. Pats svaīgākais vitamīns grūtniecības laikā ir folskābe, kas samazina dažādu pataloģiju rašanās risku augļa nervu caurulītē. Ļoti svarīgs ir arī Omega3, kas samazina grūtniecības pārtraukšanās draudu risku, tāpat arī risku, ka dzemdības var sākties priekšlaicīgi. Magnijs, B grupas vitamīni, dzelzs, C vitamīns - arī tie ir ļoti svarīgi grūtniecībai, un par to, vai un kādās devās tev tie jāuzņem, noteikti uzzināsi pie sava ginekologa.

Protams, svarīgi ir veltīt uzmanību pareizam uzturam un vitamīnu uzņemšanai, un tomēr jāatceras, ka galvenais mūsu vitamīns ir labs noskaņojums! Viskaitīgākais, kas vien var būt mazuļa attīstībai, ir topošās māmiņas pastāvīga atrašanās stresā. Stress nozīmē asinsrites pasliktināšanos, skābekļa trūkumu audos un tas viss kopā ar taviem pārdzīvojumiem liek “pārdzīvot” arī bērniņam. Tāpēc ievies aktīvu dzīvesveidu, lieto pilnvērtīgu uzturu, un apbalvo sevi ar labu noskaņojumu! Lai tava grūtniecība un dzemdības norit lieliski un nāk par labu tev un tavam bērniņam.

Grūtniecības laikā nepieciešamie vitamīni->>