Grūtniecības kalendārs

37.
nedēļa

„Jebkura sieviete, kas laidusi pasaulē bērniņu, zina kādu noslēpumu, kas nekad nevienam vīrietim nebūs pieejams.” (Čingizs Abdulajevs)

Topošā māmiņa 

37.grūtniecības nedēļā var parādīties pazīmes, kas liecina par dzemdību tuvošanos: gļotu korķa izdalīšanās, kas redzama dzeltenīgu vai rozīgu izdalījumu veidā, asiņaini izdalījumi no sievietes dzimumorgāniem, vēdera nolaišanās, vēdera izeja var kļūt mīkstāka. Parasti vēdera nolaišanās zemāk novērojama 2-3 nedēļas pirms dzemdībām.

Tev kļūst vieglāk elpot, bet palielinās spiediens uz urīnpūsli, tāpēc tevi var traucēt biežā vajadzība urinēt. Sieviete var sajust sāpes kājās un kājstarpē, laušanas sajūtu mugurā, kā arī vairākas reizes dienā var šķist, ka sasprindzinās vēders, tas kļūst cietāks. Sāpes ir tādas it kā tu pirms dažām dienām būtu trenējusi vēderpresi.

Sācies placentas novecošanās process, tā būs beigusi pildīt mazuļa attīstības un barošanas funkciju, ko tā veica visas grūtniecības garumā.

Neaizmirsti vienmēr un visur ņemt līdzi mātes pasi. Ja tev vēl nav sakārtota dzemdību soma, ir pēdējais laiks to izdarīt.

Kopš šī brīža dzemdības var sākties jebkurā brīdī. Ja gaidi dvīnīšus, pilnīgi iespējams, ka dzemdības sāksies tieši 37.grūtniecības nedēļā.

Šajā grūtniecības posmā ārsts var pārbaudīt to, vai nav augļūdens tecēšana, viņš var apskatīt dzemdes kaklu, pārbaudīt, cik mīksts tas kļuvis. Dzemdību laikā tas kļūs vēl mīkstāks, īsāks un plānāks, tas it kā nogludinās.

Tāpat ārsts var pārbaudīt dzemdes kakla atvēruma pakāpi. Pilns dzemdes kakla atvērums ir tikai dzemdībās, kad tā lielums ir 10cm. Līdz dzemdības nav sākušās, dzemdes kakls ir pilnībā aizvērts vai atvēries par apmēram 1cm. Dzemdību procesa laikā dzemdes kakla sieniņas kļūst ļoti plānas, tas ļauj mazulim tikt cauri dzemdību ceļiem. Dažkārt dzemdes kakla atvēršanos nosaka ar „pirkstiem”, piemēram, atvērums 4 pirkstu lielumā nozīmē dzemdes kakla atvērumu 4cm lielumā.

Ārsts apskatīsies arī mazuļa novietojumu dzemdē, novērtēs tavu gurnu platumu.

Baudi savas grūtniecības pēdējās nedēļas, iegaumē katru mazulīša kustību. Pēc dzemdībām tev šī lielā puncīša var pat pietrūkt.

Uzturs

Ko ēst pirms dzemdībām?

Jāatrod zelta vidusceļš. Uzturam ir liela nozīme arī dzemdību sagatavošanās procesā, tāpat kā fiziskajiem vingrinājumiem un psiholoģiskajai sagatavotībai.

  • Mēnesi pirms dzemdībām centies lietot vienkāršu ēdienu, kas labi uzsūcas. Tavam organismam pārslodze nav nepieciešama.
  • Centies nepārslogot savu kuņģi, neēd pirms miega. Tad arī miegs būs spēcīgāks, gulēsi mierīgāk, un arī dzemdības noritēs vieglāk.
  • Pakāpeniski no gaļas uzturā (zivis, gaļa, olas) pārej uz dārzeņu (biezputras, cepumiņi, tvaicēti un svaigi dārzeņi) un piena uzturu.
  • Parūpējies par to, lai savlaicīgi varētu izvairīties no hemoroīdiem, kā arī padomā par audu elastīgumu - katru dienu ēd salātiņus ar olīveļļu vai vienkārši lieto 1-2 karotītes eļļas dienā. Tādiem pašiem nolūkiem var dzert svaigi spiestu burkānu sulu ar pāris lāsītēm augu eļļas.

Gaidāmais mazulis

Mazuļa svars ir aptuveni 2,8 - 2,9kg, viņa garums 48 - 50cm. Katru nedēļu mazulis paaugas par aptuveni 1cm.

Mazuļa galviņa un vēderiņš ir aptuveni vienāda apkārtmēra.

Viņa organisms turpina attīstīties, nervus klāj aizsargslānītis, kas turpinās veidoties mazuļa pirmā dzīves gada ietvaros.

Ausu un deguntiņa ejas kļūst stingrākas. Uz mazuļa galviņas, visdrīzāk, ir jau matiņi, kas ir 0,5 – 4cm gari.

Bērniņa organismā veidojas hormons kortizons, kas palīdz pilnībā izveidoties plaušām.

Ādai gandrīz nemaz vairs nav krunciņu un arī pūciņas no tās ir pazudušas.

Bērniņa ādas aizsargziede var klāt visu mazuļa ķermenīti vai arī atrasties tikai ādas locītavās.

Mazulis garo nadziņu dēļ var sevi saskrāpēt vēl pirms dzimšanas.

Visas organisma sistēmas ir gatavas darbam, kuņģī veidojas mazuļa pirmā vēdera izeja, kas būs tumšā krāsā. To sauc par mekoniju.

Uz galvas ir atvērti divi avotiņi un tie noslēgsies vairākus mēnešus pēc mazuļa dzimšanas.

Mazuļa organismā palielinās virsnieres, to izmērs ir lielāks par nierēm. Dzemdību laikā mazuļa organisms izstrādā speciālus hormonus, kas pasargā mazuli no pārmērīga stresa, ko rada pats dzemdību process.

Padomi

Dzemdības ūdenī: par un pret

PAR

Dzemdības ūdenī ļoti daudzi uzskata par veselīgākām un vieglākām, ja runājam par veidu, kā cīnīties ar dzemdību sāpēm. Pastāv pat statistika, kas rāda, ka ūdenī dzimušie bērni atšķiras ar labāku veselību, kā arī tie attīstās daudz ātrāk.

Un tomēr oficiālā medicīna nesteidzas atzīt šo statistiku, lai gan nenoliedz dažādas ūdens dzemdību priekšrocības.

  • Ūdens, pateicoties tā dabīgajām īpašībām, pastāvīgi masē topošās māmiņas ķermeni, labvēlīgi ietekmējot muskuļu tonusu un atslābinot māmiņas ķermeni, mazinot sāpes. Bez tam, ūdens ļauj ķermenim ieņemt praktiski jebkuru pozu.
  • Fizioloģiskā stāvokļa monitoringam  ūdenī raksturīgs spiediena pazeminājums, kā arī dzemdes muskulatūras elastīgums, sieviete jūtas vairāk gatava slodzei, un iespēja tikt pie plīsumiem vai citiem ādas bojājumiem būtiski samazinās.
  • Tāpat jāuzsver arī pozitīvās emocijas, kas sievieti apņem šādu dzemdību laikā. Ūdens uzņem pamata „triecienu”, nomierina ķermeni, tas jūtas vieglāks un pasargātāks. Sāpes ir kā viļņi, kas nāk un ātri atkāpjas.
  • Nav nekāds noslēpums, ka virzīšanās cauri dzemdību ceļiem bērniņam ir liels stress, turklāt, bērniņš uzreiz nonāk nepazīstamā, ne pārāk viesmīlīgā gaisa telpā, kas viņu tikai lieki uztrauc. Te nu atklājas arī ūdens dzemdību jēga, jo ūdens ir tas, kas vajadzīgs jaundzimušajam.
  • Liela nozīme ir arī fizioloģiskās „tīrības” faktoram: ūdens ātri nomazgā sievietes un bērniņa ķermeņus no asinīm un gļotādām, padara ķermeni tīru un vizuāli daudz pievilcīgāku. Tādā veidā pirmais māmiņas un bērniņa kontakts iespējams bez nepievilcīgiem ārējiem apstākļiem.

PRET

  • Ūdenī samazinās dzemdes tonuss, un tas var paildzināt dzemdību procesu, īpaši, ja sieviete gremdējas baseina ūdenī par agru.
  • Ūdens temperatūra ir ļoti svarīga sievietes un bērniņa komforta nodrošināšanai, un tomēr – vienkārši karstā ūdens pieliešana te nederēs. 3-4 stundas ūdenī un zarnu nūjiņa tajā sāk vairoties, ūdens ir jāmaina pilnībā.
  • Bērniņa plaušas ir izveidotas tā, lai pēc izkļūšanas no dzemdību ceļiem viņš tiektos pēc savas pirmās gaisa ieelpas. Uzmanīgi jāseko līdzi tam, lai šajā brīdī viņš neaizrītos ar ūdeni.
  • Ūdens vide daudzus procesus tomēr piebremzē un apgrūtina diagnostiku – pastāv risks nepamanīt pēcdzemdību asiņošanu, attiecīgi, nav iespējams savlaicīgi sniegt māmiņai nepieciešamo medicīnisko palīdzību.

Tas, kā vēlies laist bērniņu pasaulē, jāizlemj tik un tā ir tev, vien neaizmirsti, ka, pieņemot tik svarīgu lēmumu, tev rūpīgi jāpārdomā visi PAR un PRET.

 Satiec ūdensdzemdību vecmāti Māmiņu Kluba Vecāku skolā->>>