Grūtniecības kalendārs

20.
nedēļa

"Mūs tik ļoti iepriecina skaists un laimīgs bērns, ka sirds teju vai plēš krūtis pušu." (Ralfs Valdo Emersons)

Topošā māmiņa

Bērniņa iznēsāšana ilgst 40 nedēļas, tāpēc divdesmitā grūtniecības nedēļa ir sava veida robeža, kas liecina par to, ka puse ceļa jau noieta.

Vienlaicīgi ar dzemdes augšanu divdesmitajā grūtniecības nedēļā novērojama arī straujāka vēderiņa augšana. Vēderiņš šajā laikā atrodas apmēram nabas līmenī, bet dzemdes apakšējā daļa atrodas 20 cm virs simfīzes. Divdesmitajā grūtniecības nedēļā var tikt novērota dzemdes saraušanās, ko sauc par viltus kontrakcijām, kuru gadījumā nevajadzētu baidīties, jo nekādus draudus tās grūtniecībai nerada. Dzemde vienkārši trenējas gaidāmajām dzemdībām.

Sievietes āda vēdera daļā ļoti mainās, var parādīties strijas un sarkani pleķi uz ādas. Tas viss saistīts ar dzemdes pacelšanos un tās palielināšanos, kas arī ietekmē elpceļu darbību, jo elpošana ir apgrūtināta. Vēlāk šī problēma izzūd, jo auglis pārvietojas uz vēdera lejasdaļu.

Viena no nepatīkamākajām sajūtām, ar ko sieviete saskaras šajā laikā, ir krampji kājās. Krampji var būt ļoti spēcīgi, tie var likt sievietei pat raudāt. Krampji rodas slodzes dēļ, ko rada pieaugošais svars. Lai izvairītos no krampjiem, kājām biežāk jāļauj atpūsties, jāveic atslābinoša kāju ikru masāža, jāmasē arī pēdas. Ja ir trombozes rašanās risks, piemēram, varikozas vēnas, iedzimtas kāju veselības problēmas, vai veselības problēmas, kas saistītas ar grūtnieces vecumu, būtu vērts iegādāties kompresijas zeķes un vilkt tās ne tikai pirms ilgstošām pastaigām, bet ņemt līdzi tās arī uz dzemdībām. Nepieciešamības gadījumā ārsts var nosūtīt pie vēnu speciālista jeb flebologa. 

Uzturs

Krampji var rasties grūtniecības laikā arī saistībā ar kādu mikroelementu trūkumu, un visbiežāk tie rodas, jo sievietes organismā trūkst kalcija, kālija un magnija.

Regulāri būtu uzturā jāiekļauj: piens vai kefīrs, biezpiens, ķirbja sēklas, sardīnes, mandeles, ciedru rieksti un lazdu rieksti.

Lai uzturētu normālu cukura līmeni topošās māmiņas asinīs, jāēd biežāk, jo lieli starplaiki starp ēdienreizēm provocē glikozes līmeņa samazināšanos asinīs un, attiecīgi, tas arī var izraisīt krampjus kāju ikros.

Uzturā būtu jāiekļauj arī griķus un auzu pārslas, makaronus no rupjā maluma miltiem, dārzeņus un augļus.

Lietojot tādus ogļhidrātu izstrādājumus kā cukurs, konfektes un kūkas, asinīs nokļūst vienlaicīgi liels glikozes daudzums. Attiecīgi, izstrādājas daudz insulīna, un tādēļ cukura līmenis asinīs strauji krītas, provocējot muskuļu spazmas.

Gaidāmais mazulis

Divdesmitajā grūtniecības nedēļā mazulis fiziski ir jau gandrīz izveidojies, viņš aug, un iekšējo orgānu darbība, tāpat arī lielākā daļa orgānu sistēmas, jau veiksmīgi strādā. Pilnvērtīgi funkcionē elpošanas orgāni, nervu sistēma, asinsrites sistēma un gremošanas sistēma. Mazā sirsniņa sitas arvien skaļāk, un to var saklausīt jau ar stetoskopa palīdzību. Rociņas un kājiņas jau ieguvušas vajadzīgās formas, uz pirkstiem ir nagi, un uz mazuļa galviņas parādās pirmie matiņi, ko sauc par lanugo. Pūciņas parādās arī tur, kur vēlāk būs mazuļa uzacis un skropstas.

Mazulis jau dzird apkārtējos trokšņus, tāpēc topošajai māmiņai būtu ar viņu jāsarunājas, var dziedāt šūpuļdziesmiņas, var lasīt pasakas. Jāizvairās būtu no ļoti trokšņainu vietu apmeklēšanas, jo lielāki trokšņi mazuli var biedēt.

Lai gan mazuļa actiņas ir praktiski visu laiku aizvērtas, tās jau reaģē uz gaismu. Mazuļa āda pēc divdesmitās grūtniecības nedēļas kļūst biezāka. Ziede, kas klāj mazuļa ādu, pasargā viņu no augļūdens ietekmes, neļauj tai izmirkt un vēlāk palīdz mazulim vieglāk iziet cauri dzemdību ceļiem, tātad – tiek atvieglota arī mazuļa parādīšanās mūsu pasaulē.

Mazulis ir jau aptuveni 25cm garš un sver 300-340 gramus. Šie parametri topošajai māmiņai ļauj sava mazuļa kustības sajust labāk.

Analīzes un izmeklējumi

USG divdesmitajā grūtniecības nedēļā parasti norit skrīninga ietvaros, kas veicams otrajā trimestrī. Ultrasonogrāfijas izmeklējums ļauj ne tikai novērtēt grūtniecības gaitu, bet arī noteikt gaidāmā mazuļa dzimumu, placentas stāvokli un augļūdeņu stāvokli, kā arī iedzimtu kaišu un anomāliju iespējamību.

Izmeklējumi divdesmitajā grūtniecības nedēļā parāda, vai mazuļa izmērs atbilst grūtniecības laikam. Ārsts apskata, kā attīstās bērniņa iekšējie orgāni – plaušas, aknas, kuņģis, nieres, zarnu trakts, žults pūslis un urīnpūslis. Īpaši rūpīgi tiek apskatīta mazuļa sirsniņa – ja tiek  atklātas kādas pataloģijas, tiek nozīmēti papildus izmeklējumi.

USG divdesmitajā grūtniecības nedēļā ļauj novērtēt arī to, kā kopumā mazulis attīstās māmiņas puncītī. Un viņam tur nemaz nav garlaicīgi, viņš kustas, zīž īkšķīti, grozās, vēzē kājiņas un rociņas māmiņas apaļajā puncī. 

Padomi

Krampji

Pirmais, kas jādara topošajai māmiņai, ja parādās krampji kāju ikros, jāpastāsta par tiem ārstam, vecmātei vai ginekologam, kas novēro grūtniecību.Nepieciešamības gadījumā ārsts var ieteikt papildus laboratoriskos izmeklējumus un vēl kāda speciālista konsultāciju.

Ja krampjus neizraisa kāda nopietna saslimšana, ārsts var ieteikt, ko darīt, lai tiktu galā ar nepatīkamajām sajūtām.

Grūtniecēm tiek ieteikts nēsāt ērtus apavus ar stabilu papēdi, kas nav augstāks par 4-5cm.

Iespēju robežās atpūtas brīžos būtu jāpaceļ kājas uz augšu, lai asinis varētu brīvi cirkulēt no pēdām uz ķermeņa augšdaļu.

Lai aktivizētu asinsriti, muskuļiem var noderēt istabas temperatūras vanniņas ar jūras sāli. Tādā gadījumā uz 4-5 litriem ūdens būtu vanniņai jāpievieno 2-3 ēdamkarotes jūras sāls. Vanniņa jāsagatavo vakarā pirms miega. Šī procedūra palīdz cīnīties ar nogurumu un kāju muskuļu sasprindzinājumu.

Nepieciešamības gadījumā ārsts var ieteikt lietot kādu preparātu, kas satur kalciju, D vitamīnu, kāliju un magniju. Ņemot vērā visas rekomendācijas, tev izdosies tikt galā ar krampjiem, un tie nebojās šo skaisto dzīves periodu, ko sauc par grūtniecību jeb laiku, kad nepacietīgi gaidām pirmo tikšanos ar savu bērniņu.