Pirmā zīdīšanas pieredze. Ko svarīgi zināt jaunajai māmiņai

Pirmā zīdīšanas pieredze. Ko svarīgi zināt jaunajai māmiņai

26. Jul 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Mazulītis nācis pasaulē, jums priekšā laiks, lai vienam otru iepazītu un sajustu! Tāpēc uzreiz pēc dzemdībām bērniņu rekomendē likt pie krūts, lai jaundzimušais gan sajustu savu māmiņu, gan arī izmēģinātu zīšanu.

Kad mazulis uzlikts māmiņai uz punča, “āda pret ādu” kontakts mazinās bērniņa stresu un veicinās saikni starp jums, vienlaikus arī iespēja uzreiz pēc dzemdībām būt uz māmiņas punča veicina mazuļa zīšanu.

Jaundzimušais piedzimst ar dabīgu refleksu, kas palīdz viņam atrast māmiņas krūti, lai zīstu.

Nesatraucies, ja šķiet, ka mazulītis nespēs atrast krūti, jo vecmāte ar prieku tev palīdzēs. Kad mazulīti pielikts pie krūts, glaudi viņu un velti māmiņas mīlestības piepildītos pieskārienus.

Kādas ir pirmās zīdīšanas sajūtas?

Mazulim pirmo reizi esot pie krūts, tu vari justies nedaudz dīvaini, jo sevišķi tad, ja tas ir tavs pirmais bērniņš. Mazulītis var grozīt galvu uz abām pusēm vai arī būt saguris pēc smagā dzemdību procesa, taču viņa dabīgais reflekss mudinās atrast krūti un zīst. Ja tev šķiet, ka bērniņš krūts galu satvēris nepareizi, vari lūgt vecmātes palīdzību, kura palīdzēs un ierādīs, kādam ir jābūt pareizam satvērienam, lai krūts zīdīšana izdotos veiksmīga.

Ja bērniņš krūti būs satvēris nepareizi, viņš var nesaņemt pietiekami daudz piena, savukārt māmiņai var rasties diskomforts, sāpes krūtīs, krūšu gali var sākt plaisāt.

Gadījumā, ja mazulis nepareizi satvēris krūts galu, vari viegli viņa mutes kaktiņā ievietot savu pirkstu, lai zīšanu pārtrauktu, noņemt bērniņu no krūts un mēģināt atkārtoti.

Kad mazulis krūti satvēris pareizi, sākumā māmiņa var sajust velkošu sajūtu, krūšu gali var būt jutīgi un sākotnēji tas var šķist nekomfortabli. Māmiņa var sajust arī velkošas sajūtas dzemdē, jo barošana ar krūti stimulē dzemdes kontrakcijas.

Ko darīt, ja zīdot jūties neērti?

Ir pavisam normāli, ja zīdīšanas laikā jūties apjukusi, neērti vai satraukusies. Ja nevēlies, lai zīdīšanas momentu redz citi, pastāsti par to vecmātei, darot zināmu, ka vēlies privātumu.

Ja jūsu palātā atrodas apmeklētāji, bet ir laiks zīdīt mazulīti, lūdz, lai viesi atstāj telpu, kamēr baro bērniņu. Tāpat arī vari izmantot vieglu lakatu, lai piesegtos zīdīšanas laikā, tā nodrošinot lielāku intimitāti.

Atceries, ka var būt noderīgi, ja laikā, kad uzsāc zīdīšanu, blakus atrodas zinošs speciālists, kurš var sniegt nepieciešamo padomu, jo tas var novērst turpmākas zīdīšanas problēmas.

Kāpēc man vēl nav piena?

Grūtniecības laikā māmiņas organisms sāk ražot jaunpienu. Tas ir koncentrēts, ļoti barojošs šķidrums, ko mazulītis saņems pirmajās dzīves dienās. Nesatraucies, ja tā nav daudz, jo jaunpiens ir ļoti koncentrēts un bagātīgs, satur daudz olbaltumvielu, tāpēc nodrošinās jaundzimušo ar tam nepieciešamo uzturu viņa pirmajās dzīves dienās.

Jaunpiens ir ideāls jaundzimušajam, jo:

  • Palīdz izdalīt bilirubīnu, lai novērstu dzelti;
  • Pārklāj gremošanas traktu un palīdz novērst infekcijas;
  • Nodrošina imunitāti, lai aizsargātu no slimībām.

 

Pirmā zīdīšanas reize ir mācīšanās gan māmiņai, gan arī mazulim. Daži jaundzimušie ir aktīvi un bez liekas kavēšanās uzsāk zīšanu, savukārt daži bērniņi par to izrāda mazāku interesi. 

Zini, ka visas šīs reakcijas ir pavisam normālas. Esi pacietīga, turpini mēģināt un lūdz palīdzību!