Grūtniecības kalendārs

5.
nedēļa

"Nav nekā skaistāka par māmiņas smaidu brīdī, kad viņa skatās uz savu bērniņu!”(Autors nezināms)

Piektajā grūtniecības nedēļā sieviete parasti jau zina par savu grūtniecību, bet ārēji viņa vēl nav izmainījusies.

Topošā māmiņa

Pēc sajūtām vadoties, grūtniece piektajā grūtniecības nedēļā var būt pretrunīgā līmenī, jūtas nomainīs cita citu: te prieks, te skumjas, te miers, te nemiers. Bet, kas attiecas uz fizioloģiju, tad te visbiežāk pamanāms ir tieši pārmērīgs, pēkšņs nogurums, miegainība, garastāvokļa maiņas un garšas izjūtu atšķirības. Sievietei var pat šķist, ka viņa ir apslimusi, un ķermeņa temperatūra tūliņ paaugstināsies vai ir pat nedaudz paaugstinājusies.

Hormonu ietekmē šajā grūtniecības laikā sievietei var paaugstināties libido. Ja sieviete neizjūt sāpes seksa laikā vai pēc tā, nav nekādu asiņainu izdalījumu, tad nodarboties ar seksu drīkst.

Bet var arī gadīties, ka pretējais dzimums pēkšņi vairs neinteresē. Libido pazeminājumu sekmē toksikoze un citas nepatīkamās grūtniecības pazīmes. Galvenais, atcerēties, ka visam jānotiek ar mēru.

Uzturs

Ja tevi sākusi mocīt toksikoze, izmēģini aizvietot gaļu, olas un citas olbaltumvielu saturošas pārtikas preces ar riekstiem, pākšaugiem un sojas produktiem. Palielini burkānu, aprikožu, mango patēriņu, Pat ja pat doma par pienu tev ir nepatīkama, aizvieto to ar jogurtu vai sieru.

Gaidāmais mazulis

Sākot no piektās grūtniecības nedēļas auglim sāk veidoties daudzi orgāni un orgānu sistēmas. Tieši piektajā grūtniecības nedēļā māmiņai īpaši svarīgi ir izvairīties no stresa un pēc iespējas mazāk nervozēt, uzņemt folskābi, jo šajā laikā nervu caurulīte daļēji noslēdzas un notiek centrālās nervu sistēmas veidošanās, tāpat arī muguras un galvas smadzeņu daļēja veidošanās. Veidojas arī asinsrites sistēma un sāk sisties mazuļa sirsniņa.

Embriju ieskauj augļūdens, caur kuru sāk notikt vielmaiņa starp māmiņu un gaidāmo mazuli. Veidojas augļa atkarība no māmiņas dzīvesveida, uztura un noskaņojuma.

Piektajā grūtniecības nedēļā sāk veidoties augļa dzimumorgānu sistēma, augšējie elpceļi, aknas un aizkuņģa dziedzeris. Tāpat sāk veidoties tādu orgānu aizmetņi kā acis, ausu gliemežnīcas, deguna un mutes ejas, rociņas, kājiņas un pirkstiņi. Un tas viss notiek ar pavisam mazītiņu embriju, kas izmērā sasniedz apmēram 4-7mm, un sver ne vairāk par 3,5g.

Analīzes un izmeklējumi

Pēc grūtniecības konstatēšanas ne visas sievietes tūliņ dodas pie ginekologa, lai stātos uzskaitē, pamatā tas tiek darīts mazliet vēlāk.

Bet, ja tomēr grūtniece stājas uzskaitē jau piektajā grūtniecības nedēļā, jāveic nepieciešamās analīzes – urīna analīzes, asins analīzes, kas nosaka asinsgrupu un rēzus faktoru, tāpat tiek noskaidrots arī asins saderības fakts ar gaidāmā bērniņa tēti. HCG analīzes, neskaitot diagnostikas mērķus, var nozīmēt veikt arī, ja ir aizdomas par priekšlaicīgu grūtniecības pārtraukšanos. Tāpat tādu draudu gadījumā ārsts var uzskatīt par vajadzīgu veikt analīzes, kuras parāda progesterona hormona līmeni, jo tieši tas labvēlīgi ietekmē visu grūtniecības gaitu.

Padomi

Alkohols grūtniecības laikā 

Piektajā grūtniecības nedēļā ir labi, ja sieviete jau precīzi  zina, ka viņa ir gaidībās.

Zinātnieki apgalvo, ka šis ir laiks, kad veidojas gaidāmā cilvēciņa nosliece uz alkoholu un smēķēšanu, tāpēc vajadzētu sargāt savu bērniņu pat no piesmēķētām telpām, nemaz jau nerunājot par alkohola lietošanu. Tu tagad atbildi ne tikai par savu veselību, bet arī par gaidāmā bērniņa veselību! Piektajā grūtniecības nedēļā auglis un māte ir saistīti ar vienotu asinsriti, kurā nokļūst viss, ko lieto mamma. Alkohols, pat nelielās devās, var negatīvi ietekmēt embrija attīstību. Un pat medikamenti, kas veidoti uz spirta bāzes, nav ieteicami grūtniecēm. Ja neko nezini vēl par grūtniecības iestāšanos, atceries, ka pat šajā laikā iedzerta vīna glāze nenozīmē vēl aborta draudus, bet rēķinies, ka nezināšana neatbrīvo no atbildības. Sievietei, kas izdara apzinātu vēlmi saglabāt grūtniecību, ir vērts pilnībā atteikties no jebkura daudzuma alkohola lietošanas.

Daudzas sievietes lieto alkoholu līdz brīdim, kad uzzina par savu grūtniecību, un precīza ietekme uz augli, kas attīstās sievietes ķermenī, laikā, kad izdzertas vairākas alkohola glāzītes, nav vēl pierādīta.

Grūtniecību ne vienmēr ir iespējams ieplānot. Daudzas sievietes paliek stāvoklī tieši naktī, kad lietots alkohols, un viņām dzimst veseli bērniņi. Pats svarīgākais – atteikties no spirtotajiem dzērieniem tiklīdz uzzini, ka gaidi bērniņu.