Ārsti aizvien biežāk ceļ trauksmi par gadījumiem, kad bērni nonākuši slimnīcā, jo norijuši magnētus vai baterijas. Ārstiem šādos gadījumos nereti jācīnās par bērna dzīvību.
Svešķermeņu nonākšanu kuņģī veicina vairāki faktori, no kuriem svarīgākais ir vide, kurā dzīvo bērns, kā arī lietas, ar kurām viņš rotaļājas. Bērnu klīniskās univeristātes Endoskopijas dienesta vadītāja, pediatre, bērnu gastroenteroloģe Ilze Briuka uzsver, ka tāpēc ir ļoti svarīgi iegādāties tikai tādas rotaļlietas, kas atbilst bērna vecumam, pirms tam apdomājot, vai rotaļlieta ir droša un lietderīga.
“Pēc iespējas regulāri pārbaudiet vidi, kurā atrodas bērns. Īpaši situācijās, kad ejat ciemos pie radiem, draugiem vai paziņām, kurām nav mazu bērnu. Pievērsiet uzmanību, kādām sadzīves lietām bērns var piekļūt, kas atrodas grīdas un zemāko plauktu līmenī,” aicina ārste. Viņa atgādina, ka svarīgi regulāri pārbaudīt rotaļlietas, ar kurām spēlējas bērns, kā arī pievērst uzmanību, ar kādām mantām spēlējas lielākie brāļi un māsas. Ja mājās esošās rotaļlietas satur magnētus un baterijas, Ilze Briuka aicina pārdomāt, vai šādas rotaļlietas nevajadzētu izņemt no mājas vides.
Ārste stāsta, ka bērni bieži norij pogas, monētas, sprādzītes un skrūvītes, bet vislielākās paliekošās sekas uz bērna turpmāko veselību atstāj baterijas un magnēti.
Ja bērns norijis vienu magnētu, tas veiksmīgi arī pats izies, taču, ja dažādos laikos norīti vairāki magnēti, tie savstarpēji pievelkas. Šādā gadījumā starp kuņģa, zarnu trakta gļotādu notiek berze. Lai saglābtu pacienta zarnu traktu un tālākajā dzīvē veidotos pēc iespējas mazāki veselības traucējumi, nepieciešama akūta neatliekama ķirurģiskā palīdzība.
Ja bērna barības vadā nonākusi baterija, sekas ir kuņģa gļotādas iekaisums, kas var būt pat tik dziļš, ka var veidoties plīsums. Šādā gadījumā neatliekamā kārtā jāiesaista ķirurgs, lai varētu glābt ne tikai bērna veselību, bet pat dzīvību.
Gadījumā, ja vecāks pamana, ka pilnīgi vesels bērns sāk rīstīties, klepot, nevar norīt siekalas vai parādās kādi elpceļu simptomi, piemēram, klepus, paātrināta trokšņaina klepošana, bērns norāda uz sāpēm vai diskomfortu kakla, krūšukaula rajonā, šos simptomus nedrīkst atstāt bez ievērības. “Pat ja ir tikai aizdomas, ka bērns ir kaut ko norijis, bet simptomu vēl nav, nekādā gadījumā nedrīkst izraisīt bērnam vemšanu, kā arī līdz ārsta apskatei bērnam dot ne ēst, ne dzert,” uzsver ārste, norādot, ka šādos gadījumos nepieciešams doties uz slimnīcu, bet, ja bērna stāvoklis pasliktinās, jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.
Iegādājies rotaļlietas no zināmiem ražotājiem
To, cik svarīgi izvēlēties bērna vecumam atbilstošas rotaļlietas, uzsver arī Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) Preču un pakalpojumu uzraudzības departamenta direktore Linda Rinkule, atgādinot, ka mazākiem bērniem nevajadzētu dot mantas, kuras piemērotas vecākiem bērniem, jo tās var saturēt sīkas detaļas, auklas vai citus elementus, par kuriem vecāki pat neaizdomātos.
Rotaļlietas ieteicams izvēlēties no zināmiem ražotājiem un piegādātājiem, esot uzmanīgiem, pasūtot preces no trešajām valstīm. “Rotaļlietām jābūt CE marķējumam, kas nozīmē, ka ražotājs ir novērtējis preces atbilstību Eiropas Savienības drošības prasībām,” vērš uzmanību Linda Rinkule.
Atsaucoties uz ārstu brīdinājumiem, PTAC pievērsis īpašu uzmanību magnētus saturošām rotaļlietām, kas ir ļoti bīstamas bērniem. “Esam darījuši pietiekami lielu darbu, lai tādas rotaļlietas nebūtu nopērkamas, taču e-komercijas vide ir mainīga. Ja vakar piedāvājumā nebija šādu spēcīgo magnētu, šodien jau ir, tāpēc aicinu bērnu vecākus nepirkt šādas rotaļlietas, bet, ja tādas jau ir mājās, tās utilizēt,” teic PTAC pārstāve.