Mazā Dārta saņēmusi jau trīs cilmes šūnu transplantācijas. Uzzini, kā tās uzlabojušas mazās meitenības veselības stāvokli

25. May 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Iespējams, tu atceries Māmiņu Kluba stāstu no aizvadītā gada izskaņas, kurā stāstījām par mazo Dārtu, kurai ir cerebrālā trieka. Dārta ir trešais bērniņš piecu bērnu ģimenē.

Lai ar mūsdienu medicīnas palīdzību veicinātu Dārtas veselības stāvokļa uzlabošanos, tika uzglabātas viņas mazākās māsiņas Lotes cilmes šūnas, kas tiek izmantotas transplantācijai. 

“Cilmes šūna ir pamatšūna. Tā ir jauna, neattīstīta šūna, kura noteiktos apstākļos ir spējīga pārvērsties par citu šūnu un veikt citu šūnu specializētu darbu,” skaidro ķirurģe, Cilmes šūnu bankas medicīniskā konsultante Inese Bolmane, piebilstot, ka cilmes šūnu bioloģiskais materiāls ir kā remontkomplekts nākotnei.

Līdz šim mazā Dārta saņēmusi jau trīs cilmes šūnu transplantācijas, un 24.maijā paredzēta ceturtā. Kā norāda mazās meitenītas māmiņa Gunta, pirmie uzlabojumi viņas veselībā bija pamanāmi jau pēc pirmās transplantācijas, jo Dārta kļuva mierīgāka un spēja labāk koncentrēties. Tas, savukārt, veicina saņemtās rehabilitācijas atgriezenisko saiti, jo nodarbībās viņa ir spējīga labāk koncentrēties, var labāk līdzdarboties. Māmiņas teikto apstiprina arī Aizkraukles slimnīcas fizioterapeite Antra Vītola, skaidrojot: “Kopš Dārta ir saņēmusi cilmes šūnu terapiju, viņai ir mazinājušās gribai nepakļautās kustības, līdz ar to rehabilitācija var būt veiksmīgāka, jo viņai ir emocionālais līdzsvars, arī sapratne un apziņa par to, kas tiek prasīts.”

Ārste Inese Bolmane uzsver, ka visiem obligāti nav jāsaglabā cilmes šūnas, taču šī ideja būtu jāpārdomā, izvērtējot visas ģimenes saslimšanas. “Mums ir jādomā par nākotni. Mammai ir ļoti dabiski domāt par to, kā bērniņam klāsies nākotnē,” saka ārste. “Saprotam, ka nevaram izmainīt visu, un bērns, kurš nestaigā, nebūs baletdejotājs, taču gribam, lai mazais bērns būtu palaižams dzīvē un mamma nebūtu vajadzīga visu mūžu blakus,” saka viņa, norādot, ka cilmes šūnas ir 21. gadsimta nākotne.

www.nabassaite.lv