8 jautājumi, uz kuriem jaunās māmiņas visbiežāk meklē atbildes internetā

8 jautājumi, uz kuriem jaunās māmiņas visbiežāk meklē atbildes internetā

24. Aug 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pat tad, ja gaidot mazuli tu esi lasījusi daudz informācijas, turot rokās savu bērniņu noteikti ar katru dienu radīsies aizvien jauni jautājumi, kuriem tu nebūsi gatava. Zini, tas ir pavisam normāli un šādas situācijas piedzīvo ikkatrs vecāks!

Ja pirms pārdesmit gadiem topošās māmiņas svarīgāko informāciju par bērna aprūpi ieguva no grāmatām, tad šobrīd visātrāk ir meklēt atbildes internetā. Te gan der atcerēties, ka Google atrastā informācija bieži vien var būt arī strīdīga un nepatiesa, tāpēc mēs meklējam atbildes uz 8 jautājumiem, kurus Google meklētājam jaunās māmiņas uzdod visbiežāk.

Vai man ir pietiekami daudz piena?

Teju ikviena māmiņa uztraucas par to, ka viņas mazulis ir izsalcis. Jo īpaši tas raksturīgi pirmajās nedēļās pēc bērniņa piedzimšanas. Visbiežāk šis uztraukums ir nepamatots, taču, lai sevi nomierinātu, tu vari pievērst uzmanību bērniņa autiņbiksītēm. Ja tās regulāri jāmaina, mazulis, visticamāk, ir paēdis. Vislabāk to apliecinās mazuļa svara pieaugums. Ja tas iekļaujas noteiktajās normās, viss ir kārtībā, tomēr, ja aizvien uztraucies, ka mazulim ar tavu pieniņu varētu būt par maz, konsultējies ar pediatru.

Kāpēc manam mazulim kaka ir šādā krāsā?

Vai pirms bērniņa piedzimšanas tev bija nojausma, ka viena no apspriestākajām tēmām pēc kļūšanas par mammu būs mazuļa kakas? Zīdīšanas laikā bērna kaku krāsa var mainīties atkarībā no māmiņas uztura. Tāpat arī izkārnījumu krāsas maiņu var izsaukt pāriešana no barošanas ar krūti uz mākslīgo piena maisījumu.

Kad mans bērns sāks smaidīt?

Visbiežāk savus vecākus ar smaidu mazulis apbalvo sešu līdz astoņu nedēļu vecumā, taču nesatraucies, ja bērniņam tas prasa mazliet ilgāku laiku, jo katrs bērns attīstās savā tempā.

Kad jāiegādājas bērnam pirmie apavi?

Lai arī ko teiktu apkārtējie, pirmie apavi bērnam vajadzīgi vien tad, kad viņš pats ar savām kājiņām sāk staigāt pa ielu. Taču tikmēr, kamēr bērniņš savus pirmos soļus sper pa istabu, ļauj viņam dzīvoties ar basām kājiņām! Tas īpaši svarīgi tāpēc, lai bērns varētu labāk sajust savu pēdiņu. "Kamēr bērns mācās likt kājiņas, mācās celties, iet gar malām sānu solītī, viņam ir ļoti svarīgi just pēdu, adaptēties dažādām virsmām, lai nebūtu problēmas ar pēdām un stāju. Mājās var veidot vidi, kur bērns var staigāt pa dažādām virsmām, bērniem patīk staigāt pa dažādiem materiāliem – paklājiem, čiekuriem, olīšiem u.tml.," skaidro Māmiņu Kluba Vecāku skolas fizioterapeite Kristīne Asonova.

Kad mans bērns sāks rāpot?

Rāpošana ir svarīgs attīstības posms bērna dzīvē, taču vecākiem vajadzētu ielāgot, ka bērns rāpot sāks tad, kad viņš pats tam būs gatavs. Liela daļa mazuļu rāpot sāk jau sešu mēnešu vecumā, taču katrs bērniņš attīstās savā tempā. Tāpat arī jāielāgo, ka bērnu nevajadzētu no rāpošanas pēc iespējas ātrāk vedināt sākt celties kājās un staigāt, jo tas var ietekmēt bērniņa veselību. Rāpošana ir svarīgs posms bērna dzīvē, lai sagatavotos staigāšanai.

Kad manam bērnam izaugs pirmais zobiņš?

Nekur neatradīsi precīzi minētu vecumu, kurā bērnam izaug pirmais zobiņš, jo, kā jau minējām, katrs mazulis attīstās citā tempā. Lai gan visbiežāk pirmā baltā pērlīte mutē izšķiļas aptuveni 6 mēnešu vecumā, ir bērni, kuriem zobiņš izaug jau agrākā vecumā, kamēr citi to sagaida vien tuvāk 1 gada dzimšanas dienai.

Kad bērnam piedāvāt pirmo papildēdienu?

Ir lieliski, ja tu savu mazuli baro ar krūti, taču pienāks reiz mirklis, kad bērniņš būs jāiepazīstina arī ar citām garšām. Vadoties pēc Pasaules Veselības organizācijas ieteikumiem, ar krūti zīdītu mazuli ar cieto pārtiku būtu vēlams iepazīstināt pēc 6 mēnešu vecuma, savukārt ar piena maisījumu barotu bērniņu ar piebarojumu var iepazīstināt jau agrāk.

Kad mans bērns sāks runāt?

Tu noteikti nevari sagaidīt to mirkli, kad mazulis tevi nosauks par mammu, taču neskrien laikam pa priekšu! Nav iespējams noteikt precīzu laiku, kad mazulis sāks runāt, jo viss atkarīgs no viņa individuālā attīstības tempa un tā, vai pieaugušie ar viņu sarunājas. Jā, grāmatu lasīšana, dziesmu dziedāšana, stāstu stāstīšana, priekšmetu un dzīvnieku saukšana vārdos veicina bērna runu.