Praktiski padomi, kā rīkoties brūču gadījumā

06. Apr 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Tuvojas siltā sezona, kad bērni aizvien vairāk laika pavadīs laukā, līdz ar to palielināsies risks iedzīvoties dažādās traumās. Kā rīkoties gadījumā, ja bērns guvis brūci?

Sarunā ar Māmiņu Klubu “1 min. klīnika” ārstniecības sektora vadītājs, ārsta palīgs Alvis Osmanis uzsver, ka brūces var būt dažādas – sasitumi, grieztas brūces, apdegumi, brūcē var būt svešķermenis, tā var asiņot. “Klasiskais brūces veids bērniem ir sasitumi un nobrāzumi,” norāda Alvis Osmanis.

Ja bērns guvis stipri asiņojošu brūci, obligāti šādā gadījumā nepieciešams uzlikt spiedošu pārsēju, lai ar spiedienu apturētu asiņošanu.

Kā aprūpēt brūci?

Brūci aprūpē to skalojot. “Vislabāk izmantot spirtu nesaturošus līdzekļus un noteikti ne ūdeņraža pārskābi. Ja brūce ir vaļēja, tad ar ūdeņraža pārskābi tā tiek apdedzināta, kas paildzina dzīšanu un veido lielākas rētas,” uzsver ārsta palīgs.

Kad jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības?

Ja bērns guvis plašu grieztu, plēstu brūci, tā spēcīgi asiņo, sākotnēji ir jāuzliek spiedošs pārsējs un nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības. Tas jādara arī gadījumos, kad griezta brūce ir dziļāka par 5mm. “Vēršamies pēc palīdzības arī tad, ja ekstremitātei, kurai ir nobrāzums, nākamajā dienā ir pietūkums, bērnam ir paaugstināta temperatūra,” uzsver mediķis.