Kā rotaļāties ar bērniem un nodrošināt vecumam atbilstošu vidi, lai bērns varētu rotaļāties jēgpilni? Vaicājam Māmiņu Kluba bērnudārza vadītājai, fizioterapeitei Klaudijai Hēlai.
Rotaļāšanās vide bērnam jāiekārto, ņemot vērā viņa attīstības posmu, kā arī intereses. “Ja bērnu vairāk interesē būvēšana, skatāmies, lai būtu pietiekami daudz kluču, materiālu,” stāsta fizioterapeite Klaudija Hēla, piebilstot, ka svarīga arī atgriezeniskā saite. “Ja bērns paskatās, uzsmaidi viņam, pamāj, neignorē viņa darbības! Ja bērns kaut ko vaicā, tad atbildi. Pēc tam pārrunājiet, ko viņš ir uzbūvējis, tādējādi sniedzot atgriezenisko saiti,” stāsta fizioterapeite.
Rotaļāšanās palīdz bērnam ne tikai iepazīt pasauli, bet arī iemāca daudz jauna!
Lai spēlēšanās bērnam būtu ne tikai izklaidējoša, bet arī interesanta, saprotama un palīdzētu iemācīties ko jaunu, mājās K. Hēla iesaka rotaļlietas īpaši grupēt. Fizioterapeite iesaka mantas kārtot nevis kastēs, bet gan pa stacijām jeb novietnēm. Piemēram, lelles, būvēšanai paredzētās rotaļlietas, grāmatas, mašīnas. Viņa uzsver, ka rotaļu stacijas nevajag bieži mainīt vietām. K. Hēla mudina aizdomāties: “Vecāki domā, ka kaut kas ir jāmaina, taču vai pieaugušajam patiktu, ja virtuvē kāds visu laiku pārkārtotu traukus?” Māmiņu Kluba bērnudārzā rotaļu stacijas tiek pārkārtotas reizi mēnesī, savukārt mājās K. Hēla iesaka rotaļlietas atstāt pa konkrētām stacijām vismaz 2-3 nedēļas. Tas svarīgi arī tāpēc, lai bērns spētu vairāk koncentrēties.
“Ir izpētīts, ka spēšanās dalās četrās fāzēs. Sākumā bērns izpēta, kas tur ir, tad spēlējas. Pēc tam seko īss brīdis, kad viņš ir koncentrēties, bet pēc tam – atpūta. Šīs fāzes var mainīties, taču tām jābūt visām,” uzsver fizioterapeite Klaudija Hēla. Viņa norāda, ka gadījumā, ja bērns visu laiku skraida apkārt, tas nozīmē, ka viņam iztrūkst pārējās fāzes un viņš nespēj koncentrēties. Tieši šī iemesla dēļ ir svarīgi nepārtraukti nemainīt vietām rotaļu stacijas, jo tas bērnam sniegs sava veida drošības sajūtu.
Lai labāk saprastu bērna intereses, velti laiku, lai vērotu, kā bērns rotaļājas!