Ūdens ir dzīvības pamatā, jo piegādā ķermeņa šūnām barības vielas, izvada toksīnus, tāpēc ir tik ļoti svarīgi regulāri padzerties un dienas laikā uzņemt nepieciešamo ūdens daudzumu. Ja mums, pieaugušajiem, dienas laikā jāuzņem aptuveni 2l ūdens, tad aktuāls jautājums – cik daudz jāizdzer bērnam?
Bērniem vecumā līdz 3 gadiem dienā ieteicamais šķidruma daudzums ir 100ml uz katru ķermeņa svara kilogramu. Vislabāk dienā nepieciešamo šķidruma daudzumu uzņemt ar ūdeni, taču pie uzņemtā šķidruma tiek pieskaitītas arī zupas, sulas, piens, kas gan vairāk pieskaitāmi pie maltītēm, jo satur kalorijas. Rekomendējams vismaz pusi no diennakts laikā uzņemamā šķidruma daudzuma uzņemt ar tīru, dabīgu ūdeni. Tas nozīmē, ka svarīgi izpētīt uz ūdens iepakojuma etiķetes norādīto informāciju, pievēršot uzmanību, lai tajā nebūtu nitrātu un nitrītu, ūdens būtu dabīgi sārmains (pH 8).
Sākot jau no 4 gadu vecuma dienā būtu ieteicams uzņemt 1,6 l šķidruma, savukārt, sasniedzot 9 gadu vecumu, – 2l dienā.
Kāpēc ūdens bērna veselībai ir tik svarīgs?
Ūdens – veselības pamatā
Ūdens veido 70% no pieaugušā cilvēka organisma, bet bērniem tie ir līdz pat 80%. Ņemot vērā, ka ūdens pilda dzīvībai svarīgas funkcijas, situācijās, kad bērns regulāri cieš no dehidratācijas, tas var negatīvi ietekmēt viņa pašsajūtu. Bērns var kļūt miegaināks vai, tieši pretēji, nemierīgāks, var paātrināties viņa pulss, tikt traucēta kuņģa – zarnu trakta darbība.
Ūdens – svarīgs elements bērna attīstībā
Ūdens piedalās visās organisma norisēs, piemēram, palīdz piegādāt vitamīnus, nepieciešamos mikro un makroelementus, kā arī uzturvielas.
Ūdens – aktivitātes pamatā
Bērni ir daudz kustīgāki nekā pieaugušie, taču aktīvo rotaļu laikā viņi zaudē daudz šķidruma. Šī iemesla dēļ jāpieskata, lai bērns neaizmirstu regulāri padzerties, tā atjaunojot ūdens līdzsvaru organismā. Piedevām, ūdens sekmē muskuļu veselīgu darbību, jo ūdens ir ļoti svarīgs elements locītavu elastības nodrošināšanā.
Ūdens sekmē koncentrēšanās spējas
Pētījumi liecina, ka situācijās, kad bērns neuzņem pietiekami daudz ūdens, viņa garīgā un fiziskā veiktspēja samazinās par 20%. Pirmkārt, uz ūdens trūkumu ļoti asi reaģē smadzenes. Otrkārt, ūdens ir ļoti svarīgs elements asinsrites nodrošināšanai, taču, ja asins plūsma kļūst lēnāka, smadzenēm nepiekļūst vajadzīgajā daudzumā skābeklis.
Ūdens iesaistās termoregulācijā
Ūdens uzņemšana palīdz uzturēt optimālu ķermeņa temperatūru. Vienlaikus der atcerēties, ka ūdeni svarīgi dzert ne tikai vasarā, bet arī gada aukstajā sezonā. Kamēr vasarā ūdens pasargā no pārkaršanas un atūdeņošanās, ziemā ūdeni svarīgi dzert, jo ilgstoši uzturamies apkurināmās telpās, kurās apkure nomāc nepieciešamo mitrumu un sausina gaisu.
Bērnu ikdiena ir tik piepildīta ar dažādām aktivitātēm un nodarbēm, ka mazie pasaules pētnieki bieži vien aizmirst padzerties, tāpēc ir svarīgi, lai ūdens ne tikai vienmēr tiem būtu viegli pieejamā un redzamā vietā, bet arī tas būtu garšīgs, tāpēc piedāvā bērnam izmēģināt ūdeni ar garšu – citronu, sarkanajām ogām vai piparmētru. Tas sniegs veldzējumu un enerģiju jauniem piedzīvojumiem!
Noteikti būtiski lasīt etiķetes marķējumu, pārbaudīt konkrētā ūdens mineralizācija līmeni, tīrību, pH līmeni, nitrītu/nitrātu līmeni, lai bērnam un sev sniegtu pašu labāko!