Bērnu drošība. Kas jāatceras par rotaļlietu iegādi un bērnu drošību vasarā

24. Jun 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Vasarā ļaujamies laiskākai atpūtai, nereti aizmirstot par drošības pamatnoteikumiem, tāpēc Māmiņu Klubs kopā ar speciālistiem vērš uzmanību svarīgākajiem jautājumiem par bērna drošību, ko nedrīkst aizmirst arī vasarā.

Izvēlies rotaļlietas gudri

Bērnība nav iedomājama bez rotaļlietām, taču, pirms veikalā stiept roku pretī pirmajai pamanītajai mantiņai, Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāve Linda Rinkule atgādina, ka rotaļlietas vajadzētu izvēlēties uzticamos veikalos no uzticamiem ražotājiem. Tas nozīmē, ka uz preces vienmēr jābūt informācijai par ražotāju un importētāju, ja tā ievesta no trešajām valstīm, kā arī identifikācijas elementiem, lai varētu saņemt būtiskāko informāciju par rotaļlietu. 

Preces, kas ir drošas un ražotas atbilstoši ES prasībām, tiek marķētas ar CE zīmi. “Tas gan nenozīmē, ka šī prece obligāti ir kvalitatīva, taču, ja šāda marķējuma nav, tā ir skaidra pazīme, ka kaut kas nav labi,” norāda Linda Rinkule.

Situācijā, ja vecākiem rodas aizdomas, ka rotaļlieta nav droša, un, neskatoties uz norādēm, bērns ar to savainojas, par to jāziņo Patērētāju tiesību aizsardzības centram, lai izskaustu no tirgus bērniem nedrošas rotaļlietas.

Magnēti un baterijas nav rotaļlietas

Bērnu slimnīcas uzņemšanas nodaļā ik dienu nonāk bērni ar dažādiem svešķermeņiem. “Liela daļa no svešķermeņiem no organisma var iziet pa barības traktu dabīgā ceļā, taču ir arī bīstamie svešķermeņi, piemēram, baterijas, magnēti,” uzsver Bērnu klīniskās universitātes Endoskopijas dienesta vadītāja Ilze Briuka. Ārste stāsta, ka viens norīts magnēts no organisma var lielākoties iziet dabīgā ceļā, taču, ja bērns apēd vairākus magnētus, pie tam, ar laika intervālu, zarnas savstarpēji sakļaujas, un tajās veidojas caurumi. Ilze Briuka: “Šādos gadījumos zarnu traktā izveidojas neatliekama ķirurģiska situācija, kas jārisina operāciju zālē.” Smagas veselības problēmas izraisa arī bateriju nonākšana kuņģa zarnu traktā, veidojot iekšēju apdegumu, kas bērnam traucē normāli norīt ēdienu. 

Neiegādājies magnētiskās rotaļlietas, kas sastāv no sīkiem, bet stipriem magnētiem, neviena vecuma bērniem. Ja šāda veida rotaļlietas jau atrodas mājās vai telpā, kurā uzturas bērni, padari tās nepieejamas vai utilizē drošā veidā.

Ārste Ilze Briuka uzsver, ka šādi pacienti vēl ilgus gadus pēc tam ir ārstu uzraudzībā un tiek veiktas dažādas medicīniskas manipulācijas, lai saglābtu barības vadu, un bērns varētu ēdienu uzņemt vismaz šķidrā veidā. “Pat tad, ja bērns iepriekš bija vesels, šādu negadījumu dēļ turpmākos gadus, ja ne visu atlikušo mūžu, viņa dzīves kvalitāte būs būtiski ietekmēta,” skaidro speciāliste. Šī iemesla dēļ ārste aicina vecākus attīstīt savu domāšanu un atbildību, kā arī attīstīt bērnu domāšanu, jo bērni ir ļoti gudri.

Vienmēr jābūt kādam, kurš ir atbildīgs par bērnu

Papildus iepriekšminētajām traumām, ar kurām slimnīcas ārsti saskaras visa gada garumā, vasarai īpaši raksturīgas ir dažādas velotraumas, transportlīdzekļu traumas, kurās bērni cietuši gan kā pasažieri, gan velobraucēji vai kājāmgājēji. Tāpat arī netrūkst traumu, kuras bērni guvuši krītot no augstuma vai savstarpēji saskrienoties, slīkstot, apdedzinoties, rotaļājoties uz batuta, jo tiek aizmirsts par to, ka batutam nepieciešams drošības tīkls.

Pirms tiek lietots batuts, pārbaudi, vai tam nav defektu! Batutam jāatrodas brīvā vietā, kurā nav potenciālu apdraudējumu, piemēram, žogi, dzīvžogi, koki, mieti vai kādi citi priekšmeti u.c. Batuts nedrīkst būt izvietots uz cietas pamatnes (piemēram, betona, asfalta u.tml.), bez drošības tīkla vai paklāja. Uz batuta drīkst atrasties tikai viena persona!

Lai mazinātu bērnu traumatismu, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Anestezioloģijas un intensīvās terapijas klīnikas vadītāja Arta Bārzdiņa vērš uzmanību, ka vienmēr ir jābūt kādam pieaugušajam, kurš ir atbildīgs par bērnu un viņu uzrauga. “Ja notiek sanākšanas, tikšanās, ir jābūt atbildīgajam par bērnu. Ir jāpasaka, kurš cilvēks konkrēti ir atbildīgs par bērna pieskatīšanu. Vēlams, lai katrs no vecākiem mācētu pamatatdzīvināšanas algoritmu,” saka Arta Bārzdiņa.