Vārds “disciplinēt” nereti saistās ar negatīvām asociācijām, jo uz ielas, sabiedriskās vietās dažkārt garāmgājēji netaupa savus padomus, mammu mācot, kā bērns ir jāaudzina. Klausoties garāmgājēju padomos, bērns tiks padarīts ērts un paklausīgs pieaugušajam, taču tā nav pareizā pieeja bērna audzināšanā, un šāda bērnu padarīšana par paklausīgiem bezierunu cilvēkbērniem nebūt nenozīmē disciplinēšanu.
Disciplīna ir kā plāns ledus, jo, no vienas puses, tā ir nepieciešama, taču, raugoties no otras puses, pārcenšoties ar disciplinēšanu, var salauzt mazā cilvēkbērna personību.
Atceries, ka paklausība nenozīmē disciplīnu. Jā, vecākiem ir ļoti ērti, ja bērni ir paklausīgi un klausa katram vārdam bez ierunām, taču vecāku galvenais uzdevums ir palīdzēt izaugt mazā cilvēkbērna iekšējam kodolam, kas nevis balstās uz ārējo autoritāti, bet gan uz paša personisko pārliecību par to, kas ir labi, pareizi, nepareizi.
Cenšoties ieviest disciplīnu, tev noderēs 9 pavisam vienkārši priekšnosacījumi, kas palīdzēs ģimenē radīt patīkamu klimatu, kurā valda nevis konflikti un bailes, bet gan cieņa vienam pret otru, kārtība.
Svarīgs priekšnosacījums, uz ko balstās disciplīna, ir paredzamība. Varbūt no malas raugoties tas var šķist ļoti garlaicīgi, ja ik vakaru bērnam jādodas gulēt vienā un tajā pašā laikā, taču tas rada paredzamību un liek bērnam justies drošāk.
Jābūt nospraustām robežām. Noteiktajām robežām jābūt skaidrām, nepārprotamām un nemainīgām. Piemēram, nekādā gadījumā nedrīkst kāpt uz palodzes, un tas jāievēro vienmēr, jebkuros apstākļos, kā esot mājās, tā, piemēram, ciemojoties pie vecmāmiņas. Noteikumus jāpārrunā ar bērnu viņam saprotamā valodā.
Vecākiem jābūt konsekventiem. Ja pirms gulētiešanas bērnam nekad netiek dotas konfektes, tad šo principu arī ievērojiet, jo pretējā gadījumā, ja kādu vakaru būs izņēmums, pavisam droši var apgalvot, ka turpmākajos vakaros sekos arī citi izņēmumi, jo atteikt bērnam būs aizvien grūtāk, ja jau vienreiz esi izdarījusi izņēmumu. Konsekvence svarīga arī abu vecāku teiktajā, jo nevar rasties situācijas, kad viens vecāks atļauj to, ko otrs tikko aizliedzis. Pārrunājiet ar partneri nospraustās robežas un pieturaties pie nolemtā.
Novērtē bērna centību un panākumus. Bērnam ir svarīgas apkārtējo uzslavas un tas, ka tiek pamanīti viņa centieni un labie darbi. Gadījumā, ja bērnam kaut kas nav izdevies, iedrošini viņu, ka viss sanāks nākamreiz.
Pārliecinies, ka uzdotais bērnam ir pa spēkam. Dažkārt vecāki uzdod bērnam paveikt darbus, kas viņam nav pa spēkam. Tāpēc, pirms uztici bērnam kādu uzdevumu, pārdomā, vai tas atbilst viņa vecumam, prasmēm un spējām.
Sāc ar mazumiņu. Atceries, ka arī disciplinēšanā ir svarīgs pakāpeniskums. Tas nozīmē, ka viss sākas ar mazām lietām un nevar prasīt, piemēram, lai bērns pēkšņi viens pats apģērbtos, ja iepriekš to nekad nav darījis. Sākumā vari mudināt bērnu uzvilkt sev zeķītes. Ja šis darbiņš bērnam ir pa spēkam, turpmākajās dienās varat spert solīti uz priekšu.
Tiesībām un pienākumiem ir jābūt līdzsvarā. Noteikti arī tu skolu kontekstā būsi dzirdējusi, ka mūsdienās bērniem ir daudz tiesību, bet nekādu pienākumu. Domājot par bērna disciplīnēšanu, atceries, ka ir svarīgi abus šos svara kausus izlīdzsvarot, jo tur, kur ir tiesības, ir jābūt arī pienākumiem. Tas arī atstās pozitīvu ietekmi uz bērnu jau pieaugušā vecumā, jo viņš jau no mazotnes būs pieradis, ka pastāv ne tikai tiesības, bet arī pienākumi.
Saskaņo prasības pret savu bērnu ar disciplīnas līmeni. Jāteic, ka šis varētu būt vissarežģītākais punkts, jo mums gribētos prasīt no sava bērna ļoti daudz ko, taču der apdomāties, kādu piemēru rādām paši? Vai no rīta pirms darba tu celies piecos, lai pavingrotu, ietu paskriet un tad gatavotu visiem mājiniekiem brokastis? Vai vakaros pēc darba, kad arī pagatavotas vakariņas, padarīti visi steidzamie darbi, tu vienmēr esi pozitīvi noskaņota un smaidīga? Visticamāk, nē. Visticamāk, ir reizes, kad tu pēc darba vienkārši pasūti picu un ieslīgsti dīvānā pie TV. Tāpēc atceries par to reizēs, kad vēlies, lai tavs bērns būtu perfekts – izmācītos laikus visus mājas darbus, pēc tam ķertos pie grāmatas lasīšanas un pa vidu visam vēl apmeklētu vairākus pulciņus. Ja tu dažkārt vari paslinkot, kāpēc gan lai to nevarētu arī tavs bērns?
Esi piemērs savam bērnam un vienmēr atceries, ka pārspīlēšana nekad ne pie kā laba nav novedusi.