Mazuļa vasara bez lieka riska

Mazuļa vasara bez lieka riska

08. Jun 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Kā vasarā izvairīties no ūdens nelaimēm un bērnu iespējamās pārkaršanas? Konsultē Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes ārsts Roberts Fūrmanis.

Atpūšoties ar bērniem pie ūdens vai dodoties ceļā ar auto, vecākiem ir jāņem vērā, ka pastāv daži pamatlikumi, ko vajadzētu ievērot, lai nosargātu pašu dārgāko – savu bērnu veselību un reizēm pat dzīvību!

- Bērns var atrasties ūdenī un peldēties viens tad, kad viņš ir sasniedzis apzinīgu vecumu un spēj izvērtēt savas rīcības sekas. Ideālā variantā vecāki bērnam peldēšanās brīžos ir blakus arī pusaudža vecumā, līdz pat 18.gadiem. Jāuzsver, ka bērni no 8-9 gadu vecuma kļūst pārgalvīgi, parasti šajā vecumā ar viņiem arī notiek dažādi negadījumi.

- Peldēties vajadzētu vietās, kur iespējams saņemt glābēju palīdzību, ja uz ūdens notiek nelaime.

- Izklaidējoties uz jahtām, katamarāniem un kuģiem, bērniem jābūt peldvestēm, uzročiem vai citai atribūtikai, kas pasargā no iespējamām nelaimēm, pēkšņi iekrītot ūdenī.

- Nevajadzētu bērniem ļaut karsēties saulē un pēc tam mesties aukstā ūdenī. Tādā gadījumā notiek straujas temperatūras svārstības, kas var radīt veselības problēmas.

- Ja bijis slīkšanas gadījums, noteikti jāizsauc "ātrā palīdzība", pat, ja bērns it kā izskatās labi. Ja bērns ir zaudējis samaņu, bet elpo, viņš jānovieto uz sāniem, jāatliec nedaudz galva un jāgaida "ātrā palīdzība".

- Ja pēc slīkšanas bērns neelpo, uzreiz jāuzsāk sirds masāža un elpināšana.

Vasaru grūti iedomāties bez saulītes, tomēr pārmērīgs karstums mazuļiem var nodarīt pāri veselībai. Vecāku uzdevums ir sekot līdzi bērnu pašsajūtai un nepieļaut vieglprātīgu attieksmi. Piemēram, bērnu nekādā gadījumā nedrīkst atstāt mašīnā vienu gulēt, pat, ja mašīna atrodas ēnā. Tas tāpēc, ka bērnam zīdaiņa un mazbērna vecumā ir ļoti maz attīstīta termoregulācija un pārkaršana notiek ļoti ātri, pat atrodoties ēnā. Karstā laikā bērna āda regulāri ir jāatvēsina un jādod daudz dzert!

Kā saprast, vai bērns ir pārkarsis saulē vai guvis saules dūrienu?

1)      Pārkaršana ir tad, ja bērns ilgstoši atradies augstā temperatūrā un nav uzņēmis pietiekoši daudz šķidruma.

2)      Pārkaršanu var atpazīt pēc tā, ka zīdainis raud, ir miegains, negrib kustēties, var pat vemt.

3)      Ja bērns jau māk runāt, viņš var stāstīt par nelabumu, galvassāpēm, nogurumu. Bērna āda ir sārta vai pat bāla, ja situācija ir ielaista.

Kā rīkoties situācijā, ja bērna stāvoklis atbilst minētajiem simptomiem?

1)      Bērns jānovieto vēsā vietā, kur ir ēna.

2)      Jānoģērbj gandrīz kails, noteikti jānovelk autiņbiksītes.

3)      Bērna ādiņa jāatvēsina ar vēsa ūdens kompresēm vai arī tā ir jāmitrina ar aukstu ūdeni. Mazuli var vēdināt.

4)      Noteikti jādod dzert!

5)      Ja simptomi nepāriet pirmajās 10-20 minūtēs, tad jāsauc "ātrā palīdzība" vai jāgriežas slimnīcā.

Vai Tu jūties droša par savu mazuli šajā vasarā?

Eksperts

Roberts Fūrmanis

Latvijas dzīvības glābšanas asociācijas prezidents, pasniedzējs, anesteziologs, reanimatologs
Roberts Fūrmanis Vecāku skolā