Kas ir Baby-led weaning (BLW)?
Baby-led weaning ir metode, ar kuras palīdzību mazuļiem tiek pasniegta cieta barība, kurā biezeņi un barošana ar karoti tiek pilnībā izlaista par labu pirkstiņēdieniem, ko mazulis ēd pats.
BLW būtībā uzsver bērna neatkarību. Vecākiem ir jāgaida, kamēr mazulis izrādīs ēst gatavības pazīmes, un jāseko mazuļa norādēm visos jautājumos, kas saistīti ar cietās barības ieviešanu. Mazuļi tiek celti pie galda ģimenes maltītēm, tiek mudināti uzņemt ēdienu ar saviem pirkstiem, un mēs viņiem uzticamies ēst tik daudz vai tik maz, cik nepieciešams. Zīdaiņus, kas tiek baroti ar cieto pārtiku, atšķirot no mātes krūts, turpina barot ar krūti vai barošanu no pudeles, un viņiem ir atļauts noteikt, kad šī piena barošana ir jāsamazina.
Baby-led weaning priekšrocības
Pētījumi tikai sāk analizēt BLW weaning ietekmi, taču mēs zinām, ka ir daudz priekšrocību, ja ļaujat mazulim pašam barot sevi.
Galvenā nozīme ir neatkarības veicināšanai: ar BLW mazulis iemācīsies ēst pats un varēs kontrolēt, ko un cik daudz viņš ēd. Pieredze liecina, ka mazuļi, kuriem ir dota šāda kontrole pār to, ko viņi ēd agri, ir mazāka iespēja kļūt par izvēlīgiem ēdājiem vēlāk. Ar BLW ir mazāka iespēja, ka pārtika kļūs par kontroles vai varas sviru bērna un vecāku attiecībās, jo bērns to kontrolē no pirmās dienas, kad sāksies cietās pārtikas uzņemšana.
Citas BLW priekšrocības ir iespēja jūsu mazulim praktizēt motoriskās un mutiskās prasmes. Pašbarojot dažādas konsistences un tekstūras pārtikas produktus, jūsu mazulis var strādāt pie mēles kustībām, žokļa spēka un rīšanas, kā arī sīkās motorikas, kas nepieciešamas, lai ar pirkstiem paņemtu dažāda izmēra ēdiena gabalus.
Visbeidzot, pašreizējie pētījumi liecina, ka zīdaiņiem, kuri sāk ēst cietu pārtiku ar pirkstiņēdieniem (vai “BLW”), nav lielāka iespēja aizrīties ar pārtiku nekā zīdaiņiem, kuri tiek baroti ar karoti.
Runājot par ieguvumiem vecākiem, visredzamākā priekšrocība ir tā, ka BLW bieži vien ir vieglāka nekā biezeņu barošana ar karoti.
Priekšrocības, ļaujot mazulim pašam sevi pabarot
-
Neatkarība: mazulis iemācās ēst neatkarīgi un pilnībā sevi kontrolēt.
-
Attīstība: mazulis praktizē motoriskās un mutiskās prasmes.
-
Apetītes kontrole: mazulis ir atbildīgs par to, cik daudz ēst, un iemācās apstāties, kad ir paēdis.
-
Vieglums: mazulis (galvenokārt) ēd to, ko jūs ēdat. Mazāk īpašas maltītes!
-
Daudzveidība: mazulis var ēst dažādas tekstūras un garšas, kas vēlāk var samazināt izvēlīgo ēšanu.
-
Lētāk: mazulis ēd īstu pārtiku. Nav nepieciešamas dārgas burkas, maisiņi vai blenderi ar ko taisīt biezenīšus.
-
Ģimenes maltītes: mazulis ir daļa no jūsu ģimenes maltītes, ēdot kopā ar jums.
-
Ēst ārā: ir vieglāk ēst restorānos, jo mazulis var ēst visu pārtiku.
-
Jautri! Zīdaiņiem patīk pieskarties, pārbaudīt un nogaršot dažādas garšas un tekstūras.
Mīnusi:
-
Nekārtība: Kad mazuļi barojas paši, tas rada ārkārtīgu netīrību!
-
Pārtikas atkritumi: daļēji sakošļātus brokoļus, kas nokrīt uz grīdas, visticamāk, neizdosies saglabāt.
-
Rīcība: mazulis var rīstīties pirmajās nedēļās, lai gan ir mazāka iespēja, ka vēlāk rīstīsies. Vajag dot laiku, lai mazais pierod.
Cietās pārtikas ieviešanas metodes
Runājot par zīdaiņu barošanu, ir trīs pamata pieejas: BLW, barošana ar karoti un kombinētā barošana. Kā pabarot mazuli, tas ir personisks lēmums, un dažādās kultūrās tas tiks uztverts atšķirīgi. Neatkarīgi no tā, kādu pieeju izmantojat, mēģiniet panākt, lai jūsu mazulis līdz 9 mēnešu vecumam pats sevi mācētu pabarotu ar pirkstiņiem.
Barošana ar karoti
Tradicionālā pieeja mazuļu barošanai, kuru vecāki pilnībā kontrolē. Pasniegtie ēdieni parasti ir putriņā vai biezenī. Zīdaiņiem, kuri tiek baroti ar karotīti, jādod iespēja ēst pašiem, ar pirkstiem līdz 9 mēnešu vecumam (tādā brīdī jūs varat pāriet no barošanas ar karoti).
Plusi:
-
Tīrs un kārtīgs: jūs kontrolējat barošanu, un nekārtība ir minimāla.
-
Mazāk laika: jums nav jāgatavo vai jāpērk daudz sastāvdaļu.
-
Mazāk atkritumu: Lielākā daļa no biezenī pagatavotā ēdiena nonāk mazuļa mutē vai tiek saglabāts burkā.
Mīnusi:
-
Atkarība: mazulis paļaujas uz to, ka jūs barojat, un jums tas būs sarežģīti, kad būs jāpāriet uz cietu pārtiku no aptuveni 9 mēnešu vecuma.
-
Mutes attīstība: vēlāk mazulim var būt grūtāk ar tekstūru, kas var izraisīt ilgstošu rīstīšanu un priekšroku mīkstam ēdienam.
-
Apetītes kontrole: mazulim ir mazāk iespēju iemācīties regulēt savu apetīti un pārtraukt ēst, kad jūtas paēdis.
-
Uzturs: ir vieglāk pārbarot ar biezeņiem, kas var izraisīt nevēlamu zīdīšanas vai pudeles barošanas samazināšanos (kas ir ļoti svarīgi līdz jūsu mazuļa 12 mēnešu vecumam).
-
Izvēlīga ēšana: mazulis mazāk pakļauts dažādām tekstūrām, kas var radīt priekšroku gludam ēdienam.
-
Ģimenes ēdienreizes: mazulis nevar ēst to, ko ēd pārējā ģimene, un viņam ir mazāk iespēju mācīties, izmantojot piemēru.
-
Dārgi: zīdaiņu pārtika biezenī maksā vairāk nekā vesela pārtika.
-
Ietekme uz vidi: apstrādātai bērnu pārtikai parasti ir lielāka oglekļa pēda. Jo īpaši maisiņi nav videi draudzīgi, jo tos nevar pārstrādāt.
-
Mazāk jautrības. Zīdaiņi nevar izvēlēties kādu no ēdieniem, pieskarties un izpētīt vai spēlēties.
Kombinētā barošana
Kā norāda nosaukums, barošanas ar karotīti un pašbarošanas ar pirkstiņiem kombinācija. Tāpat kā ar ekskluzīvu barošanu ar karoti, zīdaiņiem līdz 9 mēnešu vecumam jādod iespēja barot sevi, lai veicinātu neatkarību.
Plusi:
-
Neatkarība: mazulis var nodarboties ar pašbarošanu līdztekus barošanai.
-
Mazāk netīrības: nav pilnīgi netīrs vai pilnīgi tīrs.
-
Ģimenes maltītes: mazulis var pievienoties jums pie galda un apēst daļu no tā, ko ēdat.
-
Attīstība: mazulis var praktizēt motoriskās un mutes attīstības prasmes.
-
Daudzveidība: mazuļus var pakļaut visdažādākajām tekstūrām un garšām.
Mīnusi:
-
Apjukums: mazuļi var nesaprast, kāpēc dažreiz tos baro ar karoti un dažreiz atstāj pašus.
-
Apetītes kontrole: mazulim ir mazāk iespēju iemācīties regulēt savu apetīti un pārtraukt ēst, kad jūtas paēduši.
-
Laiks un nekārtība: jums ir jābaro bērns ar karoti, taču jums ir jātiek galā arī ar dažu ēdienu netīrumiem, kas ir dubulti!
Tas ir personīgi
Bērna barošana un atradināšana ir dziļi personisks lēmums, un ne visi plusi un mīnusi iepriekš minētajos sarakstos ir vienādi. Lai gan mēs atbalstām pieejas, kas vispirms mudina pašam sevi pabarot ar pārtiku, ko varat darīt, kā vecākiem vai aprūpētājiem, vislabāk ir pieņemt apzinātu lēmumu, kas vislabāk atbilst jūsu mazuļa un jūsu ģimenes vajadzībām.