Veselības ministre par pediatru iesaisti primārajā bērnu veselības aprūpē. Ģimenes ārsti protestē

Veselības ministre par pediatru iesaisti primārajā bērnu veselības aprūpē. Ģimenes ārsti protestē

23. Sep 2010, 11:56 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pagājušo nedēļ Veselības Ministrija iesniedza priekšlikumu Ministru kabinetam no 1.janvāra mainīt bērnu primārās veselības aprūpes sistēmu, proti, noteikt pediatrus par tiešās pieejamības ārstiem, tieši mazo bērnu uzskaiti un ārstēšanu nododot speciālistu - pediatru uzraudzībai.

 

VM ierosmei pievienojas arī liela daļa vecāku (64 % pēc Māmiņu kluba aptaujas), uzskatot, ka pediatrs tomēr ir vairāk specializējies bērnu ārstēšanā nekā ģimenes ārsts, kam "jāzina viss par visiem".

 

Veselības ministre: Par pediatru iesaisti primārajā bērnu veselības aprūpē

{smallpic:1}

 

Lai uzlabotu bērnu veselības aprūpi, no nākamā gada 1.janvāra par primārās veselības ārstu varēs būt pediatrs, kas veic ģimenes ārsta funkcijas mazajiem pacientiem. Šādas izmaiņas dos vecākiem lielākas izvēles iespējas - reģistrēt bērnu ģimenes ārsta praksē vai pie pediatra, kurš specializējies tieši bērnu veselības aprūpē.

 

Veselības ministre Baiba Rozentāle norāda: "Bērnu veselības aprūpe nenoliedzami ir prioritāte. Paplašinot iespējas izvēlēties reģistrēt bērnu pie ģimenes ārsta vai pediatra, vecāki varēs izraudzīties, viņuprāt, labāko speciālistu saviem mazuļiem. Īpaši būtiski tas ir tieši zīdaiņiem un bērniem līdz trīs gadu vecumam. To apliecina rindas slimnīcu uzņemšanas nodaļās, kur vēršas vecāki ar bērniem, kuru veselības problēmas būtu risināmas primārās veselības aprūpes līmenī. Tādēļ, meklējot risinājumus bērnu veselības aprūpes uzlabošanai, tika izstrādāts priekšlikums atļaut dibināt pediatru prakses, ar kurām valsts slēgtu tādus pašus līgumus, kā šobrīd slēdz ar ģimenes ārstiem."

 

Ģimenes ārstu asociācija iebilst pret šo VM lēmumu, uzskatot, ka tas ir pārāk radikāls un sasteigts, kā arī neizdiskutēts ārstu vidū.


Avots: Delfi Versijas


Sarmīte Veide, biedrības „Latvijas Ģimenes ārstu asociācija” prezidente
28. decembris 2009 05:00
{smallpic:2}

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija ir neizpratnē par veselības ministres B.Rozentāles attieksmi un izvairīšanos no dialoga, piedāvājot Ministru kabinetam izskatīšanai grozījumus Ministru kabineta 2006.gada 19.decembra noteikumos Nr.1046 "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība", kas paredz būtisku veselības aprūpes politikas pārskatīšanu Latvijā, iekļaujot primārās veselības aprūpes sistēmā pediatrus.

 

Pediatru, kas ir vieni no tiešās pieejamības speciālistiem (pieejami kā konsultanti bez ģimenes ārsta nosūtījuma), specifiskās zināšanas un kvalifikācija nav apstrīdama bērnu sarežģītu veselības stāvokļu novērtēšanā un ārstēšanā. Tomēr primārā veselības aprūpē ir nepieciešama visaptveroša, nepārtraukta un labi koordinēta pacienta, ģimenes un sabiedrības veselības aprūpes sistēma, kas arī savās izmaksās ir sabiedrībai pieejama.

 

Pašlaik un pārskatāmā nākotnē divu atsevišķu un paralēlu tīklu – ģimenes ārstu un pediatru – veidošana Latvijā nav racionāla, bet elitāru un tikai izredzētajiem pieejamu pakalpojumu veidošana ir neētiska. Veselības ministrija nesniedz nekādus skaidrojumus, par šo izmaiņu cēloņiem, mērķiem un praktiskiem realizācijas mehānismiem, cik tas izmaksās un kā tas funkcionēs ilgtermiņā?

 

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija vairākkārt ir vērsusies Veselības ministrijā ar saviem ierosinājumiem par Noteikumu projektu, bet nav saņēmusi atbildi. Tādēļ asociāciju pārsteidz Noteikumu anotācijā izteiktais apgalvojums, ka "noteikumu projekts, atbilstoši veselības aprūpes budžeta iespējām, ir konceptuāli atbalstīts".

 

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija nav piekritusi un nevar piekrist kardinālām primārās veselības aprūpes politikas izmaiņām bez nopietnas izvērtēšanas un diskusijām. Tādēļ šādus rakstiski, LĢĀA vārdā aizmuguriski paustus apgalvojumus uzskatām par nepieļaujamām, profesionālās ētikas normas pārkāpjošām manipulācijām no Veselības ministrijas puses.

 

Uzmanību saista arī tas, ka nav ievērota konsekvence un pēctecība saistībā ar iepriekš realizēto veselības aprūpes reformu, kura ir realizēta par Pasaules Bankas aizdoto naudu un kuru Latvijas valsts vēl nav atdevusi. Kopš 1990. gadu vidus Latvija sāka reformas, nosakot, ka primārā veselības aprūpe ir valsts veselības sistēmas pamats, prioritāte un pirmais veselības aprūpes posms, ar ko pacients saskaras. Pāreja no patlaban praktizētās sistēmas citu, kuru var apzīmēt kā novecojušu aprūpes modeli, kas balstīts uz daudziem speciālistiem, tātad sovjetiskas veselības aprūpes sistēmu, kas redz tikai daļu no cilvēka veselības problēmām.

 

Patlaban praktizētā modernā aprūpes sistēma ir eiropeiska, kuras pamatā liktais viens no galvenajiem principiem, ir nevis atsevišķu slimības gadījumu ārstēšana, bet visu veselības aprūpes pasākumu kompleksa veikšana cilvēka dzīves laikā – no dzimšanas līdz aiziešana, gan atsevišķam cilvēkam, gan viņa ģimenes locekļiem, ir pēdējo daudzu gadu darbs un panākums. Primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas centrālā persona ir ģimenes ārsts – tieši uzsvars uz kompleksu pieeju cilvēkam un ģimenei, kā sabiedrības pamatvienībai, kas ir svarīga arī konkrēta cilvēka veselības stāvokļa uzturēšanai, un tieši tas atšķir šo sistēmu no iepriekšējās, sovjetiskās.

 

Primārā veselības aprūpē Latvijā ietilpst ģimenes ārsts, ārsta palīgs, māsa, vecmāte, zobārsts, zobārsta asistents, zobārsta māsa un higiēnists. Eiropas valstis paplašina un nostiprina primārās veselības aprūpes komandu un tajā, bez ģimenes ārsta, mērķtiecīgi iekļaujot mājas aprūpētājus, sociālos darbiniekus, farmaceitus, psihologus, administratīvos darbiniekus, - tādējādi turpinot nostiprināt ideju, ka primārā veselības aprūpe ir komanda un tās centrā ir pacients, kura paša un viņa ģimenes locekļu problēmas risina ģimenes ārsts.

 

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija vēlas neapstāties pie sasniegtā primārajā veselības aprūpē un negriezties atpakaļ, pieņemot pēkšņus un uz pagātni vērstus lēmumus, bet turpināt darbu, pilnveidojot primāro veselības aprūpi.

 

29. Dec 2009, 15:56

Jā,nu mūsu daktere arī nav viegli pieejama-četru gadu laikā,kopš mums ir mazie,vismaz reizes 5 esam braukuši uz Vienības gatvi tikai tāp[ec,ka ģim.daktere nav pieejama...

29. Dec 2009, 15:02

Tur jau ir tā lieta, ka daudzi ģimenes ārsti neņem zīdainīšus, jo tā tomēr ir specifika. Bet tie kas ņem , ne visi ir kompitenti un tas ir ķeksīša pēc. līdzarto daudzas pataloģijas tiek nepamanītas un tamdēļ rodas statistika par tik daudz slimiem bērniem.
Šo muļķīgo birokrātju dēļ man bērns bija jāreģistrē pie ģimenes ārsta (kuru nekad mūžā neesmu redzējusi), lai dabūtu nosūtijumus, ko jāizraksta ģimenes ārstam, bet reāli ejam pie pediatra. Bet līdzšim pediatrs šādus nosūtijumus rakstīt nevarēja. Ja nu vienīgi uz privātpraksēm, bet ne Bērnu slimnīcu.
Kad savai ģimenes dakterei, kura atteicās reģistrēt manu bērnu (viņa nejūtas pietiekami kompitenta šajā jomā), stāstīju pēc kādām pazīmēm pediatre konstatēja aizdomas par sirdij nav slēdzies botāla vads- viņa bija pārsteigta. Jo nekad neiedomātos, ka tam kāds sakars. Lai gan daktere ir laba un ļoti zinoša