Zīdīšanas padomi jaunajiem vecākiem

Zīdīšanas padomi jaunajiem vecākiem

07. Oct 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pirmajās dienās pēc mazuļa piedzimšanas jūs kopā iziesiet intensīvu mācību kursu piena skolā. Jaunajai māmiņai būs jāiemācās atpazīt izsalkuma pazīmes, atklāt, kādas barošanas pozas ir un nav piemērotas, un, kas ir ļoti svarīgi, jānodrošina laba krūtsgala darbība. Zīdīšana ir dabisks process, un lielākā daļa mazuļu saprot šo konceptu, mammām pat par to nezinot. Tomēr dažiem zīdaiņiem ir nepieciešams nedaudz ilgāks laiks, lai šo procesu iemācītos.

Zīdīšanas process – zīšana, rīšana, elpošana. Ko tas nozīmē?

Mazuļi uzņem pienu pēc noteikta ritma, kuru veido trīs soļu process – zīšana, rīšana un elpošana. Trīs soļu ritms pielāgojas dabiskajam krūts piena izdalīšanās procesam. Vispirms mazulis piezīžas pie krūtsgala, un tikai tad, kad mēli ir izstūmis uz priekšu, notiek piena tecēšanas process. Piens izdalās tik ilgi, kamēr mazuļa mēles galiņš ir saspiedis krūtsgalu. Nākamais solis ir ieelpas veikšana, kuras laikā piens vai nu neizdalās nemaz, vai izdalās minimāli, ļaujot mazulim atpūsties, līdz dzeršanas process sākas atkal no jauna.

Mazuļa dabiskais dzeršanas ritms

Zīdaiņa pirmajās dienās viņa mazais kuņģītis joprojām pielāgojas piena sagremošanai. Ir tikai normāli, ka nepieciešams līdz pat nedēļai ilgs laiks, lai zīdainis pierastu pie jaunas barošanas kārtības, kas var radīt nelielu svara samazināšanos. Šajā posmā zīdaiņiem parasti vajadzēs 150‒200 ml piena uz kilogramu svara. Pirmajos sešos mēnešos tā varētu būt vienkārša piena daudzuma noteikšanas metode. Lai arī varētu rasties kārdinājums to stingri ievērot, nevajadzētu būt pārāk nepiekāpīgiem. Katrā barošanas reizē daudzums atšķirsies, kas ir gluži dabiski. Mazulis pats parādīs, ja vēders ir pilns – tiks aizgriezta prom galviņa vai no mutes pilēs piens, negribīgi tiks satverts pudelītes knupītis vai bērniņš sāks kustināt rokas un kājas, izskatīsies aizmidzis vai arī bērna ķermenis šķitīs smags un atslābis.

Padomi bērna barošanai no pudelītes

Bērna barošana ir jaunas apgūstamas prasmes neatkarīgi no tā, vai bērnu baro ar krūti vai no pudelītes. Ja ar partneri izlemjat bērnu barot ar pudelīti, jāsāk ar to, ka būs nepieciešamas sešas pudelītes ar knupīšiem un vāciņiem, līdz ķermeņa temperatūrai uzsildīts piens, ērta vieta barošanai, sterilizators un pudelīšu mazgājamā suka.

Īstās mazuļa pudelītes meklējumi

Mēdz būt daudz un dažādu izmēru un materiālu knupīši ar dažādiem piena plūsmas ātrumiem. Jūs redzēsiet, ka lielākā daļa knupīšu ir marķēti atbilstoši bērna vecumam, tomēr tā ir tikai vispārēja norāde. Bērna burzguļošana vai saspringšana barošanas laikā varētu liecināt, ka viņam nepieciešams knupītis, kas nodrošina lēnāku piena plūsmu.

Ja raizējaties par kolikām, gāzēm vai atgrūšanu, Philips Avent pudelītes palīdzēs samazināt gaisa ieplūdi un vēderiņa problēmas, pateicoties knupī iestrādātajam pretkoliku ventilim. Savukārt, ja raizējaties par kombinēto barošanu, jūsu mazulim varētu būt piemērota Philips Avent Natural pudelīte ar Natural Response knupīti. Krūts formas pudelītes knupītis izskatās un darbojas līdzīgi kā krūts. Pateicoties dabiskai zīšanai pielāgotajai knupīša atverei un galiņam, bērns var ērti pārslēgties starp barošanu ar krūti un ar pudelīti. Piens no pudelītes knupīša iztek tikai aktīvas dzeršanas laikā, kad to rosina bērna mēles dabiska piespiešana, gluži kā barojot ar krūti. Katrā atpūtas brīdī bērns var mierīgi iepauzēt, un pudelītes knupītis šajā laikā apturēs piena plūsmu, novēršot pilēšanu. Šī pudelītes knupīša unikālās tehnoloģiskās priekšrocības ir pielāgotas bērna dabiskajam barošanas ritmam, atvieglojot kombinēto barošanu – no pudeles un ar krūti.

Kā pareizi barot ar pudelīti?

Vispirms jāatrod stāvoklis, ko ir iespējams saglabāt visu barošanas laiku. Piemēram, ieguldot bērnu saliektā rokā vai arī iekārtojot viņu taisni, ar muguriņu pret savu vēderu. Uzsākot zīdīšanu, mudiniet bērnu plati atvērt muti, ar pudelītes knupīti pieskaroties bērna apakšlūpai. Kad bērns atver muti, saudzīgi iebīdiet pudeles knupīti bērna mutē, pārliecinoties, ka mēlīte ir zem knupīša. Satveriet pudelīti, lai piens piepilda knupīti un ēšanas laikā netiktu norīts gaiss.

Turpinot barošanu, ļaujiet bērnam vajadzības gadījumā iepauzēt ēšanu.

 

Pēc barošanas

Reizēm bērns dzeršanas laikā norīs gaisu. Lai samazinātu bērnam nepatīkamas sajūtas, pēc barošanas vai barošanas vidū varat palīdzēt sagaidīt atraugu. Varat pārlikt bērnu nedaudz pāri plecam, maigi pamasēt muguriņu, vēl mēģināt nosēdināt bērnu sev klēpī, nedaudz pieliecot uz priekšu, un ar vienu roku atbalstīt viņa zodu, bet ar otru pamasēt muguriņu.

Ja jūtat, ka rodas grūtības barot bērnu no pudelītes, nebaidieties lūgt palīdzību. Arī jūsu veselības aprūpes speciālistam vienmēr jāspēj piedāvāt padomus, ieteikumus un radīt lielāku pārliecību.

Sagatavojis Philips Avent sadarbībā ar veselības aprūpes speciālistiem