Vannošanās rituālam piemīt relaksējošas īpašības

03. Mar 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Vai arī jūsu ģimenē mazuļa vannošana kļuvusi par sava veida ikvakara rituālu pirms miedziņa?

Vannošanai kā ūdens procedūrai patiesi piemīt relaksējošas īpašības, tāpēc bieži vien vannošana tiek ieviesta kā vakara rituāls, lai gan, kā atzīst Capital Clinic Riga un Veselības centrs 4 ģimenes ārste Dārta Geižāne, nebūt nav nepieciešamības zīdaini ik vakaru likt vannā. “Vannošana bieži vien izvēršas par pirmsgulētiešanas pasākumu, kas bērniņu atslābina un vienlaikus ļauj arī būt kopā ar mammu un tēti,” norāda ģimenes ārste.

Tā kā ikdienas higiēna ir svarīga jau no dzimšanas brīža, vannot jaundzimušo var jau tad, kad nokritusi nabas saites atlieka, kas, visbiežāk, ir aptuveni nedēļu pēc dzimšanas.

Pirmajos trīs dzīves mēnešos optimālais minimums vannošanai ir 2 – 3 reizes nedēļā. “Vannā var iet arī katru dienu, bet ne vienmēr tas ir nepieciešams, vēl jo vairāk, bērns nav jāliek vannā gan no rīta, gan vakarā,” norāda ģimenes ārste Dārta Geižāne. Viņa piebilst, ka te svarīgi atcerēties, ka bērns nav mazs pieaugušais. “Bērnam fizioloģija un funkcionēšana ir raksturīga bērna izmēram, tāpēc ādas kopšana ir atšķirīga no tā, kā jākopj pieauguša cilvēka āda,” skaidro ārste.

Bērna ādai, ja vien tā ir vesela un tai nav nekādu problēmu, nav nepieciešama specifiska kopšana, jo tā ir pašpietiekama. “Tā pati pietiekami taukojas un ar vannošanu tā tiek pietiekami attīrīta,” norāda ģimenes ārste Dārta Geižāne, atgādinot, ka ne mazāk svarīgi, lai vannošana būtu mierīga, patīkama un sagādātu prieku. Tāpēc svarīgi atcerēties dažus pavisam vienkāršus priekšnosacījumu:

  • Telpai, kurā tiek vannots mazulis, jābūt pietiekami siltai.
  • Nekad neliec bērnu ūdenī, kura temperatūru neesi pati pārbaudījusi.
  • Nekad neatstāj bērnu vienu pašu rotaļājoties vannā.
  • Nodrošini, lai pēc vannas bērnu varētu ietīt tīrā dvielī, un viņam nebūtu diskomforts.