Līdz ar mazuļa piedzimšanu pilnībā izmainās sievietes dzīve, par primāro izvirzoties rūpēm par bērniņa drošību un veselību, tāpēc tikai saprotami, ka pirmajos mēnešos māmiņas trauksme ir īpaši spēcīga, jo mazulītis vēl ir mazs un neaizsargāts, bet māmiņai viss vēl ir nezināms.
Miegs ir svarīgs gan pieaugušo, gan bērnu veselībai, jo tā laikā cilvēks atjaunojas un atgūst spēkus. Miega laikā padziļinās elpošana, atslābinās muskuļi un cilvēka ķermeņa temperatūra pazeminās.
Bērna veselībai miegs ir vitāli svarīgs, jo garantē pilnvērtīgu garīgo un fizisko attīstību. Ne velti ir teiciens, ka bērni miegā aug!
Atkarībā no bērna vecuma mainās arī stundu skaits, kas tiek pavadīts miegā. Cik stundas mazulis pavada miegā dažādos vecuma posmos?
- 1 līdz 4 nedēļu vecumā: 15 līdz 16 stundas diennaktī. Pirmajā dzīves mēnesī dažkārt bērniņi diennaktī miegā var pavadīt pat 20 stundas, visbiežāk miedziņš ilgs divas līdz četras stundas, pēc kurām bērniņš mostas paēst. Priekšlaicīgi dzimuši bērniņi diennaktī miegā var pavadīt vairāk stundu. Tā kā jaundzimušajiem vēl nav iekšēja bioloģiska pulksteņa vai diennakts ritma, viņu miega modelis nav saistīts ar dienas/ nakts ciklu.
- 1 līdz 4 mēnešu vecumā: 14 līdz 15 stundas diennaktī. Kad mazulis sasniedzis 6 nedēļu vecumu, vecāki var pamanīt, ka bērniņam ir iestrādājies konkrētāks miega cikls. Garākie miega periodi var ilgt līdz pat 6 stundām un tie biežāk ir vakara, nakts stundās.
- 4 līdz 12 mēnešu vecumā: 14 - 15 stundas diennaktī. Lai gan ideālā gadījumā bērni šajā vecumā miegā pavada līdz 15 stundām, liela daļa bērniņu vecumā līdz 11 mēnešiem diennaktī noguļ tikai 12 stundas. Šajā vecumā jāpievērš īpaša uzmanība miega režīma veidošanai - ņemot vērā, ka šajā vecumā mazulis jau ir daudz sociālāks, ieteicams arī viņa miega režīmu pielāgot pieaugušo režīmam, kas nozīmē, ka lielāko daļu miegam paredzēto stundu bērns noguļ naktī.
- 1 līdz 3 gadu vecumā: 12 līdz 14 stundas diennaktī. Šajā vecumā samazināsies dienas snaudu skaits un bērns pamazām pāries uz vienas diendusas gulēšanu. Novērots, ka nereti bērni šajā vecumā diennakts laikā noguļ tikai 10 stundas, lai gan bērniem vecumā līdz 3 gadiem būtu vajadzīgs nedaudz vairāk miega. Bērni šajā vecumā bieži ceļas jau ar saullēktu, no rītiem mostoties jau no plkst. 6.00 līdz 8.00.
- 3 līdz 6 gadu vecumā: 10 līdz 12 stundas diennaktī. Šajā vecumā bērniem, lai pilnvērtīgi izgulētos, ieteicams pie naktsmiera doties līdz plkst. 21.00 tāpat kā jaunāka vecuma bērniem. Diendusas šajā vecumā bērniem kļūst aizvien īsākas.
Bērna miega ilgums un mierīgums ir atkarīgs no vairākiem ārējiem faktoriem. Mazulītis var pamosties no dažādiem trokšņiem, ja istabā ir sasmacis gaiss, pārāk karsts vai arī par aukstu. Tāpat arī miega kvalitāti un ilgumu ietekmē bērniņa veselība. Piemēram, ja šobrīd aug zobiņi, līdz ar to mazais ir saspringts, nemierīgs, arī bērna miegs būs seklāks, īsāks un periodiskāks.
Ko vecāki var darīt, lai bērna miegs būtu kvalitatīvāks?
- Īpaši svarīgi bērna miegam ir gulētiešanas rituāli. Tās ir atkārtotas darbības, kas bērnam saistās ar gulētiešanas laiku. Piemēram, vannošanās, pidžamiņas uzvilkšana, ēšana, šūpuļdziesma signalizēs bērnam, ka pienācis laiks doties gulēt.
- Lai miegs būtu kvalitatīvs, svarīgi guļamtelpā uzturēt komfortablu vidi. Tas nozīmē regulāru telpu vēdināšanu. Jo īpaši svarīgi tas ir ziemā, kad apkures ietekmē gaiss mājvietā kļūst ļoti sauss. Ja tikai ar ventilācijas palīdzību nav iespējams nodrošināt optimālu gaisa temperatūru un mitrumu telpā, jālieto gaisa mitrinātājs.
- Savlaicīgi pieklusini telpā apgaismojumu, izslēdz TV. Vasarās ieteicams izmantot biezākus aizkarus, kas telpā radīs pieklusinātāku gaisotni.
- Cenšaties ik vakaru doties pie miera vienā un tajā pašā laikā, arī brīvdienās, jo tas ir ļoti svarīgi bērna miega režīmam.
- Nodrošini bērnam drošu guļvietu. Tas nozīmē, ka gultiņas matracim jābūt pietiekami cietam, gultā nedrīkst atrasties nekā lieka, jo skaistumlietas, tostarp gultiņu apmalītes, spilventiņi un neskaitāmas rotaļlietas var apdraudēt mazuļa dzīvību.
Laiks, kad mazulītis ir aizmidzis, ir iespēja mammai brīdi veltīt sev – mierīgā atmosfērā palasīt grāmatu, iemalkot tēju, noskatīties iemīļoto seriālu vai pavingrot. Vienlaikus apzināmies, ka mammas instinkts ne brīdi neļauj pilnībā atslābināties, jo pastāvīgi klātesošas ir raizes, ka varētu nepamanīt mirkli, kad mazais ir pamodies. Šādām situācijām noder mazuļa uzraudzības ierīces.
Tas īpaši noderīgi situācijās, kad bērniņš atrodas citā istabā vai arī ģimene dzīvo privātmājā, līdz ar to mamma nevar sadzirdēt katru bērna skaņu.
Philips Avent mazuļu uzraudzības ierīces ļauj ērti sekot līdzi mazuļa miedziņam, sniedzot iespēju ne tikai sadzirdēt katru mazāko troksnīti, ko mazulītis rada miedziņā vai pamostoties, bet arī sekot līdzi mazuļa miedziņam ar HD kameras palīdzību, kas nodrošina jaunajiem vecākiem pilnīgu sirdsmieru. Ne mazāk svarīgi, ka Philips Avent uzraudzības ierīces nodrošina arī atgriezenisko saiti, jo vari ar tās palīdzību sarunāties ar mazuli pat neatrodoties viņam blakus. Kā zināms, nekas nespēj bērniņu nomierināt labāk kā mīļās māmiņas balss.
Kad bērns sāk līst, rāpot un staigāt
Mūsdienīgie Philips Avent mazuļu uzraudzības monitori palīdz vecākiem uzraudzīt savas atvasītes ne tikai miega laikā, bet arī tad, kad viņi ir nomodā.
Protams, vissvarīgākais vecākiem laikā, kad mazulis sāk līst, rāpot, staigāt, ir nodrošināt drošu vidi, parūpējoties, lai mazajam pasaules pētniekam nebūtu pieejamas lietas, kas varētu apdraudēt viņa veselību vai pat dzīvību. Ne velti ieteikums vecākiem ir rāpus izrāpot savu mājokli un no šāda skatpunka paraudzīties, ko savām acīm redz bērns, jo, ikdienu pavadot savā līmenī, mēs pat neiedomājamies, ka uz zemes ir tik daudz vadu, elektrības rozešu vai nenostiprinātu lietu, kas var apdraudēt mazuli, kurš sācis iepazīt pasauli.
Bērnam nevajadzētu piekļūt arī maziem vai plīstošiem priekšmetiem, tāpat arī vajadzētu nodrošināties, lai bērnam nebūtu pieejama sadzīves ķīmija, medikamenti, kā arī būtu nostiprinātas visas atvilktnes un skapīšu durtiņas, lai mazais nevarētu piekļūt to saturam.
Kad mazais ir jau izpētījis istabu, viņš noteikti arī dosies uz virtuvi, tāpēc pievērs uzmanību, lai mazulim sasniedzami nebūtu asi priekšmeti, lai pannu un katlu rokturi būtu pavērsti pret sienu, jo pretējā gadījumā mazulis tos var aizķert un katliņu vai pannu ar visu saturu uzgāzt sev virsū.
Mazulim patīk iepazīt visu sev apkārt, tāpēc, lai varētu ar savu modro aci uzraudzīt viņa gaitas arī brīdī, kad pati atrodies citā telpā, digitālais mazuļa monitors būs lielisks palīgs.