Mīti un patiesība par krūts barošanu. Tiekamies krūtsēdināšanas lekcijās Māmiņu Klubā!

Mīti un patiesība par krūts barošanu. Tiekamies krūtsēdināšanas lekcijās Māmiņu Klubā!

23. Dec 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Katrai māmiņai kaut reizi prātā ienākusi šāda vai līdzīga doma- man nav piena, man beidzās piens, mana mamma nekad nav zīdījusi, tāpēc arī es to nevarēšu, mans piens ir par treknu vai liesu, mazās krūtīs nav piena. Tie visi ir mīti!

MĀMIŅU KLUBA KRŪTS ĒDINĀŠANAS LEKCIJAS pie Sandras Lases: PIESAKIES ŠEIT->>>

Mīts: Man nav piena

Patiesība: Dina Krūze bilst, ka šo gadu laikā, kopš viņa nopietni darbojas ar krūts zīdīšanas konsultācijām, viņa nav redzējusi nevienu mammu, kurai nav piena. Tās ir lielākās bailes un nesaprašana par to, ka mēs šaubāmies un vai tas veiksmīgi izdosies.

Grūti pateikt, vai šo mītu veicinājusi sabiedrība. Tās mammas, kurām izdevies veiksmīgi uzsākt krūts barošanu, vairs nevienu reizi neteiks šo teikumu.

Ja daba tā ir paredzējusi, tad māmiņai var būt piens. Protams, problēmas var būt dažādas, bet ir jāmeklē iemesli un jāmēģina tās risināt. Atrisinot problēmas pozitīvi, negatīvais paliek pagātnē un atmiņas ar laiku pagaist. Zīdīšana ir process, kas nav ģenētiski noteikts.

 

Mīts: Barošana ar krūti sabojā krūts formu

Patiesība: Par šo tēmu ir iespējams diskutēt. Protams, var piekrist, ka pēc 10 zīdītiem bērniem ar 1,5 gadu starpību starp bērniem, krūšu forma nebūs tāda kā sākumā. Tomēr katrai sievietei savs vecums ir ar savu skaistumu un attiecīgi savu krūšu formu. Tas, ka pēc zīdīšanas krūtis ir mazākas, ir normāli, jo tauku rezerves pazūd ātrāk no krūts dziedzeriem. Reizēm krūšu forma pēc zīdīšanas pat uzlabojas.

Svarīgākais šajā gadījumā ir tas, ka sievietei pašai jāapzinās, ka sievietei 30 gados krūtis nebūs tādas kā bija 16 gados.

 

Mīts: Mazām krūtīm ir maz piena

Patiesība: Par šo tēmu ir bijuši vairāki pētījumi un, iedziļinoties šajā tēmā, vienmēr rodas apgalvojums, ka tā nav patiesība. Var būt galējība, ka krūts nav izteikta, tomēr māmiņa dzemdē bērniņu un veiksmīga zīda viņu vairāk kā gadu. Tas, ka krūšu forma ir maza, nenozīmē, ka nav krūts dziedzeru. Ja ir krūts dziedzeri, tad ir arī piens. Tieši tāpēc māmiņām ar mazām krūtīm nevajadzētu mest plinti krūmos un padoties, bet gan doties pēc padoma un cīnīties par tik vērtīgo pienu.

 

Mīts: Tievās sievietes ir mazāk spējīgas barot kā tuklās un lielās

Patiesība: Līdzīgi kā ir ar mazām krūtīm, arī šajā gadījumā piena daudzums nav atkarīgs no tauku rezervēm.

 

Mīts: Dvīņu un trīņu mammas nespēj barot ar krūti

Patiesība: Tā ir viena no mītiskākajām lietām. Kā stāsta Dina Krūze, praksē viņai ir zināmas vairākas māmiņas, kuras veiksmīgi un ekskluzīvi zīda bērniņus līdz 6 mēnešiem un turpina to darīt arī pēc 1 gada vecuma. Protams, tas ir grūtāk kā viena bērniņa zīdīšana, tomēr krūts barošana ir iespējama.

 

Mīts: Negatīvā pieredze ietekmē krūts barošanu ar nākamajiem bērniem

Patiesība: Daudzām māmiņām nav izdevies zīdīt pirmo bērniņu, tomēr ar nākamo bērnu zīdīšanu viņas tiek galā ļoti labi. Dina Krūze iesaka māmiņai vairāk ieklausīties sevī un nepakļauties apkārtējo spiedienam, jo piens „rodas galvā” un, ja māmiņa droši dosies uz priekšu ar pozitīvām domām, tad pieniņš būs un krūts barošana būs veiksmīga.

 

Mīts: Man jau sākumā nebija piens

Patiesība: Krūts zīdīšanas speciāliste Dina Krūze smej, ka viņa uztrauktos, ja piens pirmajās dienās būtu, jo pirmajās 3 līdz 4 dienās ir pirmpiens, kas ir ļoti koncentrēts ar visām nepieciešamajām barības vielām. Ja runā par daudzumu, tad pirmpiens, lai paēdinātu mazulīti, ir ļoti mazā tilpumā- vien 1 tējkarote. Šis piens ir visnepieciešamākais un visvērtīgākais.

 

Mīts: Ar krūti ēdināti bērni jādzirdina ar fenheļa tēju vai ūdeni

Patiesība: Pirms 15 līdz 20 gadiem, kad bērnu ēdināja ne tikai ar maisījumiem, bet arī ar tumēm, tad ūdens bērna pārtikā bija nepieciešams. Tomēr ekskluzīvi zīdot bērnu, viņam patiešām nekas cits nav vajadzīgs. Mātes pienā ir pietiekami daudz ūdens un piena sastāvs ir mainīgs zīdīšanas laikā, tāpēc bērns saņem gan pietiekamu kaloriju daudzumu, gan ūdeni. Jā, fenheļa tēja var palīdzēt noņemt gāzītes, tomēr efekts nebūs tik liels kā kaitējums, kas tiks nodarīts.

 

Mīts: Bērns raud izsalkuma dēļ

Patiesība: Krūts ir kā neiztukšojama burka, kura piepildās no jauna. Kad nostabilizējas krūts barošana, māmiņai ir jābūt sajūtai, ka ir tukšas krūtis un nekas netek, jo piens rodas zīdīšanas laikā. Bērns nekad nezīž pa tukšo un viņš vienmēr var saņemt pienu. Ja ir izēsta krūts, tas nenozīmē, ka krūtīs nav piena. Turklāt bērna svars nav galvenais bērna attīstības rādītājs.

 

Mīts: Ja bērns ēd lēni, tas norāda, ka nav piena

Patiesība: Šeit drīzāk ir stāsts par pudeļu barošanu, jo pudeļu barošanā bērns tiešām var paēst 15 minūtēs, tomēr krūts bērni var ēst 30 minūtes vai pat stundu. Ja šis laiks ir vairāk kā stunda, jāpavēro mazulis, vai viņš tiešām zīž, vai ir miegains vai varbūt viņš tikai izmanto kopābūšanas laiku ar māmiņu. Bērna pirmajā dzīves mēnesī 1 stundu gara ēšana ir norma, par ko nebūtu jāuztraucas.

MĀMIŅU KLUBA KRŪTS ĒDINĀŠANAS LEKCIJAS pie Sandras Lases: PIESAKIES ŠEIT->>>

Tiekamies Māmiņu Klubā!