Mēs bieži dzirdam atgādinājumus par to, ka nekādā gadījumā nedrīkst atstāt mazuli kaut uz dažām minūtēm automašīnā vienu, jo ātrais veikala apmeklējums, lai nopirktu tikai maizi, var maksāt bērna dzīvību.
Tomēr, lai arī cik informēti par šādu bērna pārkaršanas risku automašīnās būtu vecāki, vēl aizvien uz ielām un parkos redzamas jaunās māmiņas, tēti un arī vecmāmiņas, kuras stumda mazuli ratiņos, kas, labu nodomu vadīts, aizklāts ar lakatiņu vai sedziņu. Ar domu, lai mazulim actiņās nespīdētu saule un būtu saldāks miegs.
Atkārtoti atgādinām, ka pat tad, ja ratu kulba nosegta ar plānu lakatiņu, šāda rīcība var apdraudēt mazuļa dzīvību- ratiņos pasliktinās gaisa cirkulācija, rodas siltumnīcas efekts, vienlaikus bērns mammas acīm ir gandrīz neredzams.
To pierāda kāds zviedru zinātnieku veikts pētījums, kas parādīja, ka bērna ratiņos, kuros gaisa temperatūra iekšpusē ir 22 grādi, pēc tam, kad tie aizklāti ar lakatu, jau pēc 30 minūtēm temperatūra paaugstinājās līdz 34 grādiem, bet stundas laikā tā sasniedza 37 grādus.
Lai arī vecākiem bieži tiek atgādināts par to, cik bīstama mazam bērnam ir pārkaršana, labu gribot un nosedzot mazuļa ratus ar lakatu, bērns tiek pakļauts pārkaršanas riskam.
Pazīmes, kas var liecināt, ka bērns ir pārkarsis:
- drudzis;
- sausa āda un tās apsārtums;
- ātra un sekla elpošana;
- nemierīgums;
- vemšana;
- vājums.
Ko var darīt vecāki, lai izvairītos no bērna pārkaršanas:
- Izvēlēties piemērotu apģērbu - vieglu, elpojošu, gaišas krāsas;
- Pastaigām izvēlēties ēnainākas vietas un regulāri pastaigas laikā pārliecināties par bērna pašsajūtu un to, vai mazulis jūtas komfortabli;
- Izvairīties no pastaigām karstākajā laikā - no plkst. 11.00 līdz 17.00.
Katra māmiņa vēlas savu bērnu aizsargāt, tāpēc atsakies no paraduma nosegt sava mazuļa ratus, lai arī cik viegls, caurspīdīgs šķistu gaisīgais lakats!