Donoru bērns

Donoru bērns

05. Jul 2021, 19:51 Linda Paulauska Linda Paulauska

Esmu jau vairākkārt rakstījusi par dzimušūnu donēšanu Latvijā.

Ja ir pieprasījums pēc donoriem, noteikti ir arī donoru materiālu saņēmēji. Es neesmu manījusi atklātu stāstu Latvijā, bet sekoju līdzi aktualitātēm ārvalstīs.

Ja Latvijā šīs tēmas ir vēl gana kautrīgas, tad ārvalstīs ir daudzi pavisam atklāti stāsti.

Viens no atklātiem stāstiem ir par attēlā redzamo meiteni. Tā ir Emma Grønbæk (Instagram: @emmagronbaek ). Viņa ir donoru bērns - ieņemta ar anonīma vīrieša donētu materiālu.

Viņas mamma un tētis gribēja bērniņu. Bērniņš kavējās, viņi vērsās pie mediķiem un noskaidroja, ka ar tēta bioloģisko materiālu bērniņu ieņemt nevarēs.

Tālāk ģimenes ceļš veda pie donoriem un, lūk, ir skaistā meita Emma!

Vēlāk, gadiem ejot un medicīnai attīstoties, Emmas mamma un tētis varēja ieņemt bērniņus arī ar tēta materiālu un Emmai pievienojās jaunāki dvīņi, kuri ir abu vecāku bioloģiskie bērni.

Emmas vecāki kopš dzimšanas ir bijuši atklāti par radīšanas procesu. Kad viņa bija pavisam maza, mamma sagatavoja vienkāršu grāmatiņu, kurā izskaidroja, kā radās Emma (tā redzama Instagram profilā). Emma kopš mazām dienām zina, kā ir radusies un ar to dzīvo absolūtā harmonijā. Viņai ir ļoti labas un mīlošas attiecības ar vecākiem un jaunākajiem bērniem.

Šobrīd Emma ir 25 gadus jauna. Viņa attīsta Instgaram blogu @donorchild , kurā stāsta savu pieredzi. Pēdējā viņas profilā pieejamā saruna ir ļoti interesanta - tajā piedalās arī mamma. Viņas abas stāsta un atbild uz dažādiem jautājumiem saistībā ar donoru materiālu izmantošanu, bažām, kas nāk līdz ar situāciju un vienlaikus parāda lielo vecāku mīlestību kādā ir augusi Emma. Saruna ir ārkārtīgi interesanta.

Man šķiet, ka Emmas atklātais stāsts ļoti palīdz kliedēt stereotipus un skaidro situāciju gan no vecāku viedokļa, gan no pieauguša bērna skatu punkta.

Latvijā es atklātu pieredzi par donētu materiālu izmantošanas ceļā iegūtiem bērniem neesmu dzirdējusi. Bet Latvijā noteikti ir! Ja manā ceļā nāks kāds atklāts stāsts, priecāšos to nodot jums!

Seko Esences Facebook un Instagram lapām, lai lasītu citus stāstus!

#esence #raksts #ivf #donors #donet #donorchild #mediciniskaapauglosana #mākslīgāapaugļošana

Raksts no Lindas Paulauskas bloga esence.lv.