Vai Tavs pirmklasnieks jau ir apguvis drošu ceļu uz skolu?

26. Aug 2015, 00:10 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Mammas un tēti, ņemiet pie rokas savus bērnus un savlaicīgi kopā izstaigājiet ceļu uz skolu un mājup. 1. septembrī būs jau par vēlu! 

Sagatavošanās ceļam uz skolu ir svarīgs un atbildīgs vecāku uzdevums, kurā jāiegulda daudz laika, pacietības un iejušanās spēju. Droša dalība satiksmē jāiemācās gan tiem bērniem, kuri dodas uz skolu kājām, gan tiem, kurus ved ar auto vai sabiedrisko transportu.

„Pirmo klašu skolēni parasti vēl nav piemēroti ceļu satiksmei, jo tajā ir daudz sarežģītu situāciju. Mazā auguma dēļ viņi nevar labi pārskatīt apkārtējo vidi un arī paši nav pietiekami labi ieraugāmi. Vecākiem vajadzētu pamēģināt uz ielas pietupties, lai saprastu satiksmi no bērna redzes leņķa”, norāda satiksmes drošības eksperts un LTV raidījuma „Zebra” vadītājs Pauls Timrots.

Ņemot vērā mūsu pašu un starptautisku pieredzi, esam apkopojuši būtiskākos padomus bērnu sagatavošanai patstāvīgai dalībai ceļu satiksmē.

  • Paredzētais ceļš uz skolu vai autobusa pieturu kopīgi jāizstaigā gan stundu sākuma, gan beigu laikā, jo satiksme var atšķirties.
  • Nelaidiet bērnu vienu pašu tūlīt pēc pirmās skolas dienas un arī vēlāk laiku pa laikam pakontrolējiet, vai viņš izturas tā, kā jūs kopīgi esat mācījušies.
  • Vecāku uzvedība uz ielas bērnu ietekmē visvairāk, tāpēc vienmēr rādiet viņam labu piemēru!
  • Izvēlieties pēc iespējas drošāku ceļu uz un no skolas, pat ja tas ir nedaudz garāks.
  • Paskaidrojiet bērnam, ka arī uz gājēju pārejām ir jābūt uzmanīgam, jo daudzi automašīnu vadītāji neievēro ceļu satiksmes noteikumus.
  • Ja bērns uz skolu dodas ar sabiedrisko transportu, parūpējieties, lai viņš laicīgi iziet no mājas un paspēj līdz pieturvietai bez steigas.
  • Ja tas iespējams, bērnu uz skolu ar auto vediet tikai izņēmuma gadījumos! Ja jums tomēr tas jādara regulāri, tad nekad nepieturiet un negaidiet bērnu autobusu pieturvietās vai tieši skolas priekšā. Lieciet bērnam vienmēr izkāpt un iekāpt nedaudz tālāk no minētajām vietām. Jūsu bērns ar kājām var aiziet nelielu ceļa gabalu kopā ar citiem bērniem. Turklāt tā viņš ātrāk iemācīsies patstāvīgi pārvietoties pa ielām.
  • Izkāpšanai un iekāpšanai mašīnā vienmēr pieturiet tajā ceļa pusē, kurā atrodas skola, lai bērnam nav jāšķērso iela, turklāt vienmēr lieciet bērnam izkāpt un iekāpt mašīnā pa labās puses durvīm.
  • Uzmaniet, lai Jūsu bērns automašīnā vienmēr, arī īsos braucienos, ir piesprādzēts un apgādāts ar sēdeklīti vai paliktni, ja tāds nepieciešams. It īpaši tas attiecas uz reizēm, kad jūs vedat svešus bērnus. Vienmēr paši brauciet piesprādzējušies!
  • Ja Jūs ar citiem vēcākiem esat apvienojušies, lai vestu bērnus uz skolu, tad vienmēr vediet tikai tik daudz bērnu, cik Jūs varat nodrošināt ar atbilstošām atbalsta un drošības sistēmām. 
26. Aug 2015, 10:42

Mums bērnudārzs ir blakus skolai,tāpēc šis ceļš ir iestaigāts jau gadiem.
Mums gan vēl līdz skolai vesels gads,bet tiešām uztrauc tas ka mūsu pilsētā gājēju pārejas gandrīz neviens neievēro un nesaprotu kā bērnam iemācīt kas ir gājēju pāreja.... itkā vieta kur iet pāri ceļam,bet jāgaida kad kāds varbūt apstāsies. Tieši tas pats kas jebkurā vietā pie ceļa.

lauvinja lauvinja 26. Aug 2015, 08:43

Vispār jau pirmklasniekus skolas prasa vismaz pirmo pusgadu vadāt uz/no skolas Rīgā. Un pareizi jau ir, ja kādu laiku ceļš uz/no skolas būs mērots vecākam pie rokas, tad pēc tam pats būs jau to iemācījies.

Visgrūtāk ir iemācīt novērtēt situāciju, ne tikai ievērot satiksmes noteikumus. Piem. pie manu bērnu skolas tieši pretī skolas ieejai ir gājēju pāreja, abās pusēs guļošie policisti, bettas netraucē dažam pārnesties pāri gājēju pārejai ar lielu švunku.

Tomēr vislielāko FUI ir pelnījuši skolas bērnu vecāki, kuri, izlaižot no rīta bērnus pie skolas, savus auto piestāj kur pagadās un pilnīgs pofig par ceļu satiksmes noteikumiem un to, ka tas var apdraudēt citus bērnus. Un šī nav vieta, kur nav iespējams piebraukt pie skolas un normāli izlaist bērnus - ir gan skolas pagalms, gan nepilnus 100 m no skolas veikala stāvlaukums.