Šis ir laiks, kad vecākiem pakāpeniski jāmudina bērns atgriezties pie skolas laika dienas režīma – laicīgi iet gulēt un celties. Atgriešanās skolā atšķiras skolēniem un tiem bērniem, kuri tikai sāk skolas gaitas. Lai satraukumu mazinātu, svarīgas ir savstarpējās sarunas ģimenē.
Jaunā mācību gada sākums pirmklasniekiem ir vislielākais satraukums, jo viņi iet uz skolu kā uz tādu īpašu vietu. Prieks par draugu satikšanu ir tiem, kuri mācās augstāk par pirmo klasi, tāpat ir satraukums, kā skolā būs šogad, skaidroja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Bērnu psihiatrijas klīnikas Agrīnās intervences komandas vadītāja Iluta Vilnīte.
Lai satraukumu mazinātu, svarīgas ir savstarpējās sarunas ģimenē. Sarunāšanās iemāca bērnam sadarbības un komunikācijas prasmes, kā arī rada drošību un pārliecību.
Augusta mēnesī pamazām vajag radināties, ka būs jāceļas un jāiet uz skolu. Dienas ritms būs citāds nekā bērnudārzā. Šī struktūra ir ļoti būtiska. Skolā ir noteikts laiks no zvana līdz zvanam, jābūt savā klasē, būs jāskatās un jāklausās, ko skolotājs saka. Ja ko nezina, jājautā skolotājam. Ar bērnu jārunā par šīm lietām. Var uzzīmēt uz lapas, pa kādu ceļu dosies uz skolu, pauda Vilnīte.
Vecāku galvenais uzdevums ir veicināt bērna patstāvību, uzslavēt un izvairīties no kritikas un salīdzināšanas. Vecākiem vajadzētu būt paraugam stresa mazināšanā.
Iluta Vilnīte: ”Noteikti ir jābauda vasara, jāatpūšas, jābrauc ar velosipēdiem, jāpeldas. Šobrīd jāuzkrāj spēks un enerģija nākamajai ziemai, jo mēs zinām – ziemā vajag daudz spēka, lai izdzīvotu šo tumšo laiku. Jāmeklē pozitīvās emocijas, jāuzlādē sevi, jo tas tālāk dod enerģiju – dzīvot, strādāt, būt veseliem.”
Autors: LSM.LV