“Atmasko kvēpli!” un uzveic “veipomāniju” pusaudžu vidē

“Atmasko kvēpli!” un uzveic “veipomāniju” pusaudžu vidē

29. Apr 2022, 15:09 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Skolas, vecāki un arī tiesībsargājošās iestādes pēdējos gados ceļ trauksmi. Bērnu un pusaudžu vidū populāra kļuvusi “veipomānija” – nepilngadīgie ne vien aktīvi lieto tikai pieaugušajiem domātās elektroniskās cigaretes, bet arī iesaistās šo izstrādājumu izplatīšanā savu vienaudžu vidū. Jautājums ir - vai un cik lielā mērā šai situācijai gatavi pieaugušie un kādi instrumenti ir visefektīvākie, lai šo problēmu risinātu. Uz šo un citiem jautājumiem atbildes meklēsim šajā sociālās iniciatīvas rubrikā “Atmasko kvēpli!”.

Pusaudža gadi ir laiks, kad cilvēks no bērna kļūst par pieaugušo un meklē savu identitāti, cenšas iekļauties pasaulē, sabiedrībā. Aktuāli kļūst jautājumi par vērtībām un atbildes uz tiem pusaudži meklē sev līdzīgi domājošo vidē, tostarp – mēģinot iederēties kompānijā. Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītājs Nils Sakss Konstantinovs skaidro, ka ir divi galvenie iemesli, kāpēc jaunieši sāk lietot dažādas vielas, piemēram, uzsāk smēķēt vai lieto elektroniskās cigaretes: “Pirmkārt, tie ir citi jaunieši, kas uz to pamudina – tā ir vēlme iekļauties, saņemt novērtējumu no saviem vienaudžiem; otrkārt – tā ir šo vielu un produktu pieejamība.”

Tāpēc “veipomānija” pusaudžu vidē pēc būtības nav unikāla, tikai katrā desmitgadē uzliesmo laikmetam raksturīgā “mode”. Aizvadītajās desmitgadēs aizliegtais auglis bija cigaretes vai zālīte, tagad – elektroniskās cigaretes. Nils Sakss Konstantinovs skaidro, ka iemesli, kāpēc pusaudži turpina lietot šīs vielas gan var būt citi – piemēram, tas ir veids, kā mazināt trauksmi.

Jautājums – kā ar to cīnīties, kā to mazināt?

“Skolām ir pieejami metodiskie materiāli, kas jau agrāk veidoti dažādu kampaņu ietvaros vai arī tiek iegūti no sabiedriskajām organizācijām. Bet visbiežāk uz skolu tiek aicināti viesi no kompetentām iestādēm, dažādu jauniešu organizāciju un pat policijas pārstāvji, kas skaidro šīs lietas, lai nav tā, ka par to runā klases audzinātājs, nebūdams speciālists. Šie jautājumi ietver gan medicīniskus, gan ķīmiskus, gan psiholoģiskus aspektus, tāpēc svarīgi, lai par tiem runā eksperti, piemēram, psihologi, kas strādā ar attiecīgā vecumposma jauniešiem,” stāsta Siguldas valsts ģimnāzijas direktors Rūdolfs Kalvāns. “Protams, skolām ir pieejami un tiek izmantoti dažādi Pdf materiāli, plakāti un prezentācijas, bet tie nav gana efektīvi, tie ir tikai palīglīdzekļi.”

R. Kalvāns skaidro, ka skolās veselības mācība nav izdalīta kā atsevišķs mācību priekšmets, taču neuzskata, ka tam būtu liela nozīme: “Mācību saturs šobrīd ir ļoti piesātināts un, lai kā arī katrs sektors gribētu izdalīt savu priekšmetu atsevišķi, mēs tomēr ejam uz dažādu nozaru savstarpēju integrāciju. Tāpēc šie jautājumi ir iekļauti mācību saturā un tiek apskatīti dažādos priekšmetos – gan sociālajās zinībās, gan bioloģijā, par tiem tiek runāts arī klases stundā.” Taču, kā norāda R.Kalvāns, pirmajā vietā ir kontrole, monitorings un skaidra informācija. “Ir jārunā skarbāk, agresīvāk un pret bezkaunīgiem jauniešiem ir jāvēršas stingri. Ir jādod viņiem skaidrs signāls, ka viņi nav gudrāki par mums, neapmānīs mūs un viņu viltības “neies cauri”. Tas ir svarīgi gan ģimenē, kur vērīgo aci un ausi nodrošina mammas, tēti un omītes, gan skolā, kur to var pamanīt skolotāji. Lai šiem jauniešiem nerastos sajūta, ka senči neko nesaprot un neko neuzzinās, un ka par to arī nekas nebūs. Līdzko mēs atslābsim, tikai drusku parunāsimies, parādīsim briesmīgas bildes vai pamācošas filmiņas, tas nestrādās! Iedarbīgs ir tikai tas, ja jaunieši zinās, ka tiks pieķerti vai nevarēs nopirkt šos produktus. Tad paralēli varam strādāt ar morālo pusi – klauvēt pie sirdsapziņas.” Viņš atzīst, ka, protams, nav patīkami, ja skolai, kas ir morālais kompass, zināšanu kalve, jānodarbojas ar tik nepatīkamām lietām kā policijas reidi, kampaņas un pārmeklēšanas, taču ar šo sērgu ir jācīnās visiem kopā. Skolas direktors uzsver, ka ļoti svarīgi ir šajos tīņu gados nepieļaut, ka bērns un vecāki dzīvo divas paralēlas dzīves, kurās tie nesatiekas. “Nedrīkstētu būt tā, ka mammai tas ir pārsteigums, ka bērns kaut ko lieto. Tomēr diemžēl bieži tā notiek. Mums ir daudz šķirtu ģimeņu, mammas mēdz audzināt puišus vienas un reizēm netiek ar viņiem galā. Tur, kur blakus ir tēvs, tur šī vīrieša modrā acs un disciplīna jaunietim ir ļoti svarīga,” uzsver R. Kalvāns.

Vecāki patiesi nonāk visraibākajās situācijās. Apģērba kabatā atrasta krāsainā un saldā elektroniskā cigarete, atklāsme – bērns apgalvo, ka nav mēģinājis un nelieto, bet patiesībā dara pretējo, vai informācija, ka bērnam piedāvāts kļūt par elektronisko cigarešu dīleri, vai ka viņš jau par tādu ir kļuvis.

“Man mājās ir 17 un 13 gadus veci jaunieši. Šķiet, ka jaunākajam dēlam vēl šis neinteresē, bet par to, ar ko nodarbojas vecākais dēls, satraucos. Nav īsti nekāda kontroles mehānisma. Ja agrāk mammas bērniem varēja pajautāt - “uzpūt man”, tad ar elektroniskajām cigaretēm tas vairs nestrādā, nav vecās, atpazīstamās dūmu smakas elpā. No vecāku puses vienīgais, ko varu darīt, reizi pa reizei “parunāt”. Esmu dzirdējusi, ka elektroniskās cigaretes tiek reklamētas Tik-Tokā, kas, manuprāt, pārsvarā ir tieši bērnu un jauniešu izklaides vietne. Absurdi! Nav pietiekami daudz informācijas par to, kā rīkoties šādās situācijās,” saka divu puišu mamma Lāsma Vintere.

Fakts ir tāds, ka elektronisko cigarešu, karsējamās tabakas un citu nikotīnu saturošu produktu reklāma Latvijā ir aizliegta jebkādos veidos. Tāpat likumā ir noteikts, ka nepilngadīgai personai ir aizliegts pārdot jebko, kas saistīts ar tabakas izstrādājumiem un elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm. Savukārt to lietošana ir atļauta tikai pieaugušiem smēķētājiem. Un par likuma ievērošanu rūpi tur tiesībsargājošās iestādes.

“Likumpārkāpumi mīl toleranci – tie, kas rīkojas pretēji likumam, apzināti izmanto sabiedrības apmulsumu un šaubas savā labā. Brīdī, kad iesaistās visi – skolas, vecāki, sabiedrība, un likumsargi, kopējiem spēkiem problēmu ir iespējams izskaust. Laika gaitā tas pierādījies ne reizi vien. Sociālā iniciatīva “Atmasko kvēpli!” ir tieši par to – zināšanām, kā rīkoties, un aktīvu ikviena sabiedrības locekļa iesaisti,” saka Bezdūmu nozares asociācijas izpilddirektore Marita Jansone.

Tātad:

► ziņojiet Valsts policijai (VP), ja:

-       Jūsu bērnam piedāvā nopirkt elektroniskās cigaretes, rakstot uz uzticiba@vp.gov.lv;

-         zināt bērnu un pusaudžu pulcēšanās vietas, kurās nepilngadīgie smēķē, rakstot uz uzticiba@vp.gov.lv;

-        redzat pusaudžus, kas pērk vai pārdod elektroniskās cigaretes, ziņojiet par šīm tirdzniecības vietām Valsts policijai zvanot 110;

► ziņojiet Patērētāju tiesību aizsardzības centram (PTAC) pa tālruni 65452554 gadījumos, ja fiksējat jebkāda veida reklāmu, kas popularizē tabaku un nikotīnu saturošus produktus;

► ziņojiet Valsts ieņēmumu dienestam (VID) pa tālruni 80009070 vai rakstot uz e-pastu parkapumi@vid.gov.lv situācijās, kad pamanāt neatļautu elektronisko cigarešu tirdzniecību, t.sk. bez akcīzes markas vai ar distances līgumu (internetā).