Zane Zusta: Es ļoti vēlos, lai grāmatas arī kādam palīdz

Zane Zusta: Es ļoti vēlos, lai grāmatas arī kādam palīdz

17. Apr 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Žurnāliste un grāmatu autore Zane Zusta sarunā ar Māmiņu Klubu atzīst, ka viņa vienmēr raksta, savukārt to, ka vēlas savu dzīvi saistīt ar žurnālistiku un rakstīšanu, viņa zinājusi jau skolas laikā.

Zane Zusta ik mēnesi rada un izdod žurnālu “Ucipuci”, ieguldot tajā daudz enerģijas un laika, vienlaikus to darot ar lielu mīlestību, ko lasītāji, protams, pamana un novērtē. Papildu ikmēneša žurnālam, Zane iesaistās arī citos projektus. Tā šobrīd top scenārijs bērnu filmai.

Kur rasts enerģiju?

Vaicāta, kā visu paspēj, Zane noteic, ka tā ir viņas iekšējā enerģija, kas cenšas izlauzties, jo katrā no mums mīt kāds mazais dzinulis, kas ved noteiktā virzienā. “Domāju, ka viss, ko varam redzēt, izlasīt un aptaustīt, ir mana iekšējā enerģija, kas prasa kaut ko darīt. Man gribas būt aktīvai, visu laiku domāt. Pat tad, kad es nestrādāju pie datora, ejot pa ielu jau domāju nākamās idejas,” stāsta Zane Zusta.

Vēlme rakstīt un radīt viņā mīt jau no bērnības. Ne velti bērnībā Zane veidoja ģimenes avīzi un kopā ar tēti filmēja raidījumu, iesaistot šajā procesā arī mammu un brāli. “Es biju raidījuma vadītāja, mums bija dažādi sižeti. Es visu biju izplānojusi,” atceras viņa, sakot, ka jau 7. klasē zinājusi, ka vēlas būt žurnāliste, savukārt 9. klasē viņa aizgājusi uz laikrakstu “Kurzemes Vārds”, sakot, ka vēlas tur strādāt. Zane tolaik pieņemta darbā avīzes jauniešu lapā. 

VISU SARUNU SKATIES ŠEIT

Ucipuci sākums

To, ka vēlas reiz uzrakstīt grāmatu, Zane zinājusi jau sen. Ideja pirmajai grāmatai “Ucipuci meklē mājas” radusies pēc ceļojuma uz Itāliju, kur dēls nozaudēja rotaļlietu. “Lai gan stāsts ir pavisam vienkāršs, jo bērni bieži pazaudē savas rotaļlietas, svarīgi nevis ko, bet gan kā uzraksti,” ir pārliecināta Zane Zusta.

Ucipuci tēls veiksmīgi aizgājis pasaulē un kopš 2018.gada mazo pūcīti pazīst arī bērni Ķīnā, savukārt Latvijā grāmata piedzīvojusi jau 5. tirāžu, lai gan sākotnēji Zanes grāmatu par Ucipuci vairākas izdevniecības noraidījušas.

Ne tikai grāmatas bērniem

Zani Zustu zinām ne tikai kā bērnu grāmatu autori, jo viņa ir līdzautore arī pieaugušo auditorijai domātām grāmatām ar psiholoģisku novirzi. “Tas noteikti saistīts arī ar manis pašas ceļu un attīstību, kā arī vēlmi izzināt sevi un doties psihoterapijā,” noteic Zane, vaicāta, kā nokļuvusi līdz domai, ka vēlas rakstīt grāmatas ar psiholoģisku novirzi. 

“Ucipuci domā ārpus kastes” iznāca laikā, kad Zane gāja terapijā, līdz ar to radusies interese iemācīt bērniem paraudzīties uz lietām citādāk. “Tāpat arī ar pieaugušo grāmatām. Mani interesē psiholoģija, domāšana, kas no tā var izrietēt. Es ļoti vēlos, lai grāmatas arī kādam palīdz,” saka Zane Zusta.

VISU SARUNU SKATIES ŠEIT