Trauksme un stress, bailes no dzemdībām, iepriekšēja traumatiska pieredze, nogurums, paaugstināta vai pazemināta kāda orgāna vai orgānu sistēmas darbība ir daži no iemesliem, kad grūtniecības laikā var noderēt maigais masāžas pieskāriens.
Savukārt pēcdzemdību laikā vēdera masāža var palīdzēt uzlabot asinsriti un limfodrenāžu, orgāniem nostāties atpakaļ savās vietās, regulēt hormonus, palielināt piena ražošanu, mazināt tūsku un šādā veidā pabeigt dzemdību pieredzi. Masāžas pieskāriens var būt arī labs palīgs, ja veikts ķeizargrieziens, jo veicina labāku rētas dzīšanu.
Maigs vai spēcīgs pieskāriens?
Pasaulē ir daudz un dažādu masāžas veidu, sākot no maiga pieskāriena līdz dziļo audu masāžai un masāžai ar dažādiem palīglīdzekļiem. Grūtnieču masāžas terapeiti pielāgo savas tehnikas, lai sniegtu vispiemērotākās rūpes sievietes ķermenim gaidībās, kas piedzīvo lielas pārmaiņas.
“Radošā ārstnieciskā masāža ir viens no būtiskākajiem elementiem “Vieglu dzemdību metodes” pieejā, kuru izstrādājusi Londonas ginekoloģe dr. Govri Motha. Tā ir maiga masāža, kā taureņa pieskāriens, bet iedarbojas dziļi, jo strādā ar fasciju tīklu, limfas, asinsrites kustību un citām anatomiskām un fizioloģiskām saiknēm organismā,” stāsta vecmāte un dūla, masāžas terapeite Elvīra Lapsa.
Viņa uzsver, ka saruna pirms masāžas kopā ar maigu pieskārienu palīdz arī mazināt trauksmi, bailes no dzemdībām, dziedināt iepriekšējo negatīvo pieredzi. Savukārt ķermeniski - mazināt stresu, aktivizēt parasimpātisko nervu sistēmu un iegūt ķermeņa un prāta līdzsvara stāvokli.
“Grūtniecība ir viena no lielākajām tranformācijām sievietei. Tā maina gan jūsu ķermeni, gan prātu, izraisot dažādas emocijas un dažkārt arī saspringumu un sāpes vietās, kuras agrāk nelika par sevi manīt,” stāsta Elvīra.
Ja sieviete gaidībās saskaras ar kāda orgāna darbības pārslodzi, piemēram, gestācijas diabēta iespējamību, varikozām vēnām, asinsrites izmaiņām, arī šeit masāža var būt palīdzoša. Šajā gadījumā masieris 15-20 minūtes strādā ar konkrēto orgānu, piemēram, aizkuņģa dziedzeri. Pirms tam tiek veikta vispārēja vēdera un iegurņa masāža.
Tā kā daudzas grūtnieces cieš no sāpēm muguras lejasdaļā un pietūkušām potītēm, īpaši vēlākos mēnešos, masāža ir salīdzinoši drošs, nemedikamanetozs veids, kā sniegt palīdzību arī šajā gadījumā. Saspringuma mazināšanai muguras jostas un krustu daļā var izmantot īpaši grūtniecēm paredzētu vēdera spilvenu. Masāžas laikā Māmiņu klubā tiek izmantots belloost masāžas spilvens.
Vecmāte un dūla Elvīra masāžas terapijas laikā var atbildēt arī uz neskaidrajiem jautājumiem par grūtniecību, dzemdībām, zīdīšanu un pēcdzemdību laiku, dalīties pieredzē par iespējamām dzemdību vietām un aprūpes sniedzējiem. Elvīra ir arī GAPS uztura konsultante un labprāt dalās ar zināšanām par uzturu, dzīvesveidu un mikrobioma nozīmi gaidībās, dzemdībās un dzīvē ar jaundzimušo.
PIETEIKTIES MASĀŽAI
Rūpes pēcdzemdību laikā
Pēcdzemdību masāža ir masāžas terapijas veids, ko izmanto, lai palīdzētu organismam atjaunoties pēc dzemdībām. Masāža ļauj atslābināties sāpošajiem muskuļiem, veicina limfas atteci un var palīdzēt apstrādāt arī dzemdību pieredzes emocionālo pusi.
“Pēcdzemdību masāžā nereti izmantoju ietīšanu palagā vai lakatos, lai sieviete varētu atkal sajust savu ķermeni un tā robežas, pateikties par lielo darbu, ko ķermenis veicis gaidībās un dzemdībās. Palīgā var nākt arī augi un siltās eļļas kompreses,” stāsta Elvīra.
Pēc dzemdībām sievietes ķermenim nepieciešamas īpašas rūpes, un viena no tām var būt vēdera un iegurņa masāža. Tas ļauj sievietei sajust savu ķermeni, pateikties tam, dziedināt un atjaunoties, savukārt orgāniem atgriezties savās vietās pēc labi padarīta darba. Masāža uzlabo vēdera un iegurņa asinsriti un limfodrenāžu, mazina tūsku, rada labsajūtu un mieru.
Papildu tam, ka pēcdzemdību masāža sniedz daudzas fiziskas priekšrocības, tā var palīdzēt tikt galā ar stresu vai satraukumu, kas var rasties saistībā ar jauno situāciju, kad ģimenē ienācis zīdainis, atvieglot miega problēmas un palīdzēt kopumā justies nosvērtākai, mierīgākai un veselākai.
Jautāta par labāko laiku pēc dzemdībām, kad veikt masāžu, Elvīra atbild, ka tas ir ļoti individuāli. Taču, ja dzemdības bijušas normālas, masāžu iespējams saņemt, tiklīdz jaunā māmiņa to vēlas. Tas var būt jau dzemdību nodaļā vai ģimenes mājās. Dažas jaunās māmiņas to vēlas jau pirmajā nedēļā, citas - pēc vairākiem mēnešiem.
Hormonu balanss sievietēm
Mūsdienu stresa situācijās radošās ārstnieciskās masāžas pieskāriens var palīdzēt sievietēm kopumā, jo tas nomierina, balansē hormonālo sistēmu un tādējādi ķermenis var atgūt savu līdzsvaru un labsajūtu. Nereti sievietes nāk uz masāžu, saskaroties ar vairogdziedzera problēmām, depresiju, rētām pēc ķeizargrieziena vai citām vēdera operācijām, hormonu disbalansa vai cikla izmaiņu gadījumos. Masāža var būt palīdzoša, ja pāris plāno bērniņa ieņemšanu, pēc kādām pārmaiņām dzīvē, piemēram, menopauzes laikā, vai vienkārši sevis palutināšanai un samīļošanai.
“Rūpējoties par citiem, labi atcerēties, ka rūpes par sevi vienmēr ir pirmajā vietā. Ja sieviete būs vesela, spēka pilna un laimīga, tad tādi būs arī viņas mīļie,” atzīst Elvīra.
Tiekamies otrdienās Māmiņu klubā!
Māmiņu klubs aicina uz grūtnieču un pēcdzemdību masāžu, kā arī nepieciešamības gadījumā sarunu pie vecmātes un dūlas Elvīras Lapsas katru otrdienu laikā no plkst. 10.00 līdz 16.00. Masāža ilgst pusotru stundu.
PIETEIKTIES MASĀŽAI