Elza Gauja: Kopš meitas ienākšanas mūsu dzīvē, es par sīkumiem vairs neuztraucos

Elza Gauja: Kopš meitas ienākšanas mūsu dzīvē, es par sīkumiem vairs neuztraucos

14. Nov 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Režisore Elza Gauja sarunā ar Māmiņu Klubu atzīst, ka savu pirmo pilnmetrāžas filmu “Mamma vēl smaida” uz lielā ekrāna vēl nemaz nav redzējusi, tomēr viņu priecē, ka cilvēki turpina nākt uz kino un pēc filmas noskatīšanās jūtams skatītāju prieks, enerģijas pieplūdums un pozitīvisms.

Stāstu par māsām, kuras nelegāli pāri Eiropas valstu robežām ved mammu, Elza pirmo reizi dzirdējusi pirms aptuveni pieciem gadiem. No tā laika šis notikumus palicis viņas atmiņā, daudz par to domāts, taču tobrīd tā šķitusi vien kā īsa anekdote, ar kuru nepietiek pilnmetrāžas filmai.

Prātā paturot šo stāstu, radusies doma iesniegt ideju Nacionālā kino centra konkursam par filmas uzņemšanu, taču, ņemot vērā, ka līdz iesniegšanai bija atlicis pavisam maz laika, Elza šaubījusies. Uz to viņas vīrs (režisors Andris Gauja) noteicis, ka tad, ja Elza pieteikumu neiesniegs pati, to izdarīs viņš, jo filmas stāsts ir ļoti laba ideja. “Uzrakstījām projektu un ieguvām finansējumu! Konkursa noteikumi paredzēja, ka viss jāizdara ļoti ātri. Ja finansējumu ieguvām augustā/ septembrī, tad decembrī jau bija jāsāk filmēt, bet pa vidu jāpagūst uzrakstīt arī scenārijs,” par filmas tapšanu stāsta Elza.

Būt jaunai mammai ir forši

Elza Gauja ir ne tikai režisore, aktrise un sieva, bet arī mamma sešgadīgajai meitiņai Norai. Par mammu Elza kļuva 23 gadu vecumā, atzīstot, ka viņai patīk būt jaunai mammai. “Tajā ir kaut kas foršs, jo jaunībā ir vairāk brīvības, mazāk stresa un vairāk ļaujies situācijai,” saka Elza. 

Meitiņas piedzimšana Elzai bija liels notikums, kas lika pārvērtēt dzīves prioritātes. “Pēc Noras ienākšanas mūsu dzīvē es vairs neuztraucos par sīkumiem,” atzīst Elza.

Meitiņas audzināšanā Elzai un Andrim daudz palīdz Noras vecvecāki, kā arī Andra vecākā meita. “Man šķiet, ka pirmais gads ar Noru bija vieglākais no visiem. Man patika viss process. Mēs dzīvojāmies pa mājām, kopā ceļojām. Nora bija ļoti mierīgs bērns, kurš uzreiz nogulēja visu nakti. Kad viņa sāka rāpot, kļuva grūtāk,” stāsta Elza.

Lai arī Norai ir jau seši gadi, vecāki uz filmēšanas laukumiem meitu līdzi vēl neņem, jo tas ir darbs ar 12 stundu garu maiņu, kas bērnam būtu pārāk grūti. Tomēr, dodoties satikties ar skatītājiem vai uz tikšanām, kas neaizņem daudz laika, Nora tiek ņemta līdzi.

Divi režisori ģimenē

Lai arī nav viegli, ka ģimenē ir divi režisori, Elza atzīst, ka tajā ir arī kaut kas foršs, jo gandrīz visi projekti abiem ir kopīgi. “Es absolūti uzticos Andra viedoklim un gaumei. Man šķiet, ka kopīgā sadarbība ir savstarpēji papildinošs process. Protams, reizēm sanāk arī kašķi, bet kurš gan nekašķējas,” nosmej Elza.

Sastrīdēties abiem visbiežāk sanāk reizēs, kad ir pārstrādājušies, vēlas gulēt un atpūsties. “Tad kašķi var sākties pat par vismazākajām lietām,” stāsta Elza, piebilstot, ka ar vīru regulāri dodas uz randiņiem, jo laiks divatā ir ļoti svarīgs.

VISU SARUNU AR ELZU GAUJU SKATIES ŠEIT