Kā iemācīt bērnam izrādīt savas emocijas un sajūtas konstruktīvi?

Kā iemācīt bērnam izrādīt savas emocijas un sajūtas konstruktīvi?

01. May 2018, 14:46 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pozitīvo emociju izrādīšana parasti nesagādā grūtības ne bērniem, ne pieaugušajiem. Bet, kā tikt galā ar negatīvajām emocijām? Tas var nebūt tik vienkārši, it īpaši bērnam, kurš vēl pilnībā nespēj izprast un definēt savas izjūtas.

Dusmas, skumjas, vilšanās sajūta vai spīts ir emocijas, gluži tāpat kā prieks vai gandarījums, tomēr tikt galā ar tām ir daudz grūtāk. Un, lai cik ļoti mēs to nevēlētos, nav iespējams tās pilnībā izslēgt no savas vai bērna dzīves. Bet mēs varam iemācīt bērnam, kā izpaust savas izjūtas un emocijas konstruktīvā veidā.

Kā tikt galā ar savām emocijām?

1. Runā ar bērnu. Pirmais solis, lai konstruktīvi spētu izteikt savas emocijas, ir saprast, ko mēs patiesībā jūtam. Tas mazam bērnam var būt liels izaicinājums, jo bieži bērns pat nezina īstos vārdus, kā aprakstīt savas izjūtas. Tāpēc runā ar bērnu par viņa iekšējo pieredzi un iedrošini viņu runāt par savām emocijām, izmantojot pazīstamus vārdus. Ja redzi, ka bērnam rodas grūtības nosaukt kādu emociju, vari viņam palīdzēt, apjautājoties, kad bija pēdējā reize, kad viņš šādi juties. Ja bērns aprakstīs situāciju, kad viņš juta līdzīgas emocijas, Tu varēsi izpalīdzēt ar atbilstošo vārdu.

2. Neslēp savas emocijas. Runā par savām izjūtām arī bērna klātbūtnē un sauc šīs emocijas īstajos vārdos. Piemēram, pastāsti bērnam, kad jūti prieku vai dusmas un izskaidro radušos emociju iemeslu. Tas iemācīs bērnam, ka par emocijām ir jārunā un tas nav kas tāds, par ko būtu jāmulst.

3. Atļauj bērnam brīvi paust savas emocijas. Negaidi, ka bērns vienmēr būs pieklājīgs, laipns un smaidīgs. Bērns ir personība un arī viņam, tāpat kā visiem citiem, ir tiesības just dažādas emocijas. Nav nekā slikta, ja reizēm arī bērns ir noskumis, dusmīgs vai vīlies. Tāpēc nekad nesaki - “meitenēm nepiestāv dusmas” vai “zēni neraud”. Šādi teksti var likt bērnam slēpt, apslāpēt savas emocijas, un krāt tās sevī, kas nav labvēlīgi garīgajai veselībai.

4. Paskaidro, ka mūsu uzvedība var citus sāpināt. Izskaidro bērnam, ka viņam ir tiesības just visdažādākās emocijas, tomēr tās ir jāpauž veidā, kas nesāpina apkārtējos cilvēkus. Pat, kad dusmojamies uz kādu, mēs nedrīkstam viņam sist vai apvainot, jo tas šo cilvēku sāpinās. Turklāt tas neliecina neko labu par audzināšanu. Kopā ar bērnu varat izdomāt veidus, kā atbrīvoties no negatīvajām emocijām, piemēram, sperot pa bumbu vai uzzīmējot situāciju, kas radīja šīs emocijas. Kopā mēģiniet izveidot sarakstu, kurā būs minēta aizliegtā uzvedība, piemēram, sišana vai speršana, kliegšana vai apvainošana.

5. Rādi labu piemēru. Atceries, ka savam bērnam Tu esi pirmais un pats svarīgākais pareizās uzvedības modelis. Tāpēc pievērs uzmanību tam, kā Tu izrādi savas emocijas. Ja Tu kliedz, metā dažādus priekšmetus, mēdz fiziski aizskart vai apvainot bērnu, kad dusmojies uz viņu, tad visticamāk arī bērns līdzīgas emocijas izpaudīs līdzīgā veidā.

Padomi radošai jautrībai

Ko es jūtu?

Lai palīdzētu bērnam tikt galā ar emocijām, ir noderīgi jau iepriekš izspēlēt un izrunāt dažādas, potenciāli sarežģītas situācijas. Šeit lieliski palīdzēs LEGO® DUPLO® komplekts “Dzimšanas dienas pikniks”. Kopā spēlējoties, izmanto DUPLO figūras, lai ierosinātu situācijas, kas bērnā varētu radīt dažādas emocijas. Piemēram, viens bērns otram atņem balonu, bērns saņem dāvanu no vecmāmiņas, kaķis netīšām sabojā bērna torti. Katrā situācijā pajautā bērnam: “Ko, Tavuprāt, bērns šobrīd jūt?” Pēc tam kopā apdomājiet, kā Tavs bērns būtu rīkojies konkrētajā situācijā, un tad izspēlējiet sava bērna uzvedību ar DUPLO figūrām. Šādas rotaļas palīdzēs bērnam līdzīgās situācijās izpaust savas emocijas tā, lai nesāpinātu citus cilvēkus.