Nepabeigtais stāsts jeb soli pa solim podiņapmācībā

Nepabeigtais stāsts jeb soli pa solim podiņapmācībā

22. Mar 2012, 15:41 princesemince princesemince

Ilgi nesaņēmos par šo rakstīt, jo vienmēr likās – vēl jau nekas tā īsti nav sasniegts, vēl jāizdara tas un tas, lai varētu dalīties pieredzē un gūtajās atziņās. Tad nospraudu mērķi – kad nedēļu naktīs būs bijusi sausa gulta, tad apsēdīšos un rakstīšu. Pagājušā bija 8.nakts pēc kārtas, kurā gulta bija sausa… Atļaušos lietot tādus vārdus kā čura un kaka, jo tā šos galaproduktus tomēr sauc lielākoties visās mājās.


Viss sākās pagājušā vasarā. Jā, zināju, ka bērns vidēji pusotra gada vecumā vien sāk apzināties, kas notiek ar viņa izvadorgāniem. Lai ko teiktu mammas, kurām bērni uz podiņu sākuši iet līdz gada vecumam, nu es zinu, kā tas viss izskatās. Pirmkārt, jau tādeļ, ka uz podiņu gada vecumā bērns pats nemaz tā viegli apsēsties nevar!

 

Vispār mūsu mazais sākums bija 8 mēnešu vecumā, kad iemācījās sēdēt. Vienu dienu pasēdināju, pēc pirmā atstātā sasnieguma saslavēju ļoti, nākošā dienā jutu, ka bērns sāk prasīties. Atzīšos – toreiz es nebiju tam vēl gatava, bet, mājās esot, liku uz poda, kā jutu, ka prasās. Bija jau decembra mēnesis, tātad laukā tik mazu bērnu bez pampera vest nekādā gadījumā nedrīkstētu. Un tas visu izjauca – pēc pāris dienām bērns pārstāja prasīties. Nu nekas, lai jau tā ir, nodomāju – būs vasara, sāksim tā nopietnāk. Taču bija viens BET – sākot staigāt, bērns nudien uz poda apsēdināms nebija. To varēja vien ar turēšanu un skaļu bļaušanu, taču tas nešķita normāli.

 

Pienāca jūlijs, puika bija sasniedzis 1 gada un 3 mēnešu vecumu. Prātā nebija domas, ka ir īstais laiks podiņa apgūšanai. Tad kāds mūsu tuvinieks nolēma izdarīt uz mums TĀDU spiedienu, ka salūzām – sākām bērnu piespiedu kārtā uz poda sēdināt, lai gan sākotnēji bijām nolēmuši gaidīt, kad viņš pats būs gatavs. Sākām gana maigi – ja nesēdās, nespiedām, bet mēģinājām pēc 10min atkal. Pa māju vilkām tikai apakšbiksītes, sākumā tajās liku marles autiņu, lai peļķe uz grīdas mazāka. Jau iegaumēju intervālu, pēc kāda bērns čurā, tad mēģināju likt uz podiņa, cerot laicīgi noķert. Ja nečurāja podiņā (un lielākoties to nedarīja), liku vannā un tecināju uz kājām siltu ūdeni. Pēc pāris dienām un neskaitāmiem desmitiem piečurātu un piekakātu biksīšu, slikti smaržojoša tepiķa, tētim izdevās varoņdarbs – vannā ielika podu, uzsēdināja bērnu un tad uztecināja silto ūdeni uz kājām. Bērns pačurāja podā! Tajā dienā tētim čurāja podā ik reizi, kad uzlika, pat bez ūdens tecināšanas. Man – nekādā ziņā! Nākošā dienā atļāvās podā čurāt arī man, podu turējām vannā, taču ūdens liešana uz kājām vairs nebija nepieciešama. Vēl pēc dienas jau čurāja uz zemes noliktā podā. Un tad sākām likt pēc režīma – pirms un pēc gulēšanas, pirms un pēc laukā iešanas, mājās esot – ik pa stundai. Arī diendusu gulēja bez pampera. Piečurāja gultu pirmajā diendusā, 10 mēnešu laikā tādi gadījumi bijuši vien kādi 3-4. Tā veiksmīgi ķērām čurāšanu, kakāt podā laikam bija zem bērna goda – to nedarīja. Ziniet, mana galvenā atziņa pēc tam bija – podiņapmācībā tas nedeva praktiski neko, izņemot ietaupījās nauda uz pamperiem!

 

Pa vidu bija dusmas, ka bērns, jau tik ilgus mēnešus likts uz poda, neprasās, kad vajag, arī turpina kakāt biksēs. Šad un tad abi ar vīru norāvāmies un sarājām bērnu, arī ar plaukstu pa dibenu uzšāvām. Ai, tas nebija labi, zinu, bet, atkārtošu vēlreiz, spiediens tuvinieka bija tiks liels, ka nedrīkstējām padoties, lai pierādītu, ka tomēr esam labi vecāki, pelnījuši tā tikt saukti. Tā bija mūsu cīņa, nevis īstais laiks bērnam.

 

Turpinājums bija šāds – kad pusgadu šādi bijām noņēmušies, bērns sasniedzis 1 gada un 9 mēnešu vecumu, vienu dienu viņš pats sāka iet uz podiņa! Un tas bija pavisam savādāk kā bijis līdz šim. Nekādas piespiešanas, nekādas līdzi sekošanas – viņš vienkārši gāja!!! Nebija problēmu arī ar kakāšanu podā – klikšķis bija noticis, viņš pats bija apguvis podiņu, nekādas piespiedu metodes, nekādas slavu dziesmu dziedāšanas, nekādas mantas, lai piesaistītu podam, tikai un vienīgi viņa paša izvēle un lēmums! Jā, pa retam arī līdz šim (šobrīd 2,2 gadi) gadās pa kādām piečurātām biksēm, bet tas tādēļ, ka viņš ļoti lēnām iemācījies prasīties. Līdz ar to ārpus mājām viņam bieži jāpārjautā, vai nav vēlēšanās podiņu apmeklēt. Ja ir, tad to pasaka, ja nav – tad negrib iet.

 

Pirmo nedēļu pa mājām staigāja bez biksēm, jo tās neprata novilkt, sēdās ar visām uz poda un darīja, kas jādara, nākošā nedēļā jau iemācījās biksītes novilkt, pirms sēdās uz poda, tad jau iemācījās gan biksītes, gan virsbikses vai šortus novilkt, vēl pēc mēneša jau veiksmīgi pats arī uzvilkt atpakaļ.

 

Lai arī naktīs nečurāja vai reti čurāja pamperī jau pēc gada vecuma, neskatoties, ka līdz 1,3g naktī 2x ēda pupu, apkures sezonā naktī prasīja dzert, kad aprīļa sākumā pārtraucām arī nakts pampera lietošanu, nez kādēļ sāka diezgan bieži piečurāt gultu. Tāpat es zinu, ka naktīs piečurāt gultu var bērni līdz pat skolas vecumam, tad nevarēju atbildēt uz pašas uzdoto jautājumu - kādēļ to pamperi likt, ja dienā viss norit tik veiksmīgi? Sapratu, ka daru to sevis dēļ, jo nezināju, ko iesākšu, kad tā gulta sagadīsies slapja. Tikai pirmā reize radīja satraukumu, pēc tam jau apradu ar situāciju.

 

Šobrīd varu teikt, ka vispār bez pampera bērns dzīvo nu jau pusotru mēnesi, zina pastāstīt, ka pamperus un knupjus lieto tikai bēbīši – nezinu, no kurienes viņš šo atziņu ieguvis.

 

Mūsu podiņapmācības īstais sākums galu galā nemaz nebija „mūsu”, bet gan bērna paša – viņš to apguva PATS, iestājoties tam vecumam, kad sākas „visu darīšu pats” periods!

 

Protams, nekas vēl nav beidzies. Viņam jāapgūst vēl vairākas lietas: jāsāk prasīties ārpus mājām ne tikai mums - vecākiem, bet arī omēm un citiem tuviniekiem, kas ar viņu mēdz būt kopā (rudenī – bērnudārza audzinātājām), jāiemācās, kad nepieciešams, laukā pašam bikses novilkt un uzvilkt, lai nokārtotu radušos vajadzību, jāiemācās dibens noslaucīt, jāiemācās pašam čurāt kā puikam – stāvus, šobrīd to lāgā nevar nemaz izdarīt, jo auguma proporcijas to neatļauj, tāpat jāiemācās naktī pašam vai nu paziņot vai iet uz podiņa, ja radusies tāda vajadzība. Tādēļ es podiņapmācību uzskatu par ilgstošu procesu. Tajā vienkārši ir vairāki soļi, kas jānoiet, bet, protams, viss sākas ar bērna spēju nosēdēt uz poda, kam pat nevajag ilgu laiku – vien sekundes 5-10 un viņš savas vajadzības nokārtojis, tikai jāsagaida, kad viņš PATS to sāk vēlēties darīt.

 

Atzīšos, ka ir vēl ļoti daudz lietu, kuras agrāk maldīgi uzskatīju par patiesām, bet sapratu, ka tās vairāk kā mīti, tikai tad nudien nevienam nebūs pacietības izlasīt līdz galam. Visā galvenais ir īstā brīža sagaidīšana, nevis tā izdomāšana nevietā!

taschinka taschinka 25. May 2011, 20:28

Man dēla uz 1 gada vecumu iemācījās vārdu kaka,un tad,kad piekakāja pamperu,vai jau tikai sāka kakāt tajā,nāca teica kaka..Tā no gada vecuma jau mācījāmies prasīties uz podiņa.Vēl pazīme,ka dēls kakās bija,ka paliek klusums un dēls kaut kur atstutējas un paliek sarkans 😃 tad ātri ķēru podu,liku un parasti izdevās,bet protams bija reizes,kad tikai gala rezultātu m ums paziņoja 😃Kakāt laikam vieglāk bija saprast,jo to sajūt un tik tad nāk,bet čura jau sāk uzreiz tecēt.Un uz 1,6 gadiem jau ļoti labi mācēja saprast un prasīties kakāt.

princesemince princesemince 25. May 2011, 19:51

starp citu man reiz stāstīja šādu gudrību - puikām esot tā, ka vienu lietu var sākt darīt (just) ātrāk nekā otru, jo atšķirībā no meitenēm spiediens no vajadzības un atbrīvošanās neesot vienā vietā, bet gan priekšpusē un aizmugurē. meitenēm esot viss vienuviet, tādēļ arī veiksmīgāk varot apvienot to laicīgo sajušanu. nezinu, cik lielā mērā tam piekrist, jo manam, kad beidzot sāka gribēt podu izmantot, abi sanāca vienlīdz labi, lai gan sākotnēji kakāšana bija tāda, ka mazliet iekakā, nesam podu mazgāt, noliekam vietā - atkal iekakā un nesam mazgāt, noliekam vietā - atkal tas pats. pirmās 3-5 dienas bija šādas, ka 15min laikā visu izkakāja, taču kādos 4-5 piegājienos 😀

taschinka taschinka 25. May 2011, 18:39

Mums gan sākumā iemācījās kakāt prasīties un pēc tam čurāt.

25. May 2011, 18:10

Par dibena slaucishanu pasam ir velme to darot, bet es to pati labak izdaru, jo sanak smuce savadak😀

25. May 2011, 17:47

N;e, nē 1,5 gadiņos tik sāka izrādīt interesi par podiņu un čurāt uz tā. Mācēja pats novilkt biksiņas un apsēsties pačurāt . Kakāt prasīt sāka tikai uz 2 gadiem. Izgulēta sausa nakts pirmā bija aptuveni uz 1,7 gadiem. Tagad mums jau 3 gadi būs 19.jūlijā un mākam jau visu kas saistīrs ar podiņu😀 Pilnībā apguvām podiņmācību 2 gados un 3 mēnešos. Pats prasīt uz podiņa sāka ap 2 gadiem.

princesemince princesemince 25. May 2011, 16:09

tieši tā - it kā kaut kas šķiet kā problēma, paiet nedēļa, mēnesis, pusgads un vairs pat neatceries, ka kas tāds ir bijis 😀

25. May 2011, 15:36

Es arī par pakāpeniskumu un neiespringšanu uz lietām! 👍

Vispār interesanti cik ātri tās lietas, kas ar bērnu attīstību saistītas, vienu brīdi samilzt pēcāk raiti atrisinoties, bet vieta jau nevar palikt tukša veco problēmu vietā nāk jaunas "ziepes". 😃

princesemince princesemince 25. May 2011, 14:59

nez, man liekas normāli, jo savā ziņā priekšstatu Tu radi, iespēju arī, bet neradi traumu, vispār ļaujot čurāt biksēs pastāvīgi. tad nu gan man šķiet, ka bērns kā no laivas izmests - visu laiku bijis sauss, pēkšņi viņam nesaprotamu iemeslu dēļ tapis slapjš. es esmu par pakāpeniskumu. par to, cik tas slikti vai labi, Tu redzēsi pēc laika. katrs bērns atšķirīgs - Tu jutīsi, vai vajag intensīvāk vai mazāk intensīvi. ja Tavs lielais mērķis ir pamperu ietaupīšana, tad jau noteikti šādi vari turpināt. un apgūs to podiņu šā kā tā 😀

25. May 2011, 14:52

Nu manai dāmai līdz patstāvīgai bikšu uzvilkšanai vēl tāds gabaliņš ejams, novilkt patīk vairāk, kā kaut ko uzģērbt.
Vakar piefiksēju to patstāvīgo apsēšanos uz poda, tātad to jau prot pati izdarīt, tāpēc mums tas plikā dupša faktors tagad ir piemērota lieta, siltais laiks arī ir sācis mūs beidzot lutināt. 😀
Es te baigi izplūstu, bet nu interesanti... 😀

Es tā domāju, meita pēdājā laikā iztiek ar divām autiņbiksītēm diennaktī. Vienas naktij, otras velku ap 11:00 no rīta kad laukā ejam, kad ienākam iekšā - paēd pusdienas un guļamlaiks (ar pampi), ap kādiem 16:00 ceļas, tad autiņbikses ņemu nost. Atlikušajā laikā lieku vairākkārtīgi mazgājamos saišu autiņus vai pliks dupsis.
Dienas laikā, kad ir uzvilktas vienreizējās autiņbiksītes pačūrāt podiņā nepiedāvāju (tas mana slinkuma dēļ pa lielam), bet kad dzīvo ar pliku dupsi ik pa stundai piedāvāju pasēdēt uz podiņa. Tad nu domāju, tā mana nekonsekvence ir vairāk slikti, vai laba?!?
Vai tam vispār nav nozīmes...

princesemince princesemince 25. May 2011, 14:41

redz, mums sanāca, ka no piedāvāšanas sākuma līdz reālai kaut kā notikšanai pagāja 6,5 mēneši. es neteiktu, ka manam bērnam būtu problēmas ar sapratni, viņš ir ātrs, lai neteiktu hiperaktīvs, taču gudrs viennozīmīgi, bet lietās, kas viņu interesē. tad nu teikšu - kamēr viņu podiņš neinteresēja, es varēju izstiepties un sarauties - to visu vajadzēja tikai man, nevis viņam. kad to savajadzējās viņam, tad mana asistēšana vispār praktiski nebija vajadzība, izņemot, kā jau teicu, dibena noslaucīšanai vai poda iztīrīšanai.
es nesaku, ka visiem bērniem tā ir - daži vienkārši ir ātrāk gatavi nonākt pie šī lēmuma, bet daži vēlāk. līdz ar to var jau paveikties un bērns izrādīt to vajadzību arī pusotra gada vecumā, vienīgi tad ir otra lieta - cik viņam laba koordinācija, lai pats uz poda sēstos un celtos, kā arī pats ģērbtos.

25. May 2011, 14:29

Oi, nē dīvana man žēl, mums ir baigi foršais. 😃

Es tik tā domāju, ka tā regulārā podiņa piedāvāšana&sēdināšana tak arī nāk par labu podiņmācības uzsākšanai, jo ja es tikai gaidīšu kad mazā pati sāks uz poda iet, tad jau tas var notikt dikti vēlu.
Vai tiešām vecāku iniciatīvai nav dižas nozīmes, galvenā lai tā būtu bērnam?
Laikam jau jāsadarbojas ar mazo, neuzspiežot neko un tad viss aizies pareizajās sliedēs... 😀

princesemince princesemince 25. May 2011, 14:21

man sākumā arī bija ērti, ka pods istabā, jo bērns gāja pats, nesakot ne vārda. tikai pēc tā, ka baigais klusums vai stenēšanas skaņa, sapratu, ka aizgājis uz poda, varēju steigties, lai pats nenes podu, to šļakstīdams uz visām malām, vai arī neuzvelk uz netīru dibenu biksītes, vai pat pliku neskrien sēsties dīvānā.
jā, dīvāns mums arī paskādējies 😀 bet nu tāpat viens tepiķis un viens dīvāns uz katru bērnu "jānoraksta" 😉

25. May 2011, 14:08

Mums telpa diezgan paliela, lai satilptu visas svarīgākās WC lietas - Duša, veļas mašīna, lielais pods un Elžuka mazais. Nav gluži tā kā mazajam ar lielo podu badīties sanāk. 😃
Lai gan iedomājos sērijveida dzīvokļus, kur WC tik mazas, ka tāds paapaļāks cilvēks durvis nevar aizvērt, tad kopēja uz poda sēdēšana ar mazo pedagoģiskos mērķos nevar sanākt. 😀

25. May 2011, 14:02

Tā kā mums tā poda lieta pagaidām ir mana iniciatīva, tad pods vienā vietā atrodams, bet kad lieta kļūs nopietnāka un meita sāks to lietu apzināties nopietnāk, tad jau noteikti podiņš vairs tik statiski nestāvēs, jau tagad nestāv, jo ar to tiek braukts pa māju. 😃

25. May 2011, 14:00

Podi mums vannas istabā pretī viens otram stāv un vietas ir pietiekami, lai mazais neņemtos grābstīties gar lielo, lai gan šad tad dara arī to, jo interesē viss pēc kārtas. Ir lielajā podā manu matu ķemmi izpeldinājusi utt.
Kas par durvīm attiecas, nav mums durvju. 😃
Mums tāds studentu dzīvoklītis...
Durvju vietā bambusa krelles.
Par to slapjo stilbu sajūtu, tiklīdz bikses tiek sačurātas mainu, ja pačurā ar pliku dupsi, tad arī noslauku, vai nomazgāju, lai nav diskomforts. Vienkārši manējā mazā ir neizsakāmi laimīga, ja var autiņbikses nevilkt. Mums mājās paklājs tikai vienā istabā un nav man grūti to čuru savākt, ja šmuce sanākusi. Vienīgi par piečurātu dīvānu & gultu priecīga parasti neesmu. 😛

princesemince princesemince 25. May 2011, 13:25

vispār iedomājos, ka jāpastāsta - manam galīgi bija vienalga diskomforts no apčurātiem stilbiem vai slapjām mazajām biksītēm. vienīgais, kas radīja diskomfortu, bija piečurātas zeķubikses vai garās bikses un zeķītes, taču tas jau arī bija tuvu tam mirklim, kad sāka uz podu pats iet. man jau šķiet - ja bērnam tā doma par podu 2 nedēļu laikā neatnāk, tad nav ko istabu cūkot un agresīvi ar urīnterapiju ietekmēt ādu, jāmēģina visa podiņmācība sākt vēlāk.

taschinka taschinka 25. May 2011, 10:43

Protams būtu izņēmums par podinu toletē,ja tā ir liela un nav bērnam uz podiņa jāsēž ar degunu pie lielā poda 😉

taschinka taschinka 25. May 2011, 10:40

Es atkal uzskatu,ka podiņu sākumā nevajag turēt tolete pie lielā poda,labak kādā citā telpā.Mums bija gan istabā,gan virtuvē,dēls pats izvēlējās kur nest podiņu.
Tagad ir tā,ka,ja iet pēc poda,tad noliek to preti TV,blakus mīļākās mantas un dažreiz pat kaut kas ēdams līdzi 😃
Un man tas nešķiet nekas slikts,ja viņam tā patīk un ir ērti,lai jau. 😀

princesemince princesemince 25. May 2011, 10:37

par to poda turēšanu tualetē - parasti tām telpām durvis priekšā, kas jātaisa vaļā, līdz ar to bērnam sākumā sarežģīti. mums pods stāv istabā redzamā vietā, bet kur netraucē. kad atnāk viesi uz pusdienām/vakariņām, tad liekam blakus tualetes durvīm, vai arī tualetē iekšā, bet, liekot kaut kur, bērnam parādu un pasaku, ka kādu laiciņu podiņš stāvēs šeit.

25. May 2011, 10:11

Ak jā, un iepriekš nepaslavēju Princesemince par labi uzrakstīto, un arī mums lēnu garu aktuāli paliekošo, tēmas izklāstu!
Prieks lasīt un nav ne vainas arī gariem rakstiņiem, galvenais lai tie būtu interesanti un tavējie tādi noteikti ir. 😉

1 2 3