Ienākot ģimenē 2. bērniņam, viss mainās, jo tagad jāveido attiecības ne tikai starp vecākiem un bērnu, bet arī bērniem savā starpā.
Sagatavojieties otrā bērniņa ienākšanai ģimenē, ieklausoties kognitīvi biheiviorālās psihoterapeites, psiholoģes Diānas Zandes praktiskajos ieteikumos! Tiešsaistes lekcija "Otrā mazuļa ienākšana ģimenē" jau 13. februārī!
OTRĀ MAZUĻA IENĀKŠANA PASAULĒ
Auditorijas biežāk uzdotie jautājumi speciālistei: Kā pārvarēt pirmā bērna greizsirdību? Kā palīdzēt vecākajam bērnam un sev? Kā neveidot sāncensību? Kā palīdzēt bērniem draudzēties?
„Bērni noteikti kausies, brāļi un māsas kaujas, strīdas un tas ir normāli, neskatoties uz vecuma starpību,” atzīst psiholoģe Diāna Zande, piemetinot, ka arī greizsirdība starp bērniem būs. Meklējot zelta vidusceļu, svarīgi ir sev atgādināt, ka ideālu vecāku nav un pārspīlētas lietas nekad pie laba nenoved.
Ārkārtīgi jaukas un aizkustinošas ir frāzes, kas nāk no mazuļiem laikā, kad viņi gaida jaunāko bērniņu, bet, protams, ir jāsaprot, ka tas viss mainīsies. "Vecākiem ir jāsaprot, ka ar lēmumu – laist pasaulē vēl vienu bērniņu –, viņi nesagraus sava bērna pasauli, un ar to, ka ģimenē ir vēl kāds bērniņš, lielākajam netiek darīts pāri," padomāt topošos vecākus aicina Diāna Zande. Ja vecāki to saprot paši, ir droši par savu lēmumu, arī vecākais bērns jūtas drošāk.
"Pats svarīgākais – vecākajam bērniņam jaunākā bērniņa ienākšana var būt grūta, ar to jārēķinās," atzīst psiholoģe.
Katru reizi paziņojot par to, ka ģimenē būs vēl kāds bērniņš, vecāki saprot – katru reizi tas notiek citādāk, un, lai arī vecāki reizēm kļūdas, jāatceras – tas neatstāj nekādas traumējošas sekas uz vecākā bērna tālāko dzīvi.
Arī Diāna Zande atzīst, ka viņai pašai, 4 reizes paziņojot vecākajiem bērniem, ka gaidāms ģimenes pieaugums, ir gadījies kļūdīties, reiz izvēloties kā jaunumu paziņošanas reizi meitas dzimšanas dienu. Bet, protams, lai kādas dusmas būtu bērnam, viņa sev piedeva, un saprata, ka no kļūdām mācās.