Roku mazgāšana: ko darīt un ko nedarīt

Roku mazgāšana: ko darīt un ko nedarīt

26. Mar 2020, 12:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Roku mazgāšana ir vienkāršs veids, kā izvairīties no infekcijas, tomēr ir jāzina, kad mazgāt rokas, kā tās dezinficēt un kā šo paradumu ieviest arī bērnu dzīvē.

Bieža roku mazgāšana ir viens no labākajiem veidiem, kā izvairīties no saslimšanas un slimības izplatības tālāk. Rokas mazgāšanai nepieciešama vien ziepes un ūdens vai dezinfekcijas šķīdums rokām, piemēram, Septivon – kuram nav vajadzīgs ūdens. Uzzini, kad un kā mazgāt rokas pareizi!

Kad mazgāt rokas

Tā kā diendienā nākas saskarties ar cilvēkiem, dažādiem objektiem, Tu vairo baktērijas uz savām rokām. Turklāt, Tu vari inficēties ar šīm baktērijām, aizskarot acis, degunu vai muti. Lai gan nav iespējams izvairīties no baktēriju nonākšanas uz rokām, bieža roku mazgāšana var palīdzēt ierobežot baktēriju, vīrusu un citu mikrobu pārnešanu.

Vienmēr mazgā rokas pirms:

-    ēdiena gatavošanas;

-    ēšanas;

-    zāļu lietošanas vai brūču apkopšanas;

-    pieskaršanās slimam vai ievainotam cilvēkam;

-    kontaktlēcu izņemšanas vai ievietošanas.

Vienmēr mazgā rokas pēc:

-    ēdiena gatavošanas, sevišķi pēc jēlas gaļas vai mājputnu
gatavošanas;

-    tualetes lietošanas;

-    autiņbiksīšu maiņas;

-    mājdzīvnieku apmīļošanas, pieskaršanās mājdzīvnieka
rotaļlietām vai atkritumiem;

-    deguna izšņaukšanas, klepošanas, šķaudīšanas rokā;

-    brūču apkopšanas;

-    slimu cilvēku apkopšanas;

-    atkritumu iznešanas.

Protams, svarīgi ir arī mazgāt rokas ikreiz, kad tās izskatās netīras.

Kā mazgāt rokas

Labākais veids, kā mazgāt rokas ir izmantojot ziepes un ūdeni vai dezinficējošu želeju. Izmantojot ziepes un ūdeni, seko šiem vienkāršajiem soļiem:

-    samitrini rokas zem tekoša ūdens;

-    saziepē rokas;

-    labi saputo;

-    berzē rokas vismaz 20 sekundes. Atceries izmazgāt visas  pirkstu starpas, zem nagiem, kā arī roku augšpusi, locītavas;

-    labi noskalo;

-    nosausini rokas ar tīru dvieli vai vienreizējo papīra dvieli vai lieto gaisa pūtēju;

-    ja ir iespējams, lieto dvieli, lai aizgrieztu krānu.

Kā lietot roku dezinficējošu līdzekli

Dezinficējošie līdzekļi, kuriem nav nepieciešams ūdens, ir patiešām laba alternatīva ziepēm un ūdenim, jo var lietot jebkur. Arī lietošana ir pavisam vienkārša:

-    paņem saujā pietiekami daudz līdzekļa, lai pietiekami samitrinātu rokas;

-    saberzē rokas, izmazgājot visas pirkstu starpas 25 sekundes vai līdz rokas ir kļuvušas sausas.

Ja Tavas rokas ir acīmredzami netīras, lieto arī ziepes un ūdeni. Antimikrobiālās salvetes vai dvieļi ir vēl viens risinājums, tomēr tas nav tik efektīvs kā uz alkohola bāzes veidotie dezinficēšanas šķīdumi.

Arī bērniem ir jāmazgā rokas

Palīdzi savam bērnam palikt veselam, iedrošinot viņu kārtīgi un bieži mazgājot rokas. Mazgā rokas kopā ar bērnu, lai parādītu, kā tas ir jādara pareizi. Lai novērstu pārāk ātru roku mazgāšanu, ierosini mazgāt rokas, kamēr dziedat kopīgu roku mazgāšanas dziesmiņu.

Tu vari vannas istabas apmeklējumus padarīt interesantākus, izveidojot tabulu, kur redzams, cik  bieži bērns mazgājis rokas. Ja Tavs bērns pats nespēj aizsniegt izlietni, lieto ķeblīti.

Arī bērni var lietot dezinficējošos šķīdumus, sevišķi tad, ja nav pieejamas ziepes un ūdens. Parūpējies, lai šķīdums ir pilnībā iesūcies, pirms bērns kam pieskaras.

Roku mazgāšana ir īpaši svarīga bērniem, kuri apmeklē bērnudārzus, jo bērnudārzu grupās, kur bērnu ir vairāk, ir lielāka  iespējamība saslimt ar elpošanas ceļu  vai zarnu trakta slimībām, kas var savukārt viegli izplatīties arī pārējo ģimenes locekļu starpā. Palūdz, lai arī bērnudārzā rokas tiek mazgātas biežāk, ne tikai pirms maltītēm.

Vienkāršs veids, kā palikt veselam

Roku mazgāšana neaizņem daudz laika un pūļu, bet piedāvā lielisku iespēju palikt veseliem. Pārņemot šo vienkāršo paradumu, arī Tu sev vari nodrošināt veselības aizsardzību.